ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին և դեսպանի հետ քննարկել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շրջանակ:
Հայաստանի գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպված հանցավորության և միջազգային բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարի ոլորտում իրավական օգնության և արդյունավետ համագործակցության համար՝ վստահությամբ ընդգծելով, որ փոխգործակցությունը կլինի շարունակական և նոր որակ կհաղորդի հայ-նիդերլանդական հարաբերություններին:
Հանդիպման ընթացքում Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է Դատախազության բարեփոխումների առաջնահերթություններին: Դրանց շարքում ՀՀ գլխավոր դատախազն առանձնացրել է դատախազների ծանրաբեռնվածության հաշվառման և վիճակագրության վարման էլեկտրոնային համակարգի ստեղծման, դատախազների իրավական կրթության կատարելագործման, դատախազների արտաքին հաղորդակցությանն առնչվող վերապատրաստումների կազմակերպման ուղղությամբ աշխատանքներն ու այդ համատեքստում դեսպանի հետ քննարկել նշված ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները:
Դեսպան Սխերմերսն ընդգծել է, որ Նիդերլանդների Թագավորությունն աջակցում է Հայաստանում օրենքի գերակայությանը, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու այդ համատեքստում կարևորել է Դատախազության դերն ու նշանակությունը:
Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանը ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից նշված ուղղություններով համագործակցելու հնարավորությունները քննարկելու պատրաստակամություն է հայտնել:

Генеральный прокурор приняла посла Нидерландов в Армении
Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян сегодня приняла Чрезвычайного и полномочного посла Королевства Нидерландов в Армении Николаса Схермерса и обсудила с послом круг вопросов, представляющих взаимный интерес.
Генеральный прокурор Армении поблагодарила за правовую помощь и эффективное сотрудничество в сфере борьбы с организованной преступностью и преступлениями международного характера, с уверенностью подчеркнув, что взаимодействие будет продолжительным и придаст новое качество армяно-нидерландским отношениям.
В ходе встречи Анна Вардапетян коснулась приоритетов реформ Прокуратуры. Среди них Генеральный прокурор Республики Армения выделила работы в направлении создания электронной системы учета и ведения статистики загруженности прокуроров, повышения правового образования прокуроров, организации тренингов, связанных с внешним общением прокуроров и в этом контексте обсудила с послом возможности и перспективы сотрудничества в указанных сферах.
Посол Схермерс подчеркнул, что Королевство Нидерландов поддерживает верховенство закона, демократию и защиту прав человека в Армении и в этом контексте подчеркнул важность роли и значения Прокуратуры.
Посол Нидерландов в Армении выразил готовность обсудить возможности сотрудничества по указанным со стороны генерального прокурора РА направлениям.