ՊԵԿ նախկին նախագահ Գ.Խ.-ի ազգականներին նյութական օգուտ տալու նպատակով Կոմիտեի նախագահի նախկին տեղակալը և Տեսչության պետը չարաշահել են լիազորությունները. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
10/05/2023
Տ.Բ.-ն, 2009 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2014 թվականի մայիսի 17-ը լինելով Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ, իր վերադասի՝ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գ.Խ.-ի ազգականներին նյութական օգուտ տալու նպատակով, ապահովել է, որ պետական բյուջեի հանդեպ 79 մլրդ 372 մլն 897 հազար 900 դրամ պարտավորությունների դիմաց «Հայգազարդ» ՓԲ ընկերության կողմից ՊԵԿ-ում գրավադրված «Հիդրոապարատ» ԲԲ ընկերության 132.615 հատ բաժնետոմսերը շուկայականից էապես՝ 34 մլն 328 հազար 964 դրամով ցածր գնով, վաճառվեն ՊԵԿ նախագահ Գ.Խ.-ի քրոջ և եղբոր որդիների մասնակցությամբ հիմնադրված «Մոնդո դի Մոբիլի» ՍՊ ընկերությանը:
Միաժամանակ, «Մոնդո դի Մոբիլի» ՍՊ ընկերության հետ 2012 թվականի հուլիսի 2-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագրում ներդրում կատարելու վերաբերյալ մրցույթի անցկացման պարտադիր պայմանը չներառելու հետևանքով, ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Տ.Բ.-ն ապահովել է, որ «Մոնդո դի Մոբիլի» ՍՊ ընկերությունն ազատվի 5 մլն եվրոյին համարժեք 2 մլրդ 624 մլն դրամ ներդրում կատարելու պարտավորությունից:
Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ նշված գործողությունների հետևանքով խախտվել է պետական մարմինների բնականոն գործունեությունը, խաթարվել է պետական բյուջեի նկատմամբ առկա պարտավորությունների դիմաց գրավադրված գույքի իրացման գործընթացը, անհավասար պայմաններ են ստեղծվել իրացման գործընթացի հնարավոր այլ մասնակիցների համար, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել է 34 մլն 328 հազար 964 դրամի նյութական վնաս:
Դրանից բացի, Տ.Բ.-ն, տեղեկանալով, որ Գ.Խ-ի ազգականի կողմից հիմնադրված և փաստացի կառավարվող, արտերկրում գրանցված «Բրեդվել Ինվեսթմենթ Քորփ» ընկերությունը 6 մլն ԱՄն դոլարի չափով փոխառություն է տրամադրել «Լևոն Ամիրխանյան» ՍՊ ընկերությանը, դրա վերադարձը ապահովելու անձնական և խմբային շահերից ելնելով, խախտելով «Հարկերի մասին» օրենքի պահանջները, Նոր Նորքի հարկային տեսչության պետ Վ.Ս.-ին հանձնարարել է միջոցներ ձեռնարկել և վերացնել «Լևոն Ամիրխանյան» ՍՊ ընկերության գույքերի՝ Խանջյան 29 շենքի 67 միավոր անշարժ գույքերի և Վարդանանց 69 շենքի վրա դրված արգելանքները, որոնք սահմանվել էին Ընկերության կողմից հարկային պարտավորությունները չկատարելու համար:
Նոր Նորքի հարկային տեսչության պետը, նշված ապօրինի հանձնարարության հիման վրա, 2014 թվականի նոյեմբերի 11-ին Տեսչության աշխատակցի միջոցով կազմել է «Լևոն Ամիրխանյան» ՍՊ ընկերության գույքերի վրա դրված արգելանքները վերացնելու վերաբերյալ ապօրինի գրություն, որից հետո այն իր ստորագրությամբ հաստատել, կնիքել և ուղարկել է Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտե. Արդյունքում վերը նշված գույքերի նկատմամբ կիրառված արգելանքները վերացվել են:
Արգելանքներն ապօրինի վերացնելուց հետո, «Լևոն Ամիրխանյան» ՍՊ ընկերության հետ փոխկապակցված «Ուրմ» ՍՊ ընկերության անունից նշված անշարժ գույքերը 2014 թվականի դեկտեմբերի 17-ին գրավադրվել են «Արդշինբանկ» ՓԲ ընկերությունում: Դրանց դիմաց տրամադրվել է 6 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ, որից 3 մլն 950 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 1 մլրդ 718 մլն 250 հազար գումարը 2014 թվականի դեկտեմբերի 19-ին փոխանցվել է «Բրեդվել Ինվեսթմենթս Քորփ» ընկերությանը։ «Լևոն Ամիրխանյան» ՍՊ ընկերության հարկային պարտավորություններն այդպես էլ չեն կատարվել:
Վերոնշյալ դիտավորյալ գործողությունների հետևանքով պետական բյուջեի հանդեպ առանձնապես խոշոր չափերի պարտավորություններ ունենալու պայմաններում, «Լևոն Ամիրխանյան» ՍՊ ընկերությունը փաստացի հնարավորություն է ստացել տնօրինել նշված գույքերը, որի հետևանքով արգելանքից հանված գույքերը կրկին ծանրաբեռնվել են գրավով ապահովված պարտավորությամբ՝ 6 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով, միջոցներ չեն ձեռնարկվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 88 մլն 462 հազար 355 դրամի հարկային պարտավորությունների կատարումն ապահովելու նպատակով:
