Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների Ժնևի ակադեմիայի ուսանողներին, ովքեր ճանաչողական այցով ժամանել են Հայաստան:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է 11 երկրի՝ Ժնևի ակադեմիայում հետբուհական կրթություն ստացող ուսանողներին և ներկայացրել Դատախազության լիազորությունների շրջանակն ու առաջնահերթությունները՝ առանձնացնելով մարդու և հատկապես խոցելի խմբերի իրավունքների պաշտպանության, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և պետական ու համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները:
Հայաստանի գլխավոր դատախազը հանդիպման ընթացքում պատասխանել է Բրազիլիայի, Գերմանիայի, Հայաստանի, Կոլումբիայի, Իտալիայի, Քենիայի, Արգենտինայի, Զիմբաբվեի, Եգիպտոսի, Իսպանիայի և Հունաստանի ներկայացուցիչների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են միջազգային իրավունքին, տուժողների պաշտպանության ներպետական կառուցակարգերին, Արցախի հակամարտության իրավական ասպեկտին, միջազգային դատավարական գործընթացներում Դատախազության ներգրավվածությանը, ատելության խոսքի դեմ պայքարին և այլ հարցերի:

Генпрокурор принялա студентов Женевской академии
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла студентов Женевской академии международного гуманитарного права и прав человека, прибывших в Армению с ознакомительным визитом.
Анна Вардапетян поприветствовала студентов из 11 стран, получающих высшее образование в Женевской академии, и представила масштабы и приоритеты Прокуратуры, отметив работу, проводимую в сфере защиты прав человека и особо уязвимых групп, конфискации имущества незаконного происхождения, борьбы с коррупцией и защиты интересов государства и общества.
В ходе встречи Генеральный прокурор Армении ответила на вопросы представителей Бразилии, Германии, Армении, Колумбии, Италии, Кении, Аргентины, Зимбабве, Египта, Испании и Греции, которые в основном касались международного права, внутренних структур по защите потерпевших, правового аспекта Арцахского конфликта, участия Прокуратуры в процессах международных судебных процессах, борьбе с языком ненависти и других вопросов.