Տեղեկատվություն՝ 2026 թվականի փետրվարի 7-ից մինչև 2026 թվականի հունիսի 7-ը՝ ժամը 18:00-ի դրությամբ ընտրական հանցագործություններով ստացված դիմումների, հաղորդումների և արդյունքների վերաբերյալ
07/06/2026
Գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Ծովակ Մնացականյանն այսօր, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, անդրադարձել է 2026 թվականի փետրվարի 7-ից մինչև 2026 թվականի հունիսի 7-ը՝ ժամը 18:00-ի դրությամբ ընտրական հանցագործություններով ստացված դիմումների, հաղորդումների և արդյունքների ընթացքին:
Ըստ Դատախազությունում ստացված և մշակված տվյալների՝ 2026 թվականի փետրվարի 7-ից՝ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից մինչև այսօր՝ ժամը 18:00-ն, ընդհանուր ստացվել է ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ 425 հաղորդում:
425 հաղորդումներից՝
• 186-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
• 300 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:
• 14 քրեական վարույթ՝ 42 անձի վերաբերյալ, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնվել է իրավասու դատարան:
• Պատգամավորի 13 թեկնածուների վերաբերյալ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով են ներկայացվել քրեական հետապնդում հարուցելու և ազատությունից զրկելու համաձայնություն ստանալու վերաբերյալ միջնորդություններ, որոնցից 12-ի վերաբերյալ միջնորդությունները բավարարվել են, 1 անձի վերաբերյալ միջնորդությունը կքննարկվի առաջիկայում:
• Անանուն հաղորդում ներկայացնելու azdararir.am կայքի միջոցով ստացվել է 16 հաղորդում, որից 3-ը՝ այսօր:
Դատախազությունում ստացվող տվյալները պարբերաբար թարմացվում են:
ՏՎՅԱԼՆԵՐԸ՝ ԸՍՏ ՆԱԽԱՔՆՆԱԿԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ
Հակակոռուպցիոն կոմիտե
2026 թվականի փետրվարի 7-ից՝ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից մինչև այսօր՝ ժամը 18:00-ի դրությամբ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեում ընթացք է տրվել ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ 196 հաղորդման:
196 հաղորդումներից 1-ը ստացվել է այսօր, որով նախաձեռնվել է 1 քրեական վարույթ: Այդ վարույթի շրջանակում հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 3 անձի նկատմամբ:
Այդ թվում՝
• 1 անձի նկատմամբ՝ ընտրակաշառք տալու կամ դրան հանցակցելու համար,
• 2 անձի նկատմամբ՝ ընտրակաշառք ստանալու կամ դրան հանցակցելու համար:
Նշված 196 հաղորդումից՝
• 32-ով քրեական վարույթ չի նախաձեռնվել, քանի որ հաղորդմամբ չի փաստվել այնպիսի դեպք կամ գործողություն կամ անգործություն, որին ողջամտորեն կարող է տրվել Քրեական օրենսգրքով նախատեսված որևէ արարքին համապատասխանելու նախնական իրավական գնահատական: Նշված հաղորդումներից 8-ը ստուգման նպատակով ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական ստորաբաժանումներին:
• Ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված 1 հաղորդում ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու նպատակով:
• 100-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
• 61-ով առկա տեղեկությունները ստուգելու նպատակով ձեռնարկվում են օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ:
• 2 հաղորդում ստուգման նպատակով ուղարկվել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանություն։
Քրեական վարույթ նախաձեռնելու մասին վերոնշյալ 100 արձանագրություններում արտացոլված ընդհանուր 485 դեպքերից՝
• 224-ը վերաբերել են ընտրակաշառք տալուն և դրան հանցակցելուն,
• 193-ը՝ ընտրակաշառք ստանալուն և դրան հանցակցելուն,
• 6-ը՝ ընտրակաշառքի միջնորդությանը,
• 38-ը՝ ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելուն և դրան հանցակցելուն,
• 15-ը՝ անձի ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի ազատ իրականացումը խոչընդոտելուն և դրան հանցակցելուն, նշված հանցագործության նախապատրաստությանը և փորձին,
• 9-ը՝ հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն և դրան հանցակցելուն։
Հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 227 անձի նկատմամբ:
• 97 անձի նկատմամբ՝ ընտրակաշառք տալու կամ դրան հանցակցելու համար,
• 109 անձի նկատմամբ՝ ընտրակաշառք ստանալու կամ դրան հանցակցելու համար,
• 15 անձի նկատմամբ՝ բարեգործության արգելքը խախտելու համար,
• 6 անձի նկատմամբ՝ հավաքներին մասնակցելու համար նյութապես շահագրգռելու կամ ընտրության իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու համար:
Մեղադրյալներից 44-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, 21-ի նկատմամբ տնային կալանքը:
9 քրեական վարույթ 33 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է իրավասու դատարան:
Քննչական կոմիտե
2026 թվականի փետրվարի 7-ից՝ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից մինչև այսօր՝ ժամը 18:00-ի դրությամբ, Քննչական կոմիտեում ընթացք է տրվել ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ 229 հաղորդման:
229 հաղորդումներից 129-ը ստացվել է այսօր:
Նշված 129 հաղորդումից՝
