Կադրային փոփոխություններ՝ Դատախազությունում
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի hունվարի 31-ի հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ:
• Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Արծրուն Առաքելյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ, արդարադատության երրորդ դասի խորհրդական Հայկ Խաչատրյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազ, արդարադատության երրորդ դասի խորհրդական Արմեն Կարապետյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
• Լոռու մարզի դատախազության դատախազ, երրորդ դասի խորհրդական Աիդա Հակոբյանը փոխադրվել է Արարատի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Արարատի մարզի դատախազության դատախազ, երրորդ դասի խորհրդական Աշոտ Հարությունյանը փոխադրվել է Սևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Սևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ, երրորդ դասի խորհրդական Սևադա Սարգսյանը փոխադրվել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Գեղարքունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Մարզպետունի Վարդանյանը փոխադրվել է Շիրակի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Սևակ Խաչատրյանը փոխադրվել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ, երկրորդ դասի խորհրդական Նելլի Բադալյանը փոխադրվել է Արագածոտնի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Արագածոտնի մարզի դատախազության դատախազ, երկրորդ դասի խորհրդական Հրանտ Ներսիսյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Գլխավոր դատախազը ստորագրել է նաև պաշտոնից ազատման հետևյալ հրամանները՝
• Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Կարեն Գաբրիելյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից՝ 2023 թվականի փետրվարի 1-ից:
• Տավուշի մարզի դատախազի տեղակալ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Վարդան Լազարյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից՝ 2023 թվականի փետրվարի 1-ից:
• Հայաստանի Հանրապետության զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի դատախազ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Արթուր Ոսկանյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից՝ 2023 թվականի փետրվարի 6-ից:

Кадровые изменения в Прокуратуре
Приказом Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 31 января 2023 года в Прокуратуре произошли кадровые изменения:
• Заместитель прокурора административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана, советник юстиции первого класса Арцрун Аракелян переведен на должность старшего прокурора Управления по делам преступлений против человека Генеральной прокуратуры.
• Заместитель прокурора административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана, советник юстиции третьего класса Айк Хачатрян переведен на должность заместителя прокурора административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана.
• Старший прокурор Прокуратуры города Еревана, советник юстиции третьего класса Армен Карапетян переведен на должность заместителя прокурора административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана.
• Прокурор Прокуратуры Лорийской области, советник третьего класса Аида Акобян переведена на должность прокурора Прокуратуры Араратской области.
• Прокурор прокуратуры Араратской области, советник третьего класса Ашот Арутюнян переведен на должность прокурора Военной прокуратуры Севанского гарнизона.
• Прокурор военной прокуратуры Севанского гарнизона, советник третьего класса Севада Саргсян переведен на должность прокурора Прокуратуры Гегаркуникской области.
• Старший прокурор Прокуратуры Гегаркуникской области, советник юстиции второго класса Марзпетуни Варданян переведен на должность старшего прокурора Прокуратуры Ширакской области.
• Прокурор Прокуратуры Гегаркуникской области, советник юстиции второго класса Севак Хачатрян переведен на должность старшего прокурора Прокуратуры Гегаркуникской области.
• Прокурор Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана, советник второго класса Нелли Бадалян переведена на должность прокурора Прокуратуры Арагацотнской области.
• Прокурор Прокуратуры Арагацотнской области, советник второго класса Грант Нерсисян переведен на должность прокурора Прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Ереван.
Генеральный прокурор также подписала следующие приказы об увольнении:
Заместитель начальника Управления по делам преступлений против здоровья населения Генеральной прокуратуры Республики Армения, советник юстиции первого класса Карен Габриелян освобожден от занимаемой должности с 1 февраля 2023 года.
Заместитель прокурора Тавушской области, советник юстиции первого класса Вардан Лазарян освобожден от занимаемой должности с 1 февраля 2023 года.
Прокурор Отдела по защите государственных интересов Центральной военной прокуратуры Республики Армения, советник юстиции первого класса Артур Восканян освобожден от занимаемой должности с 6 февраля 2023 года.