Գլխավոր դատախազը նոր տեղակալ ունի
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի նախագահությամբ այսօր տեղի է ունեցել Կոլեգիայի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ նշանակելու հարցը:
Հաշվի առնելով, որ 2023 թվականի ապրիլի 11-ից ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնը թափուր է՝ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Դատախազության մասին» օրենքի 36-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կարգի, Կոլեգիայի անդամներին է ներկայացրել Գլխավոր դատախազության Միջազգային–իրավական համագործակցության վարչության պետ Եղիազար Ավագյանի թեկնածությունը:
Աննա Վարդապետյանը բարձր է գնահատել թեկնածուի մասնագիտական և մարդկային հատկանիշները՝ հույս հայտնելով, որ Եղիազար Ավագյանը կշարունակի իրականացնել ՀՀ գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ, ներկայում Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի կողմից նախաձեռնված ծրագրերը և բարեփոխումներ ու իր գործունեությամբ կբարձրացնի սահմանված նշաձողը: «Պարոն Ավագյանն իր գործի լավագույն մասնագետն է, բարեվարք է, համակարգի ներսում ունի դրական ընկալում: Այս նշանակումը, ինչպես ժամանակին պարոն Էլիզբարյանի նշանակումն էր, ազդակ է հասկանալու, թե Դատախազությունում ովքեր կարող են հավակնել բարձր պաշտոնի», - ընդգծել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Կոլեգիայի անդամները դրական կարծիքներ են հայտնել Եղիազար Ավագյանի թեկնածության վերաբերյալ՝ կարևորելով գլխավոր դատախազի տեղակալի թեկնածու Ավագյանի պրոֆեսիոնալիզմը, աշխատանքի նկատմամբ պահանջկոտությունը, բծախնդրությունն ու մարդկային բարձր որակները:
Գլխավոր դատախազի տեղակալի թեկնածու Եղիազար Ավագյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ վստահության համար և ընդգծել, որ այն պարտավորեցնում է ավելի մեծ ուժ և եռանդով գործել ու աշխատել՝ ուղղված Դատախազության հեղինակության բարձրացմանը:
Կոլեգիայի նիստից հետո գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հրամանով Եղիազար Ավագյանը նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ:

The Prosecutor General has a new deputy
A meeting of the Board was held today under the chairmanship of Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the RA, during which the issue of appointing a Deputy Prosecutor General of the RA was discussed.
Taking into account that the position of the Deputy Prosecutor General of the RA has been vacant since 11 April 2023, Anna Vardapetyan presented to the members of the Board Yeghiazar Avagyan's - Head of the Department of International Legal Cooperation of the Prosecutor General's Office candidacy, in accordance with the procedure established by Part 3, Article 36 of the RA Law "On Prosecutor’s Office".
Anna Vardapetyan highly appreciated the candidate's professional and personal qualities and expressed her hope that Yeghiazar Avagyan will continue to implement the programs and reforms initiated by Anahit Manasyan, the former Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia, currently Human Rights Defender. "Mr. Avagyan is the best specialist in his work, he is honest, has a positive perception within the system. This appointment, like Mr. Elizbaryan's, is an impetus to understand who can claim a high position in the Prosecutor's Office", emphasized the Prosecutor General of the Republic.
The members of the Board expressed positive opinions about Yeghiazar Avagyan's candidacy, emphasizing his professionalism, demandingness in work, diligence and high human qualities.
Yeghiazar Avagyan, the candidate for Deputy Prosecutor General, expressed his gratitude to the Prosecutor General of the RA for the trust and emphasized that it obliges him to act and work with greater strength and energy to increase the reputation of the Prosecutor's Office.
After the Board’s meeting, Yeghiazar Avagyan was appointed Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia by the order of Anna Vardapetyan, Prosecutor General.
To see the biography of the newly appointed Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia click here.