• 24-ն ուղարկվել են քննիչին՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար:
• 92-ով կատարվում են ստուգողական գործողություններ,
• 3-ով կատարվել են ստուգողական գործողություններ, որի արդյունքում ոստիկանության ծառայողի զեկուցագրի հիման վրա նյութերը թողնվել են անհետևանք, քանի որ ստուգմամբ փաստվել է հանցագործության կամ վարչական իրավախախտման առերևույթ հատկանիշների բացակայություն,
• 10-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քրեական վարույթ նախաձեռնելու մասին վերոնշյալ 10 արձանագրություններում արտացոլված ընդհանուր 10 դեպքից՝
• 3-ը վերաբերել է մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն,
• 2-ը՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց իրավունքների իրականացմանը խոչընդոտելուն,
• 5-ը՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելուն:
2026 թվականի փետրվարի 7-ից մինչև այսօր՝ ժամը 18:00-ն ստացված 229 հաղորդումից՝
• 31-ն ուղարկվել են քննիչին՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար, դրանցից 1-ով վարույթ չի նախաձեռնվել, սակայն հսկող դատախազը հանձնարարել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածով նախաձեռնել քրեական վարույթ:
• 3-ով քրեական վարույթ չի նախաձեռնվել, քանի որ հաղորդմամբ չի փաստվել այնպիսի դեպք կամ գործողություն կամ անգործություն, որին ողջամտորեն կարող է տրվել Քրեական օրենսգրքով նախատեսված որևէ արարքին համապատասխանելու նախնական իրավական գնահատական:
• 3-ով քննիչի կամ դատախազի նախաձեռնությամբ ուղարկվել է «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» օրենքով սահմանված կարգով ստուգման:
• 14-ով կատարվել են ստուգողական գործողություններ, որոնց արդյունքում, 11-ով ոստիկանության ծառայողի զեկուցագրի հիման վրա նյութերը թողնվել են անհետևանք, քանի որ ստուգմամբ փաստվել է հանցագործության կամ վարչական իրավախախտման առերևույթ հատկանիշների բացակայություն, 1-ով կազմված փաստաթղթերն ուղարկվել են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համապատասխան ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողով՝ վարչական պատասխանատվության հարցը քննարկելու համար:
• 86-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քրեական վարույթ նախաձեռնելու մասին վերոնշյալ 86 արձանագրություններում արտացոլված ընդհանուր 104 դեպքից՝
• 1-ը վերաբերել է ֆիզիկական ներգործությանը,
• 2-ը՝ հոգեկան ներգործությանը,
• 2-ը՝ խուլիգանությանը,
• 11-ը՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց իրավունքների իրականացմանը խոչընդոտելուն,
• 32-ը՝ հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելուն կամ հարկադրելուն, հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն,
• 45-ը՝ քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելուն կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելուն,
• 1-ը ընտրակաշառք ստանալուն,
• 1-ը ՝ ընտրակաշառք տալուն,
• 1-ը՝ փողերի լվացմանը
• 3-ը՝ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն,
Հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 73 անձի նկատմամբ:
• 14 անձի նկատմամբ՝ նախընտրական քարոզչություն կատարելուն խոչընդոտելու համար,
• 1 անձի նկատմամբ՝ խուլիգանության համար,
• 3 անձի նկատմամբ՝ շանտաժի միջոցով հավաքին մասնակցել հարկադրելու համար,
• 2 անձի նկատմամբ՝ ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու համար,
• 8 անձի նկատմամբ՝ հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու և շահագրգռելը կազմակերպելու համար,
• 44 անձի նկատմամբ՝ փողերի լվացման, հավաք անցկացնելուն խոչընդոտելու համար,
• 1 անձի նկատմամբ՝ կաշառք տալու համար:
73 մեղադրյալներից 57-ի նկատմամբ կիրառվել են հետևյալ խափանման միջոցները՝
• կալանք՝ 12-ի նկատմամբ,
• տնային կալանք՝ 11-ի նկատմամբ, որից 1-ի նկատմամբ նաև վարչական հսկողություն, 1-ի նկատմամբ նաև գրավ, բացակայելու արգելք, պաշտոնավարման կասեցում, 1-ի նկատմամբ նաև գրավ, 3-ի նկատմամբ նաև բացակայելու արգելք,
• վարչական հսկողություն՝ 5-ի նկատմամբ, 3-ի նկատմամբ նաև բացակայելու արգելք,
• գրավ՝ 1-ի նկատմամբ, 1-ի նկատմամբ նաև բացակայելու արգելք,
• բացակայելու արգելք՝ 27-ի նկատմամբ,
• դաստիարակչական հսկողություն՝ 1-ի նկատմամբ, 1-ի նկատմամբ նաև բացակայելու արգելք:
1 մեղադրյալի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Նախաձեռնված 86 վարույթներից՝
• 5-ով քրեական վարույթի նյութերը 9 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են իրավասու դատարան, որից՝ 1-ը նախաձեռնվել է Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 4-ը՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածով:
• 10 քրեական վարույթ կարճվել է ՝ 8-ը՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 2-ը՝ 3-րդ կետով նախատեսված հիմքով, այդ թվում՝ 10-ն էլ նախաձեռնված են եղել Քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Information on applications, reports, and outcomes related to electoral crimes received between February 7, 2026 and June 7, 2026, as of 6:00 p.m.
