Հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Երևանի նախկին քաղաքապետ Գ.Բ.-ի նկատմամբ
Գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրվել է Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական վարույթը, որի ընթացքում պարզվել է, որ 2002-2010 թվականների ընթացքում Երևան քաղաքի «Կենտրոն» թաղային համայնքի ղեկավարի, այնուհետև Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած Գ.Բ.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության  շահերին հակառակ, ինչպես նաև պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ, յուրացման եղանակով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ Երևան քաղաքում և այլ բնակավայրերում գտնվող բազմաթիվ անշարժ գույքեր:
1. Երևան քաղաքի Թամանյան 3 հասցում տեղակայված անշարժ գույք և դրան կից՝ նկուղային հարկում գտնվող միավոր.
2. Մաշտոցի պողոտա 58 շենք, անշարժ գույք 25.
3. Չարենցի փողոց 4 շենք, անշարժ գույք 129.
4. Վարդանանց փողոց 26/1 շենք, անշարժ գույք 35.
5. Մաշտոցի պողոտա 6-րդ շենք, անշարժ գույքեր 88 և 89.
6. Վարդանանց փողոց 5Ա շենք, անշարժ գույք 366.
7. Տերյան փողոց 59 շենք, անշարժ գույք 33.
8. Սայաթ-Նովա փողոց 37/1 շենք, անշարժ գույք 50.
9. Թումանյան փողոց 38 շենք, անշարժ գույք 52.
10. Կողբացու փողոց 1 շենք, անշարժ գույք 121.
11. Իսրայելյան փողոց 39 շենք, անշարժ գույք 1.
12. Պուշկինի փողոց 58 շենք, անշարժ գույքեր 52 և 53.
13. Սարյան փողոցի 20/1 շենք, անշարժ գույք 83.
14. Մաշտոցի պողոտա 51 շենք, անշարժ գույք 43.
15. Խորենացի փողոց 47/1 շենք, անշարժ գույք 121.
16. Մաշտոցի պողոտա 40Ա շենք, անշարժ գույք 100.
17. Կորյունի փողոց 5 շենք, անշարժ գույք 83.
18. Պարոնյան փողոց 15 շենք, անշարժ գույք 37.
19. Խորենացի փողոց 43 շենք, անշարժ գույք 96.
20. Թումանյան փողոց 5Ա շենք, անշարժ գույք 45.
21. Տերյան փողոց 1 շենք, անշարժ գույք 37.
22. Արմենակյան փողոց 153 (հողամաս).
23. Սարյան փողոց 36/4 (հողամաս).
24. Էջմիածնի հին խճուղի փողոց 28 (հողամաս):
Այնուհետև, նշված պաշտոնատար անձը, ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի ձեռքբերումն օրինական գործունեության ներքո լեգիտիմացնելու, գույքի իրական պատկանելիությունը թաքցնելու և հանցավոր ծագման աղբյուրը խեղաթյուրելու, հանցավոր հետքերը վերացնելու նպատակով, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, մի շարք անձանց ներգրավմամբ, տարաբնույթ ձևական գործարքներ իրականացնելու ճանապարհով, միջոցներ է ձեռնարկել հափշտակության առարկա հանդիսացող անշարժ գույքերի գերակշիռ մասն օրինականացնելու համար:
Հանցավոր գործունեության արդյունքում հափշտակվել են նաև մի շարք նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների (մանկապարտեզների) հատկացված շենք-շինությունները, ինչի հետևանքով դադարեցվել է նախադպրոցական ուսումնական հաստատության գործունեությունը, խախտվել են նախակրթական հաստատությունում սովորող մի քանի տասնյակ երեխաների իրավունքներն ու օրինական շահերը:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համակցությունը բավարար համարելով՝  նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը, սեփական նախաձեռնությամբ, 2022 թվականի նոյեմբերի 15-ին որոշում է կայացրել Գ.Բ.-ի նկատմամբ 27 դեպքով հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 25 դեպքով 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի  190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 3-րդ կետերով և 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով  գույքի յուրացում, պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ,  հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքի օրինականացում):
Նույն օրը որոշումն ուղարկվել է ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչին՝ Գ.Բ.-ին մեղադրանք ներկայացնելու համար:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ` կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու, պետության և համայնքի օրինական շահերը և խախտված իրավունքները վերականգնելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, Գլխավոր դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության՝ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների իրականացմամբ, կձեռնարկի դատախազական ներգործության անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ պետությանը պատճառված վնասները վերականգնելու նպատակով:

The supervising prosecutor initiated a public criminal prosecution against G.B., the former Mayor of Yerevan
16/11/2022
The Prosecutor General’s Office examined the criminal case being investigated in the Investigation Department of the National Security Service of the RA. As a result, it has been found out that during 2002-2010, G.B., the Head of the "Kentron" district community of Yerevan, later the Mayor of Yerevan, took unlawfully a number of immovable properties of particularly large sizes in Yerevan and other settlements, by using his official post.
Later the mentioned official took measures to legalize the majority of the immovable properties subject to robbery in order to hide the real ownership of the property and distort the trace of their criminal origin, by using his official position and involving a number of people.
Due to these criminal activities, the buildings allocated to a number of pre-school educational institutions (kindergartens) were appropriated, as a result of which the activities of the pre-school educational institution were stopped, the rights and legal interests of several dozen children studying in the mentioned institutions were violated.
On 15 November 2022, the prosecutor supervising over the legality of the preliminary investigation adopted a decision to initiate a public criminal prosecution with 27 cases against G.B. under the Clause 1, Part 3 of the Article 179 of the Criminal Code of the RA adopted on 18 April 2003, with 25 cases under the Clause 1 and 3, Part 3 of the Article 190 of the Criminal Code of the RA adopted on 18 April 2003 and Part 2 of the Article 308 of the same Criminal Code.
The decision was sent to the Investigation Department of the National Security Service of the RA in order to bring an indictment against G.B.
Measures are undertaken in order to find out the framework of the affiliated persons and initiate a public criminal prosecution against them, as well as to recover the damages caused to the state.