Պաշտոնատար անձանց կողմից լիազորությունները չարաշահելու համար դատախազական խմբի ղեկավարի որոշմամբ՝ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի նախկին տեղակալ Տ.Բ-ի (երկու դրվագ) և Նոր Նորքի հարկային տեսչության պետ Վ.Ս-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը)։
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է. 2023 թվականի մայիսի 3-ին հսկող դատախազների խմբի ղեկավարի որոշմամբ՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:

T.B., occupying the position of the Deputy Chairman of the State Revenue Committee (SRC) from September 2009 to May 17, 2014, in order to provide the relatives of G.Kh., the former Chairman of the SRC (his supervisor) with material benefit, ensured that the 132,615 shares of the "Hydroaparat" CJSC pledged to the SRC by the "Haygazard" OJSC were sold at a price significantly lower than the market price (34 million 328 thousand 964 AMD) to "Mondo di Mobili" LLC, founded with the participation of the SRC former Chairman G.Kh.’s nephews, for 79 billion 372 million 897 thousand 900 AMD liabilities against the state budget.
At the same time, as a result of not including the mandatory condition of holding a tender regarding the investment in the purchase and sale contract signed with "Mondo di Mobili" on July 2, 2012, T.B., SRC Deputy Chairman ensured that "Mondo di Mobili" was released from the obligation of investment of 2 billion 624 million AMD, which is equivalent to 5 million Euros.
As a result, 34 million 328 thousand 964 AMD of material damage was caused to the State.
T.B. having learnt that the company “Bradwell Investment Corp”, registered abroad and actually managed by the relatives of G.Kh., provided a loan in the amount of 6 million USD to "Levon Amirkhanyan" LLC. In order to ensure the return of the loan, in violation of the requirements of the RA Law on "Taxes", V.S., the Head of the Nor Nork Tax Inspectorate, based on personal and group interests, instructed to undertake measures and remove the attachment placed on the 29 Khanjyan and 69 Vardanants building, which were imposed by the Company for non-fulfillment of tax obligations.
On November 11, 2014, V.S. signed and sealed a letter on the removal of the attachments placed on the properties of "Levon Amirkhanyan" LLC and sent it to the Cadastre Committee.
After the illegal removal of the attachments, on December 17, 2014, the mentioned immovable properties on behalf of "Urm" LLC, which is affiliated with "Levon Amirkhanyan" LLC, were pledged to "Ardshinbank" CJSC. A loan of 6 million USD was provided for them, of which 1 billion 718 million 250 thousand equivalent to 3 million 950 thousand USD was transferred to "Bradwell Investments Corp" on December 19, 2014.
As a result of the above deliberate actions, in the conditions of having particularly large obligations against the state budget, "Levon Amirkhanyan" LLC actually got the opportunity to manage the mentioned properties. No measures were taken in order to ensure the fulfillment of tax obligations of 88 million 462 thousand 355 AMD.
Public criminal prosecution has been initiated against T.B., the former Deputy Chairman of the SRC and V.S., the Head of Nor Nork Tax Inspectorate under article 308, part 2 of the Criminal Code of the RA, dated 18.04.2003.
The preliminary investigation in the criminal proceedings has been completed. On May 3, 2023, the indictment was approved and submitted to the Anti-Corruption Court together with the materials of the criminal proceedings.