07/06/2026
Today, during a press conference held at the Central Electoral Commission, Tsovak Mnatsakanyan, Senior Prosecutor of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General’s Office, addressed the status of applications, reports, and outcomes related to electoral crimes received between February 7, 2026 and June 7, 2026, as of 6:00 p.m.
According to data received and processed by the Prosecutor’s Office, from February 7, 2026 — the commencement of the process for the regular elections to the National Assembly, until today at 6:00 p.m., a total of 425 reports concerning alleged crimes obstructing the electoral process have been received, 425 whereof:
• 186 criminal proceedings have been initiated;
• 300 individuals have been subjected to public criminal prosecution;
• 14 criminal proceedings involving 42 individuals have been submitted to the competent court with approved indictments;
• Motions on the consent of the Central Electoral Commission to initiate criminal prosecution and to deprive 13 parliamentary candidates of their liberty have been submitted, whereof 12 motions have been granted, while the motion concerning 1 candidate will be considered in the near future;
• 16 reports have been received through the anonymous reporting platform azdararir.am, including 3 reports received today.
The data received by the Prosecutor’s Office are updated on a regular basis.
DATA BY PRELIMINARY INVESTIGATIVE BODIES
Anti-Corruption Committee
From February 7, 2026 — the commencement of the process for the regular elections to the National Assembly, until today, as of 6:00 p.m., the Anti-Corruption Committee has processed 196 reports concerning alleged crimes obstructing the electoral process.
Of these 196 reports, 1 report was received today, based on which 1 criminal proceeding was initiated. Within the framework of that proceeding, public criminal prosecution was initiated against 3 individuals, including:
• 1 individual for offering an electoral bribe or complicity therein;
• 2 individuals for accepting an electoral bribe or complicity therein.
Of the above-mentioned 196 reports:
• 32 reports did not result in the initiation of criminal proceedings, as they did not substantiate any event, act or omission that could reasonably warrant a preliminary legal assessment as constituting an offense under the Criminal Code. Of these reports, 8 were forwarded to the operational-investigative units of the Anti-Corruption Committee for verification purposes;
• 1 report, received from the National Security Service, was forwarded to the Anti-Corruption Committee for the purpose of deciding whether to initiate criminal proceedings;
• 100 criminal proceedings were initiated;
• With respect to 61 reports, operational intelligence measures are being undertaken to verify the information received;
• 2 reports were referred to the Police of the Ministry of Internal Affairs of the RA for verification.
Of the total 485 incidents reflected in the above-mentioned 100 records on the initiation of criminal proceedings:
• 224 incidents concerned offering electoral bribes and complicity therein;
• 193 incidents concerned accepting electoral bribes and complicity therein;
• 6 incidents concerned mediation in electoral bribery;
• 38 incidents concerned violations of the prohibition on charity during elections and complicity therein;
• 15 incidents concerned obstruction of the free exercise of a person's electoral or referendum rights and complicity therein, as well as preparation for and attempted commission of such offenses;
• 9 incidents concerned materially incentivizing participation in a rally and complicity therein.
Public criminal prosecution has been initiated against 227 individuals, including:
• 97 individuals for offering electoral bribes or complicity therein;
• 109 individuals for accepting electoral bribes or complicity therein;
• 15 individuals for violating the prohibition on charity during elections;
• 6 individuals for materially incentivizing participation in rallies or obstructing the free exercise of electoral rights.
With respect to preventive measures imposed on the accused, 44 individuals have been placed in custody, 21 individuals have been placed under house arrest.
