Պետք է լուրջ աշխատանք տանել սթրեսակայուն հասարակություն ունենալու համար․ գլխավոր դատախազն անդրադարձել է Հայաստանում ինքնասպանությունների դեպքերի աճին
21/04/2023
Մտահոգիչ եմ համարում Հայաստանում ինքնասպանության դեպքերի ավելի քան 60 տոկոսով աճը: ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում Դատախազության 2022 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը ներկայացնելիս՝ այս մասին նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը՝ հավելելով, որ ցուցանիշը վեր է հանվել 2022 թվականի աշխատանքների ամփոփումների արդյունքում, և ինքնասպանությունների պատճառների համակարգային վերլուծությունը Դատախազության 2023 թվականի առաջնահերթությունների մեջ է:
Պատճառները, ըստ Աննա Վարդապետյանի, բազմազան են և ներառում են ինչպես դեպրեսիվ հույզերը, որոնք կարող են պայմանավորված լինել անհատական և հասարակական երևույթներով, այնպես էլ մոլեխաղերը, այդ թվում՝ ցանցային խաղերը, որոնք ազդեցություն ունեն մարդու մենթալ վարքագծի, հոգեբանության վրա։
«Լուրջ հոգեբանական աշխատանքի անհրաժեշտություն կա, կարծում եմ, ոչ միայն անհատական, այլև ինստիտուցիոնալ մակարդակում, օրինակ՝ կրթական ծրագրերում այնպիսի դասընթացների ներառում, որոնք հնարավորություն կտան ձևավորել սթրեսակայուն հասարակություն: Մենք ապրում ենք տեղեկատվական «աղմուկի» մեջ և այդ «աղմուկն» ուղղակի «թափվում» է հոգեբանորեն անպատրաստ երիտասարդների վրա։ Ես հույս ունեմ, որ հաջորդ հաղորդմանը կոնկրետ առաջարկներով հանդես կգանք՝ պետական մակարդակով խնդիրը հասցեագրելու համար»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազը։

Я считаю тревожным увеличение случаев самоубийств в Армении более чем на 60 процентов. Представляя в Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального Собрания РА отчет о деятельности Прокуратуры в 2022 году, отметила генеральный прокурор республики Анна Вардапетян, добавив, что показатель был выделен в результате итогов работ 2022 г., а системный анализ причин самоубийств находится среди приоритетов прокуратуры на 2023 г.
По словам Анны Вардапетян, причины разнообразны и включают в себя как депрессивные эмоции, которые могут быть вызваны индивидуальными и социальными явлениями, так и азартные игры, в том числе онлайн-игры, оказывающие влияние на психическое поведение и психологию человека.
«Я думаю, что нужна серьезная психологическая работа не только на индивидуальном уровне, но и на институциональном уровне, например, включение таких курсов в образовательные программы, которые позволят сформировать стрессоустойчивое общество. Мы живем в информационном «шуме», и этот «шум» просто «падает» на психологически неподготовленную молодежь. Надеюсь, что в следующей программе мы выступим с конкретными предложениями по решению проблемы на государственном уровне», - сказала генеральный прокурор республики.