Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում իրականացված նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ դատական իշխանության մարմնի պաշտոնատար անձը, տեղեկացված լինելով եղբոր ընկերոջ և իր մտերիմ, Փաստաբանների պալատի փաստաբանի պաշտպանյալ, Քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներից մեկի վարույթում քննվող քրեական վարույթով մեղադրյալի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ դատարանի որոշման առկայության մասին, նպատակադրվել է ապօրինի գործողություններ կատարել հիշյալ անձի օգտին, այն է՝ ակնհայտ անարդար դատական ակտ կայացնելու միջոցով վերջինին ազատել կալանքից:
Իր հանցավոր նպատակին հասնելու դիտավորությամբ՝ դատավորը նախնական համաձայնության է եկել պաշտոնատար անձ հանդիսացող իր օգնականի և Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի գրասենյակի՝ ինքնությունը դեռևս չպարզված պաշտոնատար անձի հետ, իր մտերիմ փաստաբանի օժանդակությամբ, դուրս է եկել իր՝ արդարադատության իրականացման իշխանական բացառիկ լիազորությունների շրջանակից, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք, ինչպես նաև օգնականի օժանդակությամբ կայացրել է ակնհայտ անարդար դատական ակտ՝ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոխարինելով գրավով:
Վերոնշյալ հանցանքները կատարելու համար հսկող դատախազը որոշում է կայացրել հանրային քրեական հետապնդում հարուցել դատական իշխանության մարմնի պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ և 5-րդ կետերով (պաշտոնատար անձի կողմից այլ պաշտոնատար անձի հետ նախնական համաձայնությամբ ծառայողական լիազորություններն անցնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք), Քրեական օրենսգրքի 482-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ակնհայտ անարդար դատական ակտ կայացնելը), դատավորի օգնականի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ և 5-րդ կետերով (պաշտոնատար անձի կողմից մեկ այլ պաշտոնատար անձի հետ նախնական համաձայնությամբ ծառայողական լիազորություններն անցնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք), Քրեական օրենսգրքի 46-482-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ակնհայտ անարդար դատական ակտ կայացնելուն օժանդակելը), փաստաբանի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ և 5-րդ կետերով (պաշտոնատար անձի կողմից մեկ այլ պաշտոնատար անձի հետ նախնական համաձայնությամբ ծառայողական լիազորություններն անցնելուն օժանդակելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է այլ ծանր հետևանք):
Դատավորին, դատավորի օգնականին և փաստաբանին ներկայացվել է մեղադրանք. դատական իշխանության մարմնի պաշտոնատար անձի նկատմամբ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ՝ քրեական վարույթից վերոնշյալ մեղադրյալների վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթ, որը մեղադրական եզրակացությամբ ստացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունում:
2023 թվականի հունվարի 3-ին հսկող դատախազի որոշմամբ հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերի հետ միասին հանձնվել ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

Постановлением надзирающего прокурора обвинительное заключение в отношении судьи, помощника судьи и адвоката вместе с материалами производства передано в Антикоррупционный суд
04/01/2023
В ходе предварительного следствия, проведенного в Следственном департаменте СНБ, было установлено, что должностное лицо органа судебной власти, будучи осведомлено о наличии постановления суда о применении меры пресечения в отношении друга его брата и подзащитного адвоката Адвокатской палаты, его близкого, намеревалось совершить противоправные действия в пользу указанного лица, то есть освободить последнего из-под стражи путем вынесения заведомо несправедливого судебного акта.
С целью достижения своей преступной цели судья достигла предварительного соглашения со своим помощником, являющимся должностным лицом, и должностным лицом аппарата суда общей юрисдикции города Еревана, личность которого пока не установлена, и с помощью своего близкого адвоката вышла за пределы своих исключительных государственных полномочий по осуществлению правосудия, что по неосторожности повлекло тяжкие последствия, а также с помощью помощника вынесла заведомо несправедливый судебный акт, заменив меру пресечения в виде заключения под стражу на залог.
За совершение вышеуказанных преступлений надзирающий прокурор вынес постановление о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении должностного лица органа судебной власти по пунктам 4 и 5 части 3 статьи 441 Уголовного кодекса (превышение служебных полномочий должностным лицом по предварительному сговору с другим должностным лицом, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия), по части 1 статьи 482 Уголовного кодекса (вынесение заведомо несправедливого судебного акта), в отношении помощника судьи- по пунктам 4 и 5 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса (превышение служебных полномочий должностным лицом по предварительному сговору с другим должностным лицом, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия), по части 1 статьи 46-482 Уголовного кодекса (содействие в вынесении заведомо несправедливого судебного акта), в отношении адвоката- по пунктам 4 и 5 части 2 статьи 46-441 Уголовного кодекса (содействие в превышении служебных полномочий должностным лицом по предварительному сговору с другим должностным лицом, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия).
Судье, помощнику судьи и адвокату было предъявлено обвинение, постановлением Суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана в отношении должностного лица органа судебной власти в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу.
Постановлением органа, осуществляющего производство, из уголовного производства в отношении вышеупомянутых обвиняемых, поступившего в Генеральную прокуратуру РА с обвинительным заключением, было выделено отдельное производство.
3 января 2023 года постановлением надзирающего прокурора обвинительное заключение было утверждено и вместе с материалами уголовного производства передано в Антикоррупционный суд РА.