Հակակոռուպցիոն դատարանը, համաձայնեցման վարույթի կիրառմամբ, 2023 թվականի սեպտեմբերի 28-ի դատավճռով՝ «Երևանի լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիր» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի վարչատնտեսական աշխատանքների գծով տեղակալ Ա.Ա.-ին դատապարտել է 5 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման: Պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել. սահմանվել է 2 տարի ժամկետով փորձաշրջան:
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2023 թվականի հունիսի 27-ին հաստատել էր մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Քննչական կոմիտեում քննված վարույթով տվյալներ էին ձեռք բերվել այն մասին, որ «Երևանի լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիր» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի վարչատնտեսական աշխատանքների գծով տեղակալ Ա.Ա.-ն ՊՈԱԿ-ի գլխավոր հաշվապահ Ն.Ա.-ի և տնօրենի մասնագիտացված կրթական աջակցությունների գծով տեղակալ Լ.Մ.-ի ու Լ.Ս.-ի օժանդակությամբ, 2015 թվականի սեպտեմբերի 10-ին ՊՈԱԿ-ի տնօրենի անունից կազմել և ստորագրել էր Լ.Ս.-ին աշխատանքի ընդունելու վերաբերյալ հրաման ու աշխատանքային պայմանագիր, իսկ 2018 թվականի հունվարի 12-ին՝ աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու վերաբերյալ հրաման:
Վերոնշյալ ժամանակահատվածներում Լ.Ս.-ն աշխատանքի չէր հաճախել, սակայն աշխատակիցների ամենամսյա աշխատաժամանակի հաշվարկման տեղեկագրերում ներառվել էին Լ.Ս.-ի կողմից աշխատանքի հաճախելու վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ: Արդյունքում՝ ՊՈԱԿ-ի բյուջեից Լ.Ս.-ի անվամբ դուրս էր գրվել և յուրացման եղանակով հափշտակվել 2 մլն 797 հազար 529 դրամ:
Բացի այդ, «Երևանի լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիր» ՊՈԱԿ-ի կողմից 2017 թվականի դեկտեմբերի 15-ից մինչև 2018 թվականի դեկտեմբերի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում ձեռք էին բերվել 1 մլն 445 հազար 307 դրամի ամանորյա միջոցառումների համար նախատեսված նվերներ և սննդամթերք, 2 մլն 325 հազար 500 դրամի՝ տնտեսական և կենցաղային ապրանքներ, սակայն Ա.Ա.-ն ձեռքբերված ապրանքները ՊՈԱԿ-ի պահեստ չէր մուտքագրել և յուրացման եղանակով հափշտակել էր:
Մեկ այլ դեպքում, Ա.Ա.-ն, 2017 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2019 թվականի մարտի 18-ն ընկած ժամանակահատվածում ՊՈԱԿ-ի հաշվեկշռում գտնվող ավտոմեքենայի համար կազմել էր բենզինի դուրսգրման կեղծ պահանջագրեր և ուղեթերթիկներ: Դրանց հիման վրա՝ ՊՈԱԿ-ի միջոցներից դուրս էր գրել 2 մլն 45 հազար 500 դրամին համարժեք բենզին և դրանք օգտագործել իր անձնական կարիքների համար:
2023 թվականի հունիսի 2-ին դատախազի կողմից որոշում էր կայացվել ՊՈԱԿ-ի տնօրենի վարչատնտեսական աշխատանքների գծով նախկին տեղակալ Ա.Ա.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ խոշոր չափերով ուրիշի գույքը յուրացնելը կամ վատնելը), 01.07.2022 թվականին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը):
Նախաքննության ընթացքում Ա.Ա.-ի կողմից ՊՈԱԿ-ին պատճառված 8 մլն 613 հազար 836 դրամ վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել էր:

Бывший заместитель директора «Ереванского специального образовательного комплекса для детей с нарушениями слуха» осужден за растрату
29/09/2023
Антикоррупционный суд приговором от 28 сентября 2023 года приговорил заместителя директора "Ереванского специального образовательного комплекса для детей с нарушениями слуха" НКО по административной и хозяйственной работе А.А. к 5,5 годам заключения под стражу. Испытательный срок при условном осуждении установлен на срок 2 года.
Напомним, прокурор утвердил обвинительное заключение 27 июня 2023 года и передал его в Антикоррупционный суд вместе с производством.
В ходе рассмотрения дела в следственном комитете были получены данные о том, что заместитель директора Специального образовательного комплекса для детей с нарушением слуха НКО г. Еревана по административно-экономическим вопросам А.А., главный бухгалтер НКО Н.А. и заместитель директора профильной учебной части Л.М., 10 сентября 2015 года от имени директора НКО составил и подписал приказ о принятии на работу Л.С., а 12 января 2018 года - приказ о прекращении трудовой деятельности.
Л.С. не присутствовал на рабочем месте в вышеуказанные периоды, но в ежемесячные табели учета рабочего времени были включены ложные сведения о явке Л.С. В результате из бюджета НКО на имя Л.С. было списано 2 миллиона 797 тысяч 529 драмов.
Кроме того, с 2017 года по 20 декабря 2018 года НКО «Ереванский специальный образовательный комплекс для детей с нарушением слуха» закупил подарки и продукты питания для новогодних мероприятий на сумму 1 миллион 445 тысяч 307 драмов, 2 миллиона 325 тысяч 500 драмов – на хозяйственные и бытовые товары, однако А.А. не внес приобретенные товары на склад НКО и присвоил их путем хищения.
В другой раз А.А. в период с 1 января 2017 года по 18 марта 2019 года составил ложные путевые листы относительно расхода бензина на транспортное средство, находящееся на балансе НКО. На их основании он списал из денежных средств НКО на сумму 2 миллиона 45 тысяч 500 драмов и использовал их для своих личных нужд.
2 июня 2023 года прокурором принято постановление о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении бывшего заместителя директора НКО по административно-хозяйственным вопросам А.А. по п. 1 и 3 ч. 2 ст. 179 УК РА, принятого от 18.04.2003, пунктов 2 и 3 части 2 статьи 256 УК РА, вступившей в силу с 01.07.2022.
В ходе предварительного расследования ущерб в размере 8 миллионов 613 тысяч 836 драмов, причиненный А.А. НКО, был полностью возмещен.