Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում իրականացված նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ դատական իշխանության մարմնի պաշտոնատար անձը, տեղեկացված լինելով եղբոր ընկերոջ և իր մտերիմ, Փաստաբանների պալատի փաստաբանի պաշտպանյալ, Քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներից մեկի վարույթում քննվող քրեական վարույթով մեղադրյալի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ դատարանի որոշման առկայության մասին, նպատակադրվել է ապօրինի գործողություններ կատարել հիշյալ անձի օգտին, այն է՝ ակնհայտ անարդար դատական ակտ կայացնելու միջոցով վերջինին ազատել կալանքից:
Իր հանցավոր նպատակին հասնելու դիտավորությամբ՝ դատավորը նախնական համաձայնության է եկել պաշտոնատար անձ հանդիսացող իր օգնականի և Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի գրասենյակի՝ ինքնությունը դեռևս չպարզված պաշտոնատար անձի հետ, իր մտերիմ փաստաբանի օժանդակությամբ, դուրս է եկել իր՝ արդարադատության իրականացման իշխանական բացառիկ լիազորությունների շրջանակից, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք, ինչպես նաև օգնականի օժանդակությամբ կայացրել է ակնհայտ անարդար դատական ակտ՝ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոխարինելով գրավով:
Վերոնշյալ հանցանքները կատարելու համար հսկող դատախազը որոշում է կայացրել հանրային քրեական հետապնդում հարուցել դատական իշխանության մարմնի պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ և 5-րդ կետերով (պաշտոնատար անձի կողմից այլ պաշտոնատար անձի հետ նախնական համաձայնությամբ ծառայողական լիազորություններն անցնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք), Քրեական օրենսգրքի 482-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ակնհայտ անարդար դատական ակտ կայացնելը), դատավորի օգնականի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ և 5-րդ կետերով (պաշտոնատար անձի կողմից մեկ այլ պաշտոնատար անձի հետ նախնական համաձայնությամբ ծառայողական լիազորություններն անցնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք), Քրեական օրենսգրքի 46-482-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ակնհայտ անարդար դատական ակտ կայացնելուն օժանդակելը), փաստաբանի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ և 5-րդ կետերով (պաշտոնատար անձի կողմից մեկ այլ պաշտոնատար անձի հետ նախնական համաձայնությամբ ծառայողական լիազորություններն անցնելուն օժանդակելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է այլ ծանր հետևանք):
Դատավորին, դատավորի օգնականին և փաստաբանին ներկայացվել է մեղադրանք. դատական իշխանության մարմնի պաշտոնատար անձի նկատմամբ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ՝ քրեական վարույթից վերոնշյալ մեղադրյալների վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթ, որը մեղադրական եզրակացությամբ ստացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունում:
2023 թվականի հունվարի 3-ին հսկող դատախազի որոշմամբ հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերի հետ միասին հանձնվել ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

According to the decision of the supervising prosecutor, the indictment against the judge, the judge's assistant and the lawyer were sent to the Anti-Corruption Court with the materials of the proceedings
04/01/2023
At the Investigation Department of the National Security Service factual data have been obtained that the official of the judicial power, being informed about the availability of the court decision on the detention as a preventive means against the accused against his brother’s friend and the defendant of the advocate of the Chamber of Advocates with criminal proceedings in the proceedings of one of the territorial divisions of the Investigative Committee had intention to do illegal actions in favor of the that person, that is to release him from detention through making the obvious unfair judicial act.
In the intention of achieving his criminal goal the judge has come to preliminary agreement with his assistant considered as an official and the non-identified official of the Office of the Court of General Jurisdiction of the First Instance of Yerevan, with the support of his familiar advocate has come out from the frame of authoritative exclusive privileges of carrying out justice, which brought to heavy consequence by carelessness, also with the support of assistant has made obviously unfair judicial act exchanging the exerted detention as a preventive means against the accused.
The Supervising Prosecutor has made decision to initiate public criminal prosecution against the official of the judicial body in accordance with the Article 441, Part 2, Points 4 and 5 of the Criminal Code (the support of the transition to the official powers with preliminary agreement between two officials, which brought to heavy consequence by carelessness), Article 482, Part 1 of the Criminal Code (making an obvious unfair judicial act), against the assistant of the judge: Article 441, Part 2, Points 4 and 5 of the Criminal Code (the support of the transition to the official powers with preliminary agreement between two officials, which brought a heavy consequence by carelessness), Article 46-182, Part 1 of the Criminal Code(the support of the making obvious unfair judicial act), against the advocate in accordance with Article 46-441, Part 2, Points 4 and 5 (the support of the transition to the official powers with preliminary agreement between two officials, which has evoked a heavy consequence by carelessness).
It has been presented an indictment to the judge, the judge’s assistant and the advocate: in accordance with the Court of General Jurisdiction of the First Instance of Yerevan the detention has been exerted as a preventive means against the official of the judicial power body.
In accordance with the decision of the body carrying out the proceedings from the criminal proceedings the part of the above-mentioned accused men has been separated as a stand-alone proceedings, which has been obtained in the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia with the bill of indictment.
In accordance with the decision of the supervising prosecutor, the bill of indictment has been verified and handed to the Anti-corruption Court of the Republic of Armenia with the materials of the criminal proceedings on January 3, 2023.