ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին և դեսպանի հետ քննարկել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շրջանակ:
Հայաստանի գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպված հանցավորության և միջազգային բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարի ոլորտում իրավական օգնության և արդյունավետ համագործակցության համար՝ վստահությամբ ընդգծելով, որ փոխգործակցությունը կլինի շարունակական և նոր որակ կհաղորդի հայ-նիդերլանդական հարաբերություններին:
Հանդիպման ընթացքում Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է Դատախազության բարեփոխումների առաջնահերթություններին: Դրանց շարքում ՀՀ գլխավոր դատախազն առանձնացրել է դատախազների ծանրաբեռնվածության հաշվառման և վիճակագրության վարման էլեկտրոնային համակարգի ստեղծման, դատախազների իրավական կրթության կատարելագործման, դատախազների արտաքին հաղորդակցությանն առնչվող վերապատրաստումների կազմակերպման ուղղությամբ աշխատանքներն ու այդ համատեքստում դեսպանի հետ քննարկել նշված ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները:
Դեսպան Սխերմերսն ընդգծել է, որ Նիդերլանդների Թագավորությունն աջակցում է Հայաստանում օրենքի գերակայությանը, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու այդ համատեքստում կարևորել է Դատախազության դերն ու նշանակությունը:
Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանը ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից նշված ուղղություններով համագործակցելու հնարավորությունները քննարկելու պատրաստակամություն է հայտնել:

The Prosecutor General admitted the Ambassador of Netherlands in Armenia
Today Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, admitted Nicolas Schermers, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Kingdom of Netherlands in Armenia, and discussed the framework of issues relating to bilateral interests with the ambassador.
The Prosecutor General of the Republic of Armenia thanked for legal assistance and efficient cooperation in the sphere of struggle against organized crime and international crimes, stressing confidently, that the cooperation will be continuative and will give new quality to the Armenian-Dutch relations.
During the meeting, Anna Vardapetyan touched on the priorities of Prosecutor’s Office reforms. The Prosecutor General of the Republic of Armenia stressed the formation of the registration and statics maintaining of electronic system for the overloaded work of the prosecutors, the improvement of prosecutors’ legal education, the works directed to the organization of trainings relating to the prosecutors’ external communication, and in this context the opportunities and objectives of cooperation in the mentioned spheres were discussed with the ambassador.
Ambassador Schermers stressed that the Kingdom of Netherlands supports the rule of law, democracy and human rights defense in Armenia and in this context highlighted the role and importance of Prosecutor’s Office.
The Ambassador of Netherlands in Armenia expressed his willingness to discuss the opportunities of the cooperation in the mentioned directions set forth by the Prosecutor General of the Republic of Armenia.