Տեղեկատվություն՝ 2026 թվականի փետրվարի 7-ից մինչև 2026 թվականի հունիսի 7-ը՝ ժամը 18:00-ի դրությամբ ընտրական հանցագործություններով ստացված դիմումների, հաղորդումների և արդյունքների վերաբերյալ
07/06/2026
Գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Ծովակ Մնացականյանն այսօր, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, անդրադարձել է 2026 թվականի փետրվարի 7-ից մինչև 2026 թվականի հունիսի 7-ը՝ ժամը 18:00-ի դրությամբ ընտրական հանցագործություններով ստացված դիմումների, հաղորդումների և արդյունքների ընթացքին:
Ըստ Դատախազությունում ստացված և մշակված տվյալների՝ 2026 թվականի փետրվարի 7-ից՝ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից մինչև այսօր՝ ժամը 18:00-ն, ընդհանուր ստացվել է ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ 425 հաղորդում:
425 հաղորդումներից՝
• 186-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
• 300 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:
• 14 քրեական վարույթ՝ 42 անձի վերաբերյալ, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնվել է իրավասու դատարան:
• Պատգամավորի 13 թեկնածուների վերաբերյալ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով են ներկայացվել քրեական հետապնդում հարուցելու և ազատությունից զրկելու համաձայնություն ստանալու վերաբերյալ միջնորդություններ, որոնցից 12-ի վերաբերյալ միջնորդությունները բավարարվել են, 1 անձի վերաբերյալ միջնորդությունը կքննարկվի առաջիկայում:
• Անանուն հաղորդում ներկայացնելու azdararir.am կայքի միջոցով ստացվել է 16 հաղորդում, որից 3-ը՝ այսօր:
Դատախազությունում ստացվող տվյալները պարբերաբար թարմացվում են:
ՏՎՅԱԼՆԵՐԸ՝ ԸՍՏ ՆԱԽԱՔՆՆԱԿԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ
Հակակոռուպցիոն կոմիտե
2026 թվականի փետրվարի 7-ից՝ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից մինչև այսօր՝ ժամը 18:00-ի դրությամբ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեում ընթացք է տրվել ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ 196 հաղորդման:
196 հաղորդումներից 1-ը ստացվել է այսօր, որով նախաձեռնվել է 1 քրեական վարույթ: Այդ վարույթի շրջանակում հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 3 անձի նկատմամբ:
Այդ թվում՝
• 1 անձի նկատմամբ՝ ընտրակաշառք տալու կամ դրան հանցակցելու համար,
• 2 անձի նկատմամբ՝ ընտրակաշառք ստանալու կամ դրան հանցակցելու համար:
Նշված 196 հաղորդումից՝
• 32-ով քրեական վարույթ չի նախաձեռնվել, քանի որ հաղորդմամբ չի փաստվել այնպիսի դեպք կամ գործողություն կամ անգործություն, որին ողջամտորեն կարող է տրվել Քրեական օրենսգրքով նախատեսված որևէ արարքին համապատասխանելու նախնական իրավական գնահատական: Նշված հաղորդումներից 8-ը ստուգման նպատակով ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական ստորաբաժանումներին:
• Ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված 1 հաղորդում ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու նպատակով:
• 100-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
• 61-ով առկա տեղեկությունները ստուգելու նպատակով ձեռնարկվում են օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ:
• 2 հաղորդում ստուգման նպատակով ուղարկվել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանություն։
Քրեական վարույթ նախաձեռնելու մասին վերոնշյալ 100 արձանագրություններում արտացոլված ընդհանուր 485 դեպքերից՝
• 224-ը վերաբերել են ընտրակաշառք տալուն և դրան հանցակցելուն,
• 193-ը՝ ընտրակաշառք ստանալուն և դրան հանցակցելուն,
• 6-ը՝ ընտրակաշառքի միջնորդությանը,
• 38-ը՝ ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելուն և դրան հանցակցելուն,
• 15-ը՝ անձի ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի ազատ իրականացումը խոչընդոտելուն և դրան հանցակցելուն, նշված հանցագործության նախապատրաստությանը և փորձին,
