Գլխավոր դատախազության հայցը 2023 թվականի ապրիլի 26-ին բավարարվել է Վարչական դատարանի կողմից. վճռով առ ոչինչ է ճանաչվել «Ազատության պողոտային հարող «Հաղթանակ» զբոսայգու տարածքից «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցի վարձակալած հողամասն ուղղակի վաճառքի միջոցով օտարելու մասին» Երևանի քաղաքապետի 2006 թվականի ապրիլի 26-ի թիվ 622-Ա որոշումը: Դատարանը, որպես հետևանք, անվավեր է ճանաչել նաև անշարժ գույքի վերաբերյալ գրավի (հիփոթեքի) պայմանագիրը, դրա հիման վրա կատարված իրավունքի պետական գրանցումը, ինչպես նաև 2006 թվականի հունիսի 1-ի թիվ 12366 առուվաճառքի պայմանագիրն ու դրա հիմքով կատարված իրավունքի պետական գրանցումը:
Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետի 2006 թվականի ապրիլի 26-ի թիվ 622-Ա որոշմամբ և 2008 թվականի ապրիլի 8-ի թիվ 1619-Ա որոշմամբ՝ «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոց և «Գոլդեն Փելիս» ՍՊ ընկերություններին ուղղակի վաճառքի ձևով օտարվել էին համապատասխանաբար՝ 17077,6 քմ և 10000 քմ մակերեսով հողամասեր, այն դեպքում, երբ նշված հողամասերը՝ որպես «Հաղթանակ զբոսայգու» մաս, ընդգրկված էին ՀՀ հողային օրենսգրքով սահմանված օտարման ոչ ենթակա հողամասերի ցանկում, ուստի ենթակա չէին օտարման:
Գլխավոր դատախազության կողմից 2022 թվականի ապրիլի 25-ին 2 հայց էր հարուցվել դատարան:
Հայցերից մեկով՝ Գլխավոր դատախազությունը պահանջել էր առ ոչինչ ճանաչել Երևանի քաղաքապետի կողմից կայացված՝ «Հաղթանակ» զբոսայգու տարածքից «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցի վարձակալած հողամասն ուղղակի վաճառքի միջոցով օտարելու մասին 2006 թվականի ապրիլի 26-ի թիվ 622-Ա որոշումը և, որպես հետևանք, պահանջել էր անվավեր ճանաչել իրավունքի պետական գրանցումը:
Մասնավորապես՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել էր, որ Երևանի քաղաքապետը, անտեսելով նշված տարածքն ըստ Երևանի գլխավոր հատակագծի զբոսայգու տարածք հանդիսանալու և, որպես այդպիսին, ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածում ընդգրկված լինելու հանգամանքը, և գիտակցելով Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության պետ Ա.Լ.-ի կողմից 2006 թվականի մարտի 16-ին տրված թիվ 18-09/2-881 եզրակացության ոչ իրավաչափ բնույթը (հողամասի՝ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված սահմանափակումների ցանկում չգտնվելու վերաբերյալ տեղեկության ոչ ճշմարտացի լինելը), իր՝ 2006 թվականի ապրիլի 26-ի թիվ 622-Ա որոշման 1-ին կետով Ազատության պողոտային հարող «Հաղթանակ» զբոսայգու տարածքում (Ազատության պողոտա 2/2) 17077,6 քմ մակերեսով հողամասն ուղղակի վաճառքի միջոցով օտարել էր «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցին:
Նույն որոշման 3-րդ կետով՝ Երևանի քաղաքապետը չեղյալ էր համարել Երևանի քաղաքապետի՝ 2003 թվականի հոկտեմբերի 27-ի թիվ 2060-Ա որոշման հիման վրա Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության կողմից 2003 թվականի նոյեմբերի 18-ին թողարկված՝ «Հաղթանակ» զբոսայգու զբաղեցրած հողամասի թիվ 3505-2003 գլխավոր հատակագիծը՝ 17077,6 քմ մակերեսի չափով, որով զբոսայգու զբաղեցրած հողամասն ընդգրկված է եղել Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված սահմանափակումների ցանկում:
Այսպիսով, Դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո «Հաղթանակ» զբոսայգում «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցին ապօրինի օտարված 17077,6 քմ մակերեսով հողամասը կվերադարձվի պետությանը:

26 апреля 2023 года Административный суд удовлетворил ходатайство Генеральной прокуратуры: признано недействительным решение мэра Еревана № 622-А от 26 апреля 2006 года о продаже арендованного участка гостиницы «Голден Пелес» с территории парка «Ахтанак», рядом с проспектом Азатутюн.
Вследствие этого суд также признал недействительными договор залога (ипотеки) недвижимости, совершенную на его основании государственную регистрацию права, а также договор купли-продажи № 12366 от 1 июня 2006 г. и государственную регистрацию права, сделанную на его основе.
Напомним, что решением мэра Еревана № 622-А от 26 апреля 2006 года и решением № 1619-А от 8 апреля 2008 года, участки с площадью соответственно 17077,6 кв.м. и 10 000 кв.м. были отчуждены компании «Голден Пелес Отель» и ООО «Голден Пелес» путем прямой продажи, в том случае, что указанные участки в составе «Ахтанак» были включены в перечень участков, не подлежащих отчуждению в соответствии с Земельным кодексом РА, соответственно они не подлежали отчуждению.
25 апреля 2022 года Генеральная прокуратура направила в суд 2 иска.
В одном из исков Генеральная прокуратура представила требование о признании недействительным решения мэра Еревана № 622-А от 26 апреля 2006 года о продаже арендованного участка гостиницы «Голден Пелес» с территории парка «Ахтанак» и, следовательно, потребовало признать недействительной государственную регистрацию права.
В частности, расследование, проведенное управлением по защите государственных интересов генеральной прокуратуры, показало, что мэр Еревана, игнорируя тот факт, что указанная территория является парковой зоной в соответствии с генеральным планом Еревана и, как таковая, включена в статью 60 Земельного кодекса РА, и признавая неправомерность заключения № 18-09/2-881, выданного 16 марта 2006 г. начальником отдела архитектуры и градостроительства мэрии Еревана А.Л. (недостоверность сведений об отсутствии земельного участка в перечне ограничений, предусмотренных статьей 60 Земельного кодекса), согласно пункту 1 решения № 622-А от 26 апреля 2006 года отчуждал земельный участок площадью 17 077,6 кв. м. в районе парка «Ахтанак», примыкающего к проспекту Азатутян (проспект Азатутян 2/ 2) гостинице «Голден Пелес» путем прямой продажи.
Согласно пункту 3 того же постановления мэр Еревана аннулировал генеральный план № 3505-2003 земельного участка, занимаемый парком «Ахтанак», выданный 18 ноября 2003 года управлением архитектуры и градостроительства мэрии Еревана на основании решения мэра Еревана № 2060-А от 27 октября 2003 г., с площадью 17077,6 квм., которым участок земли, занимаемый парком, был включен в перечень ограничений, предусмотренных статьей 60 Земельного кодекса.
Таким образом, после вступления решения суда в законную силу незаконно отчужденный у гостиницы «Голден Пелес» в парке «Ахтанак» участок площадью 17 077,6 квм. будет возвращен государству.