ՀՀ ՊՆ N զորամասի նյութատեխնիկական ապահովման գծով հրամանատարի տեղակալ Ա.Ն.-ն՝ մայորի զինվորական կոչումով, 2021 թվականի հուլիսին Սյունիքի մարզի Իշխանասար կոչվող տեղանքում, մարտական դիրքեր սնունդ տեղափոխելու ընթացքում, եղանակային վատ պայմանների պատճառով, «Սև լիճ» կոչվող հատվածում, մեկ այլ զինծառայող՝ Ա.Տ.-ի հետ միասին, «Ուրալ» մակնիշի մեքենայով հայտնվել է հակառակորդի կողմից վերահսկվող տարածքում, գերեվարվել և տեղափոխվել է Բաքու:
Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում իրականացված նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Ա.Ն.-ն, մինչև 2021 թվականի սեպտեմբերի 7-ը, գտնվելով գերության մեջ, Բաքվի բանտերից մեկում, գրավոր համաձայնագիր է ստորագրել՝ համագործակցելու օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների հետ:
Նույն թվականի սեպտեմբերի 7-ին Ա.Ն.-ն վերադարձել է Հայաստան և 2021 թվականի դեկտեմբերին նշանակվել է ՊՆ N զորամասում՝ որպես կոմունալ շահագործման ծառայության պետ:
Պաշտոնավարման ընթացքում, Ա.Ն.-ն, հավաքագրվելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչին է հանձնել պետական գաղտնիք հանդիսացող տվյալներ՝ այդ կերպ կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության՝ որպես վարձատրություն ստանալով 20 հազար 200 ԱՄՆ դոլար գումար:
2023 թվականի փետրվարի 28-ին հսկող դատախազը որոշում է կայացրել N զորամասի համապատասխան պաշտոնյայի նկատմամբ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական դավաճանություն) հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին. Ա.Ն.-ին ներկայացվել է մեղադրանք:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է և 2023 թվականի մարտի 6-ին հսկող դատախազի որոշմամբ մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել, քրեական վարույթի նյութերը հանձնվել են Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:

A.N., (having the military rank of major) Deputy Commander of the military unit in charge of logistics, during the process of provision of food to combat positions located near Ishkhanasar, Syunik region, appeared with another servicemen A.T., in the territory controlled by the enemy near the area called “Black Lake”, afterwards they were taken into captivity and transferred to Baku.
By the preliminary examination carried out in the Investigative Department of the National Security Service data was obtained on the fact that A.N. being a prisoner of war in one of the prisons of Baku until September 7, 2021 signed a written contract on cooperation with foreign special services.
On September 7 of the same year, A.N. returned to Armenia and was appointed in the position of the Head of Utility operations of N military unit of the Defense Ministry in 2021.
During his office he provided data containing state secret to the representatives of the foreign special services, thus committing treason and receiving USD 20200 as a remuneration.
On February 28, 2023, the supervising prosecutor rendered a decision on initiating a public criminal prosecution under part 1 of article 299 of the RA Criminal Code against the corresponding officer of N military unit. Charges were brought against A.N.
The preliminary examination under the criminal proceedings was completed and on March 6, 2023, according to the decision of the supervising prosecutor, the indictment was approved and the materials of the criminal proceedings and the materials of the case were submitted to the First Instance Court of General Jurisdiction of the city of Yerevan.