Գլխավոր դատախազության հայցը 2023 թվականի ապրիլի 26-ին բավարարվել է Վարչական դատարանի կողմից. վճռով առ ոչինչ է ճանաչվել «Ազատության պողոտային հարող «Հաղթանակ» զբոսայգու տարածքից «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցի վարձակալած հողամասն ուղղակի վաճառքի միջոցով օտարելու մասին» Երևանի քաղաքապետի 2006 թվականի ապրիլի 26-ի թիվ 622-Ա որոշումը: Դատարանը, որպես հետևանք, անվավեր է ճանաչել նաև անշարժ գույքի վերաբերյալ գրավի (հիփոթեքի) պայմանագիրը, դրա հիման վրա կատարված իրավունքի պետական գրանցումը, ինչպես նաև 2006 թվականի հունիսի 1-ի թիվ 12366 առուվաճառքի պայմանագիրն ու դրա հիմքով կատարված իրավունքի պետական գրանցումը:
Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետի 2006 թվականի ապրիլի 26-ի թիվ 622-Ա որոշմամբ և 2008 թվականի ապրիլի 8-ի թիվ 1619-Ա որոշմամբ՝ «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոց և «Գոլդեն Փելիս» ՍՊ ընկերություններին ուղղակի վաճառքի ձևով օտարվել էին համապատասխանաբար՝ 17077,6 քմ և 10000 քմ մակերեսով հողամասեր, այն դեպքում, երբ նշված հողամասերը՝ որպես «Հաղթանակ զբոսայգու» մաս, ընդգրկված էին ՀՀ հողային օրենսգրքով սահմանված օտարման ոչ ենթակա հողամասերի ցանկում, ուստի ենթակա չէին օտարման:
Գլխավոր դատախազության կողմից 2022 թվականի ապրիլի 25-ին 2 հայց էր հարուցվել դատարան:
Հայցերից մեկով՝ Գլխավոր դատախազությունը պահանջել էր առ ոչինչ ճանաչել Երևանի քաղաքապետի կողմից կայացված՝ «Հաղթանակ» զբոսայգու տարածքից «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցի վարձակալած հողամասն ուղղակի վաճառքի միջոցով օտարելու մասին 2006 թվականի ապրիլի 26-ի թիվ 622-Ա որոշումը և, որպես հետևանք, պահանջել էր անվավեր ճանաչել իրավունքի պետական գրանցումը:
Մասնավորապես՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել էր, որ Երևանի քաղաքապետը, անտեսելով նշված տարածքն ըստ Երևանի գլխավոր հատակագծի զբոսայգու տարածք հանդիսանալու և, որպես այդպիսին, ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածում ընդգրկված լինելու հանգամանքը, և գիտակցելով Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության պետ Ա.Լ.-ի կողմից 2006 թվականի մարտի 16-ին տրված թիվ 18-09/2-881 եզրակացության ոչ իրավաչափ բնույթը (հողամասի՝ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված սահմանափակումների ցանկում չգտնվելու վերաբերյալ տեղեկության ոչ ճշմարտացի լինելը), իր՝ 2006 թվականի ապրիլի 26-ի թիվ 622-Ա որոշման 1-ին կետով Ազատության պողոտային հարող «Հաղթանակ» զբոսայգու տարածքում (Ազատության պողոտա 2/2) 17077,6 քմ մակերեսով հողամասն ուղղակի վաճառքի միջոցով օտարել էր «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցին:
Նույն որոշման 3-րդ կետով՝ Երևանի քաղաքապետը չեղյալ էր համարել Երևանի քաղաքապետի՝ 2003 թվականի հոկտեմբերի 27-ի թիվ 2060-Ա որոշման հիման վրա Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության կողմից 2003 թվականի նոյեմբերի 18-ին թողարկված՝ «Հաղթանակ» զբոսայգու զբաղեցրած հողամասի թիվ 3505-2003 գլխավոր հատակագիծը՝ 17077,6 քմ մակերեսի չափով, որով զբոսայգու զբաղեցրած հողամասն ընդգրկված է եղել Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված սահմանափակումների ցանկում:
Այսպիսով, Դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո «Հաղթանակ» զբոսայգում «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցին ապօրինի օտարված 17077,6 քմ մակերեսով հողամասը կվերադարձվի պետությանը:

The claim of the Prosecutor General’s Office was awarded by the Administrative court on April 26, 2023. Decision № 622-A of the Mayor of Yerevan of April 26, 2006 on alienation through direct sale of the land plot belonging to the Victory park (adjacent to Azatutyun Avenue) leased by Golden Palace hotel was recognized null and void under the judgment. The pledge (mortgage) contract on the immovable property and the state registration of the ownership right as well as the sale and purchase agreement № 12366 of June 1, 2006 and the state registration of the ownership right were also recognized invalid by the court.
We would like to remind that under Decision № 622-A of the Mayor of Yerevan of April 26, 2006 and Decision №1619-A of April 8, 2008 land plots with the surface of 17077,6 m2 and 10000m2, were alienated to Golden Palace Hotel and Golden Palace LLC through a direct sale, however those land plots, as part of the Victory Park, were included in the list of land plots that are not subject to alienation, thus they are not subject to alienation.
The Prosecutor General’s Office filed 2 claims with the court on April 25, 2022.
By one of the claims the Prosecutor General’s Office required to recognize null and void Decision № 622-A of the Mayor of the city of Yerevan on alienating through a direct sale the land plot from the territory of the Victory Park leased to Golden Palace Hotel made on April 26, 2006 and as a result requested to recognize invalid the state registration of the ownership right.
Particularly, by the investigation carried out by the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office it was found out, that the Mayor disregarding the fact that the mentioned territory belonged to the park under the general layout of Yerevan city and as such it must be included in article 60 of the Land Code and realizing the illegal nature of № 18-09/2-881 conclusion issued by A.L., Head of Department of Architecture and Urban Planning of Staff of Yerevan Municipality, on March 16, 2006 (untruthfulness of the information that the land plot is not included in the list of limitations provided for by article 60 of the Land Code) alienated the land plot (with the surface of 17077,6 m2 included in the area of the Victory Park, adjacent to Azatutyun Avenue (Azatutyun Avenue 2/2)) to Golden Palace Hotel through a direct sale under point 1 of his decision № 622-A of April 26, 2006.
Under point 3 of the same judgment, the Mayor of the city of Yerevan canceled № 3505-2003 general layout of the land plot with the surface of 17077,6 m2 occupied by the Victory Park, issued by Department of Architecture and Urban Planning of Staff of Yerevan Municipality on November 18, 2003 based on Decision №2060-A of the Mayor of the city of Yerevan of October 27, 2003. The abovementioned land plot occupied by the park was included in the list of limitations provided for by article 60 of the Land Code.
Thus the land plot with the surface of 17077,6 m2 illegally alienated to the Golden Palace Hotel located at the Victory Park will be returned to the state after the judgment of the Court entered into legal force.