Լատվիայի քաղաքացի Կ.Ս.-ն, ներգրավված լինելով օտարերկրյա մի պետությունից մյուսը զենքի մատակարարումների գործընթացում, 2013-2020 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում շրջանառել է հանցավոր ճանապարհով ստացված շուրջ 170 մլն 600 հազար ԱՄՆ դոլար:
Քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է, որ Կ.Ս.-ն, վերոնշյալ ժամանակահատվածում, զբաղվելով զենքի ապօրինի առևտրով, իր գործունեությունից ստացված անօրինական եկամուտները շրջանառել է օֆշորային գոտիներում երրորդ անձանց անվամբ գրանցված, սակայն փաստացի իրեն պատկանող 4 ընկերությունների միջոցով:
Մասնավորապես` Կ.Ս.-ն, գիտակցելով օտարերկրյա մի պետությունից մյուսը զենք մատակարարելու գործարքի արդյունքում ստացված գումարների հանցավոր ծագում ունենալու հանգամանքը, Հայաստանում գործող բանկում Օ.Պ.-ի միջոցով բացված, փաստացի իրեն պատկանող ընկերության հաշվեհամարներին է պահել այդ գումարները, իսկ 2014 թվականի մայիսից մինչև 2016 թվականի մայիսը տնօրինել, օգտագործել է դրանք, կատարել փոխակերպումներ և փոխանցումներ: Կ.Ս.-ն գումարները փոխանցել է թե΄ երրորդ անձանց, թե΄ փաստացի իրեն պատկանող ընկերությունների հաշվեհամարներին:
Դատախազը 2023 թվականի սեպտեմբերի 4-ին Կ.Ս.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով այն բանի համար, որ Կ.Ս.-ն իրականացրել է ապօրինի զենք մատակարարելու գործարքի արդյունքում ստացված, հանցավոր ծագում ունեցող 3 մլրդ 117 մլն 268 հազար 449 դրամին համարժեք 5 մլն 294 հազար 118 եվրո և 450 հազար 324,02 ԱՄՆ դոլարի փողերի լվացում:

Гражданин Латвии К.С., причастный к процессу поставок оружия из одного зарубежного государства в другое, в период с 2013 по 2020 год оборотил около 170 миллионов 600 тысяч долларов США, добытых преступным путем.
Установлено, что в указанный период К.С. занимался незаконной торговлей оружием, а незаконные доходы, полученные от своей деятельности в оффшорных зонах, распределял через 4 компании, зарегистрированные на имя третьих лиц, но фактически принадлежавшие ему.
В частности, К.С., осознавая преступное происхождение денег, полученных в результате сделки по поставке оружия из одной зарубежной страны в другую, хранил эти деньги на банковских счетах фактически принадлежащей ему компании, учрежденной через О.П., и с мая 2014 г. по май 2016 г. владел, использовал, конвертировал и передавал их. К.С. перевел деньги на счета третьих лиц и компаний, фактически принадлежащих ему.
4 сентября 2023 года прокурором возбуждено публичное уголовное преследование в отношении К.С. по части 3 статьи 190 УК, принятому 18.04.2003 года, за то, что К.С. совершил отмывание денег на сумму 5 миллионов 294 тысячи 118 евро и 450 тысяч 324,02 долларов США, что эквивалентно 3 миллиардам 117 миллионов 268 тысяч 449 драмов РА, полученных в результате незаконных поставок оружия.