• 9-ը՝ հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն և դրան հանցակցելուն։
Հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 227 անձի նկատմամբ:
• 97 անձի նկատմամբ՝ ընտրակաշառք տալու կամ դրան հանցակցելու համար,
• 109 անձի նկատմամբ՝ ընտրակաշառք ստանալու կամ դրան հանցակցելու համար,
• 15 անձի նկատմամբ՝ բարեգործության արգելքը խախտելու համար,
• 6 անձի նկատմամբ՝ հավաքներին մասնակցելու համար նյութապես շահագրգռելու կամ ընտրության իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու համար:
Մեղադրյալներից 44-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, 21-ի նկատմամբ տնային կալանքը:
9 քրեական վարույթ 33 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է իրավասու դատարան:
Քննչական կոմիտե
2026 թվականի փետրվարի 7-ից՝ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից մինչև այսօր՝ ժամը 18:00-ի դրությամբ, Քննչական կոմիտեում ընթացք է տրվել ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ 229 հաղորդման:
229 հաղորդումներից 129-ը ստացվել է այսօր:
Նշված 129 հաղորդումից՝
• 24-ն ուղարկվել են քննիչին՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար:
• 92-ով կատարվում են ստուգողական գործողություններ,
• 3-ով կատարվել են ստուգողական գործողություններ, որի արդյունքում ոստիկանության ծառայողի զեկուցագրի հիման վրա նյութերը թողնվել են անհետևանք, քանի որ ստուգմամբ փաստվել է հանցագործության կամ վարչական իրավախախտման առերևույթ հատկանիշների բացակայություն,
• 10-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քրեական վարույթ նախաձեռնելու մասին վերոնշյալ 10 արձանագրություններում արտացոլված ընդհանուր 10 դեպքից՝
• 3-ը վերաբերել է մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն,
• 2-ը՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց իրավունքների իրականացմանը խոչընդոտելուն,
• 5-ը՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելուն:
2026 թվականի փետրվարի 7-ից մինչև այսօր՝ ժամը 18:00-ն ստացված 229 հաղորդումից՝
• 31-ն ուղարկվել են քննիչին՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար, դրանցից 1-ով վարույթ չի նախաձեռնվել, սակայն հսկող դատախազը հանձնարարել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածով նախաձեռնել քրեական վարույթ:
• 3-ով քրեական վարույթ չի նախաձեռնվել, քանի որ հաղորդմամբ չի փաստվել այնպիսի դեպք կամ գործողություն կամ անգործություն, որին ողջամտորեն կարող է տրվել Քրեական օրենսգրքով նախատեսված որևէ արարքին համապատասխանելու նախնական իրավական գնահատական:
• 3-ով քննիչի կամ դատախազի նախաձեռնությամբ ուղարկվել է «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» օրենքով սահմանված կարգով ստուգման:
• 14-ով կատարվել են ստուգողական գործողություններ, որոնց արդյունքում, 11-ով ոստիկանության ծառայողի զեկուցագրի հիման վրա նյութերը թողնվել են անհետևանք, քանի որ ստուգմամբ փաստվել է հանցագործության կամ վարչական իրավախախտման առերևույթ հատկանիշների բացակայություն, 1-ով կազմված փաստաթղթերն ուղարկվել են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համապատասխան ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողով՝ վարչական պատասխանատվության հարցը քննարկելու համար:
• 86-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քրեական վարույթ նախաձեռնելու մասին վերոնշյալ 86 արձանագրություններում արտացոլված ընդհանուր 104 դեպքից՝
• 1-ը վերաբերել է ֆիզիկական ներգործությանը,
• 2-ը՝ հոգեկան ներգործությանը,
• 2-ը՝ խուլիգանությանը,
• 11-ը՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց իրավունքների իրականացմանը խոչընդոտելուն,
• 32-ը՝ հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելուն կամ հարկադրելուն, հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն,
• 45-ը՝ քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելուն կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելուն,