Nine criminal cases involving 33 individuals have been referred to the competent court with approved indictments.
Investigative Committee
From February 7, 2026 — the commencement of the process for the regular elections to the National Assembly, until today, as of 6:00 p.m., the Investigative Committee has processed 229 reports concerning alleged crimes obstructing the electoral process.
Of these 229 reports, 129 were received today.
Of the aforementioned 129 reports:
• 24 reports were submitted to investigators for the purpose of deciding whether to initiate criminal proceedings;
• 92 reports are currently undergoing verification procedures;
• With respect to 3 reports, verification activities were completed and based on police officers' reports, the materials were dismissed without further action, as the verification established the absence of apparent elements of a criminal offense or administrative violation;
• 10 criminal proceedings were initiated.
Of the 10 incidents reflected in the above-mentioned records on the initiation of criminal proceedings:
• 3 incidents concerned voting more than once or voting on behalf of another person;
• 2 incidents concerned obstruction of the exercise of electoral rights or the exercise of the rights of persons participating in elections;
• 5 incidents concerned violations of the secrecy of the ballot.
Of the 229 reports received from February 7, 2026, until today, as of 6:00 p.m.:
• 31 reports were submitted to investigators for the purpose of deciding whether to initiate criminal proceedings. In one case, criminal proceedings were not initiated; however, the supervising prosecutor instructed that criminal proceedings be initiated under Article 236 of the Criminal Code of the Republic of Armenia;
• 3 reports did not result in the initiation of criminal proceedings, as they did not substantiate any event, act or omission that could reasonably warrant a preliminary legal assessment as constituting an offense under the Criminal Code;
• With respect to 3 reports, verification was ordered at the initiative of the investigator or prosecutor in accordance with the procedure prescribed by the Law on Operational- Intelligence activities;
• 14 reports underwent verification procedures, as a result whereof, in 11 cases, the materials were dismissed without further action based on police officers' reports, since the verification established the absence of apparent elements of a criminal offense or administrative violation. In 1 case, the documents compiled were forwarded to the relevant Territorial Electoral Commission of the Central Electoral Commission for consideration of the issue of administrative liability;
• 86 criminal proceedings have been initiated.
Of the 104 incidents reflected in the above-mentioned 86 records on the initiation of criminal proceedings:
• 1 incident concerned physical coercion;
• 2 incidents concerned psychological coercion;
• 2 incidents concerned hooliganism;
• 11 incidents concerned obstruction of the exercise of electoral rights or the rights of persons participating in elections;
• 32 incidents concerned obstructing or compelling the holding of or participation in assemblies, as well as materially incentivizing participation in assemblies or organizing such incentivization;
• 45 incidents concerned compelling a person to engage in or refrain from election campaigning, or otherwise obstructing election campaigning;
• 1 incident concerned the acceptance of an electoral bribe;
• 1 incident concerned the offering of an electoral bribe;
• 1 incident concerned money laundering;
Public criminal prosecution has been initiated against 73 individuals, including:
• 14 individuals for obstructing election campaigning;
• 1 individual for hooliganism;
• 3 individuals for coercing persons to participate in assemblies through blackmail;
• 2 individuals for obstructing the free exercise of electoral rights;
• 8 individuals for materially incentivizing participation in assemblies and organizing such incentivization;
• 44 individuals for money laundering and obstructing the holding of assemblies;
• 1 individual for offering a bribe.
Of the 73 accused persons, preventive measures have been imposed on 57 individuals, as follows:
• detention – 12 individuals;
• house arrest – 11 individuals, including: administrative supervision in respect of 1 individual, bail, a prohibition on absence, and suspension from office in respect of 1 individual, bail in respect of 1 individual, a prohibition on absence in respect of 3 individuals; administrative supervision – 5 individuals, including a prohibition on absence in respect of 3 individuals;
• bail – 1 individual, including a prohibition on absence in respect of 1 individual;
• prohibition on absence – 27 individuals;
• educational supervision – 1 individual, including a prohibition on absence in respect of 1 individual.
A wanted notice has been issued in respect of 1 accused person.
Of the 86 initiated criminal proceedings:
• In 5 proceedings, the case materials relating to 9 individuals have been submitted to the competent court with approved indictments, whereof 1 proceeding was initiated under Article 210(3)(1) of the Criminal Code; 4 proceedings were initiated under Article 236 of the Criminal Code;
• 10 criminal proceedings have been terminated: 8 proceedings on the grounds provided for in Article 13(1)(1) of the Criminal Procedure Code; 2 proceedings on the grounds provided for in Article 13(1)(3) of the Criminal Procedure Code; all 10 proceedings had been initiated under Article 211(1) of the Criminal Code.