Լատվիայի քաղաքացի Կ.Ս.-ն, ներգրավված լինելով օտարերկրյա մի պետությունից մյուսը զենքի մատակարարումների գործընթացում, 2013-2020 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում շրջանառել է հանցավոր ճանապարհով ստացված շուրջ 170 մլն 600 հազար ԱՄՆ դոլար:
Քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է, որ Կ.Ս.-ն, վերոնշյալ ժամանակահատվածում, զբաղվելով զենքի ապօրինի առևտրով, իր գործունեությունից ստացված անօրինական եկամուտները շրջանառել է օֆշորային գոտիներում երրորդ անձանց անվամբ գրանցված, սակայն փաստացի իրեն պատկանող 4 ընկերությունների միջոցով:
Մասնավորապես` Կ.Ս.-ն, գիտակցելով օտարերկրյա մի պետությունից մյուսը զենք մատակարարելու գործարքի արդյունքում ստացված գումարների հանցավոր ծագում ունենալու հանգամանքը, Հայաստանում գործող բանկում Օ.Պ.-ի միջոցով բացված, փաստացի իրեն պատկանող ընկերության հաշվեհամարներին է պահել այդ գումարները, իսկ 2014 թվականի մայիսից մինչև 2016 թվականի մայիսը տնօրինել, օգտագործել է դրանք, կատարել փոխակերպումներ և փոխանցումներ: Կ.Ս.-ն գումարները փոխանցել է թե΄ երրորդ անձանց, թե΄ փաստացի իրեն պատկանող ընկերությունների հաշվեհամարներին:
Դատախազը 2023 թվականի սեպտեմբերի 4-ին Կ.Ս.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով այն բանի համար, որ Կ.Ս.-ն իրականացրել է ապօրինի զենք մատակարարելու գործարքի արդյունքում ստացված, հանցավոր ծագում ունեցող 3 մլրդ 117 մլն 268 հազար 449 դրամին համարժեք 5 մլն 294 հազար 118 եվրո և 450 հազար 324,02 ԱՄՆ դոլարի փողերի լվացում:

Latvian citizen K.S., being involved in the process of supplying arms from one foreign country to another, circulated around 170 million 600 thousand USD aqyuired through crime between 2013 and 2020.
It was found out that during the above-mentioned period, K.S. was involved in illegal trade of arms, and circulated the illegal incomes obtained from his activities in offshore zones through 4 companies registered in the name of third parties, but actually owned by him.
In particular, K.S., realizing the criminal origin of the money received as a result of the arms’ supply transaction from one foreign country to another, kept those money in bank accounts of the company actually owned by him, founded through O.P., and from May 2014 to May 2016 owned, used them, made conversions and transfers. K.S. transferred the money to the accounts of third parties and companies actually owned by him.
On September 4, 2023, the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against K.S., according to Article 190, Part 3, Clause 1 of the Criminal Code, adopted on 18.04.2003, for the fact that K.S. committed money laundering of 5 million 294 thousand 118 Euros and 450 thousand 324.02 USD, equivalent to 3 billion 117 million 268 thousand 449 AMD, obtained as a result of illegal weapons supplying.
6 million 578 thousand 224.97 USD available in the account of the company belonging to K.S. was banned.