• 1-ը ընտրակաշառք ստանալուն,
• 1-ը ՝ ընտրակաշառք տալուն,
• 1-ը՝ փողերի լվացմանը
• 3-ը՝ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն,
Հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 73 անձի նկատմամբ:
• 14 անձի նկատմամբ՝ նախընտրական քարոզչություն կատարելուն խոչընդոտելու համար,
• 1 անձի նկատմամբ՝ խուլիգանության համար,
• 3 անձի նկատմամբ՝ շանտաժի միջոցով հավաքին մասնակցել հարկադրելու համար,
• 2 անձի նկատմամբ՝ ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու համար,
• 8 անձի նկատմամբ՝ հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու և շահագրգռելը կազմակերպելու համար,
• 44 անձի նկատմամբ՝ փողերի լվացման, հավաք անցկացնելուն խոչընդոտելու համար,
• 1 անձի նկատմամբ՝ կաշառք տալու համար:
73 մեղադրյալներից 57-ի նկատմամբ կիրառվել են հետևյալ խափանման միջոցները՝
• կալանք՝ 12-ի նկատմամբ,
• տնային կալանք՝ 11-ի նկատմամբ, որից 1-ի նկատմամբ նաև վարչական հսկողություն, 1-ի նկատմամբ նաև գրավ, բացակայելու արգելք, պաշտոնավարման կասեցում, 1-ի նկատմամբ նաև գրավ, 3-ի նկատմամբ նաև բացակայելու արգելք,
• վարչական հսկողություն՝ 5-ի նկատմամբ, 3-ի նկատմամբ նաև բացակայելու արգելք,
• գրավ՝ 1-ի նկատմամբ, 1-ի նկատմամբ նաև բացակայելու արգելք,
• բացակայելու արգելք՝ 27-ի նկատմամբ,
• դաստիարակչական հսկողություն՝ 1-ի նկատմամբ, 1-ի նկատմամբ նաև բացակայելու արգելք:
1 մեղադրյալի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Նախաձեռնված 86 վարույթներից՝
• 5-ով քրեական վարույթի նյութերը 9 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են իրավասու դատարան, որից՝ 1-ը նախաձեռնվել է Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 4-ը՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածով:
• 10 քրեական վարույթ կարճվել է ՝ 8-ը՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 2-ը՝ 3-րդ կետով նախատեսված հիմքով, այդ թվում՝ 10-ն էլ նախաձեռնված են եղել Քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Сегодня в ходе пресс-конференции, состоявшейся в Центральной избирательной комиссии, старший прокурор Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры Цовак Мнацаканян представил информацию о ходе рассмотрения заявлений, сообщений и результатах по делам об избирательных преступлениях, поступивших в период с 7 февраля по 7 июня 2026 года по состоянию на 18:00.
Согласно данным, полученным и обработанным в Прокуратуре, с 7 февраля 2026 года — начала процесса очередных выборов в Национальное Собрание — до сегодняшнего дня, 18:00, поступило 425 сообщений о предполагаемых преступлениях, препятствующих избирательному процессу.
Из 425 сообщений:
- по 186 сообщениям возбуждены уголовные производства;
- в отношении 300 лиц возбуждено публичное уголовное преследование;
- 14 уголовных производств в отношении 42 лиц с утверждёнными обвинительными заключениями направлены в компетентный суд;
- в Центральную избирательную комиссию направлены ходатайства о даче согласия на возбуждение уголовного преследования и лишение свободы в отношении 13 кандидатов в депутаты. Из них по 12 кандидатам ходатайства удовлетворены, а ходатайство в отношении 1 лица будет рассмотрено в ближайшее время;
- через сайт для анонимных сообщений azdararir.am поступило 16 сообщений, из которых 3 поступили сегодня.
Данные, поступающие в Прокуратуру, регулярно обновляются.
ДАННЫЕ ПО ОРГАНАМ ПРЕДВАРИТЕЛЬНОГО РАССЛЕДОВАНИЯ
Антикоррупционный комитет
С 7 февраля 2026 года — начала процесса очередных выборов в Национальное Собрание — по состоянию на 18:00 сегодняшнего дня в Антикоррупционном комитете рассмотрено 196 сообщений о предполагаемых преступлениях, препятствующих избирательному процессу.
