ՀՀ ՊՆ N զորամասի նյութատեխնիկական ապահովման գծով հրամանատարի տեղակալ Ա.Ն.-ն՝ մայորի զինվորական կոչումով, 2021 թվականի հուլիսին Սյունիքի մարզի Իշխանասար կոչվող տեղանքում, մարտական դիրքեր սնունդ տեղափոխելու ընթացքում, եղանակային վատ պայմանների պատճառով, «Սև լիճ» կոչվող հատվածում, մեկ այլ զինծառայող՝ Ա.Տ.-ի հետ միասին, «Ուրալ» մակնիշի մեքենայով հայտնվել է հակառակորդի կողմից վերահսկվող տարածքում, գերեվարվել և տեղափոխվել է Բաքու:
Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում իրականացված նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Ա.Ն.-ն, մինչև 2021 թվականի սեպտեմբերի 7-ը, գտնվելով գերության մեջ, Բաքվի բանտերից մեկում, գրավոր համաձայնագիր է ստորագրել՝ համագործակցելու օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների հետ:
Նույն թվականի սեպտեմբերի 7-ին Ա.Ն.-ն վերադարձել է Հայաստան և 2021 թվականի դեկտեմբերին նշանակվել է ՊՆ N զորամասում՝ որպես կոմունալ շահագործման ծառայության պետ:
Պաշտոնավարման ընթացքում, Ա.Ն.-ն, հավաքագրվելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչին է հանձնել պետական գաղտնիք հանդիսացող տվյալներ՝ այդ կերպ կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության՝ որպես վարձատրություն ստանալով 20 հազար 200 ԱՄՆ դոլար գումար:
2023 թվականի փետրվարի 28-ին հսկող դատախազը որոշում է կայացրել N զորամասի համապատասխան պաշտոնյայի նկատմամբ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական դավաճանություն) հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին. Ա.Ն.-ին ներկայացվել է մեղադրանք:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է և 2023 թվականի մարտի 6-ին հսկող դատախազի որոշմամբ մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել, քրեական վարույթի նյութերը հանձնվել են Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:

Заместитель командира воинской части N МО РА по материально- техническому обеспечению в воинском звании майор в июле 2021 года в местности Ишханасар Сюникской области, во время подвоза продовольствия на боевые позиции, в связи с плохими подобными условиями в районе под названием «Сев лич» вместе с еще одним военнослужащим А.Т. попали на территорию, контролируемую противником, на автомобиле «Урал», были взяты в плен и доставлены в Баку.
Согласно предварительному следствию, проведенному Следственным департаментом СНБ, А.Н., находясь в плену в одной из тюрем Баку до 7 сентября 2021 года, подписал письменное соглашение о сотрудничестве с иностранными спецслужбами. 7 сентября того же года А.Н. вернулся в Армению и в декабре 2021 года был назначен начальником службы эксплуатации ЖКХ в воинской части N Минобороны.
За время своего пребывания в должности А.Н., завербованный иностранными спецслужбами, передал сведения, составляющие государственную тайну, представителю иностранных спецслужб, тем самым совершив государственную измену в ущерб территориальной целостности и внешней безопасности Республики Армения, получив 20 тысяч 200 долларов США в качестве вознаграждения.
28 февраля 2023 года надзирающий прокурор принял решение о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении соответствующего должностного лица воинской части N по части 1 статьи 299 Уголовного кодекса РА (государственная измена), принятого 18 апреля 2003 года. А.Н. было предъявлено обвинение.
Постановлением надзирающего прокурора от 6 марта 2023 года предварительное следствие по уголовному делу было завершено, и обвинительное заключение утверждено, материалы уголовного дела были переданы в Уголовный суд первой инстанции города Еревана.