Գլխավոր դատախազը նոր տեղակալ ունի
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել Կոլեգիայի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ նշանակելու հարցը:
Հաշվի առնելով, որ 2023 թվականի ապրիլի 11-ից ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնը թափուր է՝ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Դատախազության մասին» օրենքի 36-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կարգի, Կոլեգիայի անդամներին է ներկայացրել Գլխավոր դատախազության Միջազգային–իրավական համագործակցության վարչության պետ Եղիազար Ավագյանի թեկնածությունը:
Աննա Վարդապետյանը բարձր է գնահատել թեկնածուի մասնագիտական և մարդկային հատկանիշները՝ հույս հայտնելով, որ Եղիազար Ավագյանը կշարունակի իրականացնել ՀՀ գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ, ներկայում Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի կողմից նախաձեռնված ծրագրերը և բարեփոխումներ ու իր գործունեությամբ կբարձրացնի սահմանված նշաձողը: «Պարոն Ավագյանն իր գործի լավագույն մասնագետն է, բարեվարք է, համակարգի ներսում ունի դրական ընկալում: Այս նշանակումը, ինչպես ժամանակին պարոն Էլիզբարյանի նշանակումն էր, ազդակ է հասկանալու, թե Դատախազությունում ովքեր կարող են հավակնել բարձր պաշտոնի», - ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Կոլեգիայի անդամները դրական կարծիքներ են հայտնել Եղիազար Ավագյանի թեկնածության վերաբերյալ՝ կարևորելով գլխավոր դատախազի տեղակալի թեկնածու Ավագյանի պրոֆեսիոնալիզմը, աշխատանքի նկատմամբ պահանջկոտությունը, բծախնդրությունն ու մարդկային բարձր որակները:
Գլխավոր դատախազի տեղակալի թեկնածու Եղիազար Ավագյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ վստահության համար և ընդգծել, որ այն պարտավորեցնում է ավելի մեծ ուժ և եռանդով գործել ու աշխատել՝ ուղղված Դատախազության հեղինակության բարձրացմանը:
Կոլեգիայի նիստից հետո գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հրամանով Եղիազար Ավագյանը նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ:

Сегодня под председательством Генерального прокурора РА Анны Вардапетян состоялось заседание Коллегии, на котором был обсужден вопрос о назначении заместителя Генерального прокурора РА.
Принимая во внимание, что должность заместителя Генерального прокурора РА с 11 апреля 2023 года является вакантной, Анна Вардапетян представила членам Коллегии кандидатуру Егиазара Авагяна - начальника Управления международно-правового сотрудничества Генеральной прокуратуры, в порядке, установленном частью 3 статьи 36 Закона РА "О прокуратуре".
Анна Вардапетян высоко оценила профессиональные и личные качества кандидата и выразила надежду, что Егиазар Авагян продолжит реализацию программ и реформ, инициированных бывшим заместителем Генерального прокурора РА, ныне Защитником прав человека Анаит Манасян. «Г-н Авагян лучший специалист в своей работе, он честен, имеет положительное восприятие внутри системы. Это назначение, как и назначение г-на Элизбаряна, является толчком к пониманию того, кто может претендовать на высокую должность в прокуратуре», - подчеркнула генеральный прокурор республики.
Члены Колегии положительно оценили кандидатуру Егиазара Авагяна, подчеркнув его профессионализм, требовательность в работе, трудолюбие и высокие человеческие качества.
Кандидат на пост заместителя Генерального прокурора Егиазар Авагян выразил благодарность генеральному прокурору РА за оказанное доверие и подчеркнул, что оно обязывает его действовать и работать с большей силой и энергией для повышения авторитета прокуратуры.
После заседания Коллегии приказом генерального прокурора Анны Вардапетян Егиазар Авагян был назначен заместителем Генерального прокурора Республики Армения.