Из указанных 196 сообщений 1 сообщение поступило сегодня, по которому было возбуждено 1 уголовное производство. В рамках данного производства в отношении 3 лиц возбуждено публичное уголовное преследование, в том числе:
- в отношении 1 лица — за дачу избирательной взятки либо соучастие в данном преступлении;
- в отношении 2 лиц — за получение избирательной взятки либо соучастие в данном преступлении.
Из указанных 196 сообщений:
- по 32 сообщениям уголовные производства не возбуждались, поскольку в них не были подтверждены обстоятельства, действия или бездействие, которым можно было бы дать предварительную правовую оценку как деяниям, предусмотренным Уголовным кодексом. Из этих сообщений 8 были направлены в оперативно-розыскные подразделения Антикоррупционного комитета для проведения проверки;
- 1 сообщение, поступившее из Службы национальной безопасности, направлено в Антикоррупционный комитет для решения вопроса о возбуждении уголовного производства;
- по 100 сообщениям возбуждены уголовные производства;
- по 61 сообщению проводятся оперативно-розыскные мероприятия с целью проверки имеющейся информации;
- 2 сообщения направлены в Полицию Министерства внутренних дел РА для проведения проверки.
Из 485 эпизодов, отражённых в вышеуказанных 100 протоколах о возбуждении уголовных производств:
- 224 эпизода касались дачи избирательной взятки и соучастия в данном преступлении;
- 193 эпизода — получения избирательной взятки и соучастия в данном преступлении;
- 6 эпизодов — посредничества во взяточничестве, связанном с выборами;
- 38 эпизодов — нарушения запрета на благотворительность в период выборов и соучастия в данном преступлении;
- 15 эпизодов — воспрепятствования свободному осуществлению избирательного права или права на участие в референдуме, соучастия в данном преступлении, а также приготовления к преступлению и покушения на его совершение;
- 9 эпизодов — материального стимулирования участия в собрании (митинге) и соучастия в данном преступлении.
Публичное уголовное преследование возбуждено в отношении 227 лиц, в том числе:
- 97 лиц — за дачу избирательной взятки либо соучастие в данном преступлении;
- 109 лиц — за получение избирательной взятки либо соучастие в данном преступлении;
- 15 лиц — за нарушение запрета на благотворительность в период выборов;
- 6 лиц — за материальное стимулирование участия в собраниях (митингах) либо воспрепятствование свободному осуществлению избирательных прав.
В отношении обвиняемых применены следующие меры пресечения — к 44 лицам применено заключение под стражу; к 21 лицу применён домашний арест.
9 уголовных производств в отношении 33 лиц с утверждёнными обвинительными заключениями направлены в компетентный суд.
Следственный комитет
С 7 февраля 2026 года — начала процесса очередных выборов в Национальное Собрание — по состоянию на 18:00 сегодняшнего дня в Следственном комитете рассмотрено 229 сообщений о предполагаемых преступлениях, препятствующих избирательному процессу.
Из указанных 229 сообщений 129 поступили сегодня.
Из указанных 129 сообщений:
- 24 сообщения направлены следователям для решения вопроса о возбуждении уголовного производства;
- по 92 сообщениям проводятся проверочные действия;
- по 3 сообщениям проведены проверочные действия, по результатам которых на основании рапорта сотрудника полиции материалы оставлены без последствий, поскольку проверкой установлено отсутствие признаков преступления либо административного правонарушения;
- по 10 сообщениям возбуждены уголовные производства.
Из 10 эпизодов, отражённых в вышеуказанных протоколах о возбуждении уголовных производств:
- 3 эпизода касались голосования более одного раза либо голосования вместо другого лица;
- 2 эпизода касались воспрепятствования осуществлению избирательных прав либо осуществлению прав лиц, участвующих в выборах;
- 5 эпизодов касались нарушения тайны голосования.
