Կադրային փոփոխություններ՝ Դատախազությունում
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի hունվարի 31-ի հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ:
• Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Արծրուն Առաքելյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ, արդարադատության երրորդ դասի խորհրդական Հայկ Խաչատրյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազ, արդարադատության երրորդ դասի խորհրդական Արմեն Կարապետյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
• Լոռու մարզի դատախազության դատախազ, երրորդ դասի խորհրդական Աիդա Հակոբյանը փոխադրվել է Արարատի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Արարատի մարզի դատախազության դատախազ, երրորդ դասի խորհրդական Աշոտ Հարությունյանը փոխադրվել է Սևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Սևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ, երրորդ դասի խորհրդական Սևադա Սարգսյանը փոխադրվել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Գեղարքունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Մարզպետունի Վարդանյանը փոխադրվել է Շիրակի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Սևակ Խաչատրյանը փոխադրվել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ, երկրորդ դասի խորհրդական Նելլի Բադալյանը փոխադրվել է Արագածոտնի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Արագածոտնի մարզի դատախազության դատախազ, երկրորդ դասի խորհրդական Հրանտ Ներսիսյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Գլխավոր դատախազը ստորագրել է նաև պաշտոնից ազատման հետևյալ հրամանները՝
• Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Կարեն Գաբրիելյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից՝ 2023 թվականի փետրվարի 1-ից:
• Տավուշի մարզի դատախազի տեղակալ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Վարդան Լազարյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից՝ 2023 թվականի փետրվարի 1-ից:
• Հայաստանի Հանրապետության զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի դատախազ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Արթուր Ոսկանյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից՝ 2023 թվականի փետրվարի 6-ից:

Personnel changes in the Prosecutor’s Office
According to the orders of the Prosecutor General Anna Vardapetyan of January 31, 2023, personnel changes took place in the Prosecutor’s Office.
• Artsrun Arakelyan, the Deputy Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts, First Class State Councillor of Justice, was transferred to the position of the Senior Prosecutor of the Department for Combatting Crimes against Human of the Prosecutor General’s Office.
• Hayk Khachatryan, the Deputy Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts, Third Class State Councillor of Justice, was transferred to the position of the Deputy Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts.
• Armen Karapetyan, the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Yerevan City, Third Class State Councillor of Justice, was transferred to the position of the Deputy Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts.
• Aida Hakobyan, the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Lori region, Third Class State Councillor of Justice, was transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ararat region.
• Ashot Harutyunyan, the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ararat region, Third Class State Councillor of Justice, was transferred to the position of the Prosecutor of Sevan Garrison Military Prosecutor’s Office.
Sevada Sargsyan, the Prosecutor of Sevan Garrison Military Prosecutor’s Office, Third Class State Councillor of Justice, was transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Gegharkunik region.
Marzpetuni Vardanyan, the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Gegharkunik region, Second Class State Councillor of Justice, was transferred to the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Shirak region.
Sevak Khachatryan, the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Gegharkunik region, Second Class State Councillor of Justice, was transferred to the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Gegharkunik region.
Nelli Badalyan, the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts, Second Class State Councillor of Justice, was transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Aragatsotn region.
Hrant Nersisyan, the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Aragatsotn region, Second Class State Councillor of Justice, was transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts.
The Prosecutor General also signed the following resignation orders,
Karen Gabrielyan, the Deputy Head of the Department for Crimes against Public Health of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia, First Class State Councillor, was resigned from the current position since February 1, 2023.
Vardan Lazaryan, the Deputy Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Tavush region, First Class State Councillor of Justice, was resigned from the current position since February 1, 2023.
Artur Voskanyan, the Prosecutor of the State Interests Protection Division of The RA Military Central Prosecutor’s Office, First Class State Councillor of Justice, has resigned from the current position since February 6, 2023.