ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրության առարկա են դարձվել ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության կողմից ՀՀ Վայոց Ձորի մարզի Եղեգնաձորի համայնքապետարանի շինարարական-վերանորոգման ծրագրերով, կնքած պայմանագրերով կատարված աշխատանքների ստուգման վերաբերյալ ներկայացված փաստաթղթերն ու տեղեկատվությունը:
Ոււսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Եղեգնաձորի համայնքապետարանը 2016-2017թթ. ընթացքում տարբեր ընկերությունների հետ կնքել է համայնքում տարբեր փողոցներում լուսավորության ցանցերի հիմնանորոգման, «Գեղարվեստի դպրոց» ՀՈԱԿ-ի, թիվ 1 և թիվ 5 մանկապարտեզների խոհանոցի, տանիքի, առանձին բազմաբնակարան շենքի տանիքի հիմնանորոգման պայմանագրեր: Սակայն պայմանագրերով կատարված աշխատանքների տեղազննությունների, հսկիչ չափագրումների արդյունքում պարզվել է, որ աշխատանքներն իրականացրած ընկերությունների կողմից ներկայացված և համայնքի ղեկավարի կողմից ընդունված կատարողական ակտերով, հանձնման-ընդունման փասատթղթերով արձանագրվել են տարբեր չափերի փաստացի պակաս կատարված աշխատանքներ։
Այսինքն Եղեգնաձորի համայնքապետարանի համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից կազմված նշված պայմանագրերի կատարողական ակտերում և հանձնման-ընդունման արձանագրություններում գրառված տեղեկությունները շուրջ 3.3մլն դրամի կատարված շինարարական-վերանորոգման աշխատանքների ծավալների վերաբերյալ իրականությանը չեն համապատասխանել։
Բացի այդ, ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության կողմից իրականացված ուսումնասիրության շրջանակներում «Հայաստանի ավտոմոբիլային ճանապարհների տնօրինություն» ՊՈԱԿ-ի փորձարկման լաբորատորիայի կողմից տեղում իրականացվել են 2 տարբեր ընկերությունների հետ կնքված պայմանագրերով 2018-2019թթ. Եղեգնաձորի տարբեր փողոցների ասֆալտապատման աշխատանքների ընթացքում կատարված ասֆալտբետոնի վերին շերտի հանուկների նմուշառումներ և 5 հիմնական պարամետրերով (հաստություն, միջին խտություն, խտացման գործակից, ջրահագեցման տոկոս, ծակոտկենությունների տոկոս) կատարվել են դրանց լաբորատոր փորձարկումներ: Դրանց արդյունքում պարզվել է, որ նմուշառված հանուկները 3 կամ 4 պարամետրերով չեն համապատասխանել գործող նորմերով ներկայացվող պահանջներին և ըստ ՀՀ ՊՎԾ կողմից իրականացված ուսումնասիրության արդյունքների՝ այդ անհամապատասխանությունների պայմաններում հնարավոր չի լինի ասֆալտը շահագործել նախագծով նախատեսված նորմատիվային ժամանակահատվածի ամբողջ ընթացքում՝ առանց հետագա լրացուցիչ միջոցառումների։ Այսինքն պարզվել է, որ շուրջ 41 մլն դրամի չափով կատարվել է անարդյունավետ ծախս:
Այսպիսով, ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության և ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ուսումանսիրությունների արդյունքում ստացվել են ՀՀ Վայոց Ձորի մարզի Եղեգնաձորի համայնքապետարանի համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից 2016-2019թթ., պաշտոնական փաստաթղթերում՝ կատարողական ակտերում, հանձնման և ընդունման արձանագրություններում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելու, կեղծ փաստաթղթեր կազմելու և պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 3.3մլն դրամի վատնում կատարելու, ինչպես նաև պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով շուրջ 41 մլն դրամի գործող նորմատիվների հիմնական պահանջներին չհամապատասխանող աշխատանքներն ընդունելու և ծանր հետևանքներ առաջացնելու վերաբերյալ առերևույթ փաստական տվյալներ։
Ելնելով դրանից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով յուրացման կամ վատնման, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված՝ պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելու, ծանր հետևանքներ առաջացնելու և 314-րդ հոդվածով նախատեսված` պաշտոնեական կեղծիքի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Corruption abuses in the amount of about 44 million AMD in construction works carried out in the community of Yeghegnadzor for 2016-2019
12/02/2020
State Interests Protection Department of the RA Prosecutor General’s Office examined the documents and data presented by the RA State Supervision Service regarding verification of works carried out by programs and concluded agreements on the construction and repair of the Municipality of Yeghegnadzor of Vayots Dzor Region of the RA.
During the study, it was found out that the municipality of Yeghegnadzor during 2016-2017 concluded agreements with various companies for the repair of lighting networks in the community, “School of Art” NGO, kitchen, roofs of nursery schools N 1 and N 5, roof of a separate multi-apartment building. However, as a result of the inspection, control measurements of the work carried out by the agreements, it was found out that less work was carried out than it was established by the executive acts submitted by the companies carrying out the work and adopted by the head of the community, as well as by documents of delivery-acceptance.
That is to say, the data included by the relevant officials of the Municipality of Yeghegnadzor in the executive acts and protocols of the delivery-acceptance of these agreements regarding the volume of construction and repair work carried out (for 3.3 million AMD) did not correspond to reality.
Besides, within the framework of the study carried out by State Supervision Service of the Republic of Armenia, testing laboratory “Armenian Roads Directorate” SNCO conducted on the spot joint laboratory tests of extracts taken from the top layer of asphalt concrete pavement of different streets of Yeghegnadzor under an agreement concluded between 2 different companies for 2018-2019. As a result, it was found out that the extracts by 3 or 4 parameters did not meet the requirements of the acting standards and according to the results of the study carried out by the RA SSS under these conditions of non-compliance, without further additional measures it would be impossible to use asphalt for the whole normative period provided for by the project. Thus, it was revealed that ineffective work in the amount of about 41 million AMD was carried out.
Thus, as a result of studies of the RA State Supervision Service and State Interests Protection Department of the RA Prosecutor General’s Office, factual data were obtained regarding including knowingly false data or notes in official documents - executive acts, delivery-acceptance protocols, drawing up false documents and squandering of money in the amount of 3.3 million AMD with the use of official position, as well as with the use of official position contrary to the interests of the position accepting works (in the amount of about 41 million AMD), which did not meet current normative main requirements by the relevant officials of the municipality of Yeghegnadzor of Vayots Dzor Region of RA during 2016-2019.
On the basis of this, a criminal case was initiated in State Interests Protection Department of the RA Prosecutor General’s Office in accordance with Point 1 of Part 2 of Article 179, Point 1 of Part 3 (embezzlement or squandering in particularly large amount with the use of official position), Part 2 of Article 308 (use of official position by officials contrary to the interests of the service or non-performance of official duties) and Art. 314 (official forgery) of the RA Criminal Code.
The criminal case was sent to the RA IC with the instruction to carry out the preliminary investigation.