Из 229 сообщений, поступивших в период с 7 февраля 2026 года по сегодняшний день по состоянию на 18:00:
- 31 сообщение направлено следователям для решения вопроса о возбуждении уголовного производства. По одному сообщению уголовное производство не было возбуждено, однако надзирающий прокурор поручил возбудить уголовное производство по статье 236 Уголовного кодекса Республики Армения;
- по 3 сообщениям уголовные производства не возбуждались, поскольку в сообщениях не были подтверждены обстоятельства, действия или бездействие, которым можно было бы дать предварительную правовую оценку как деяниям, предусмотренным Уголовным кодексом;
- по 3 сообщениям по инициативе следователя или прокурора материалы направлены для проверки в порядке, установленном Законом Республики Армения «Об оперативно-розыскной деятельности»;
- по 14 сообщениям проведены проверочные действия, в результате которых по 11 сообщениям на основании рапорта сотрудника полиции материалы оставлены без последствий, поскольку проверкой установлено отсутствие признаков преступления либо административного правонарушения; по 1 сообщению составленные документы направлены в соответствующую территориальную избирательную комиссию Центральной избирательной комиссии для рассмотрения вопроса о привлечении к административной ответственности;
- по 86 сообщениям возбуждены уголовные производства.
Из 104 эпизодов, отражённых в вышеуказанных 86 протоколах о возбуждении уголовных производств:
- 1 эпизод касался применения физического воздействия;
- 2 эпизода — применения психического воздействия;
- 2 эпизода — хулиганства;
- 11 эпизодов — воспрепятствования осуществлению избирательных прав либо осуществлению прав лиц, участвующих в выборах;
- 32 эпизода — воспрепятствования проведению собрания или участию в нём либо принуждения к участию в собрании, а также материального стимулирования участия в собрании;
- 45 эпизодов — принуждения к осуществлению предвыборной агитации или отказу от её осуществления либо иного воспрепятствования проведению предвыборной агитации;
- 1 эпизод — получения избирательной взятки;
- 1 эпизод — дачи избирательной взятки;
- 1 эпизод — легализации (отмывания) денежных средств и иного имущества, полученных преступным путём;
- 3 эпизода — голосования более одного раза либо голосования вместо другого лица;
- 5 эпизодов — нарушения тайны голосования.
Публичное уголовное преследование возбуждено в отношении 73 лиц, в том числе:
- 14 лиц — за воспрепятствование проведению предвыборной агитации;
- 1 лица — за хулиганство;
- 3 лиц — за принуждение к участию в собрании путём шантажа;
- 2 лиц — за воспрепятствование свободному осуществлению избирательных прав;
- 8 лиц — за материальное стимулирование участия в собрании и организацию такого стимулирования;
- 44 лиц — за легализацию (отмывание) денежных средств и иного имущества, полученных преступным путём, а также за воспрепятствование проведению собрания;
- 1 лица — за дачу взятки.
В отношении 57 из 73 обвиняемых применены следующие меры пресечения:
- заключение под стражу — в отношении 12 лиц;
- домашний арест — в отношении 11 лиц, из которых: в отношении 1 лица также применён административный надзор; в отношении 1 лица также применены залог, запрет на отсутствие и отстранение от должности; в отношении 1 лица также применён залог; в отношении 3 лиц также применён запрет на отсутствие;
- административный надзор — в отношении 5 лиц, из которых в отношении 3 лиц также применён запрет на отсутствие;
- залог — в отношении 1 лица, при этом также применён запрет на отсутствие;
- запрет на отсутствие — в отношении 27 лиц;
- воспитательный надзор — в отношении 1 лица, при этом также применён запрет на отсутствие.
В отношении 1 обвиняемого объявлен розыск.
Из 86 возбуждённых уголовных производств:
- по 5 уголовным производствам материалы в отношении 9 лиц с утверждёнными обвинительными заключениями направлены в компетентный суд, из которых: 1 производство возбуждено по пункту 1 части 3 статьи 210 Уголовного кодекса Республики Армения; 4 производства — по статье 236 Уголовного кодекса Республики Армения;
- 10 уголовных производств прекращены: 8 производств — на основании пункта 1 части 1 статьи 13 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения; 2 производства — на основании пункта 3 части 1 статьи 13 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения; все указанные 10 производств были возбуждены по части 1 статьи 211 Уголовного кодекса Республики Армения.