Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է ՀՀ Կառավարության 2002 թվականի սեպտեմբերի 12-ի թիվ 1465-Ա որոշմամբ օտարված՝ «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման գործընթացը: Օտարման գործընթացում հայտնաբերված խախտումների հիմքով՝ Դատախազությունը հայցադիմում է ներկայացրել Վարչական դատարան՝ ՀՀ կառավարության վերոնշյալ որոշումն առ ոչինչ ճանաչելու և հետևանքները վերացնելու պահանջով։
Հայցի հիմքում, ի թիվս այլ հայտնաբերված խախտումների, ներառվել են մասնավորեցման գործընթացի հետ կապված մի շարք հանգամանքներ:
- ՀՀ Կառավարության 2001 թվականի հուլիսի 31-ի թիվ 690 որոշմամբ ձևավորվել է մրցութային հանձնաժողով՝ «Արարատցեմենտ» ընկերության՝ պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերը մրցույթով մասնավորեցնելու նպատակով:
- Գնման առաջարկ է ներկայացվել «Holcim LTD» շվեյցարական և «SK.Ajikawo Group» անգլիական կազմակերպությունների կողմից:
- 2001 թվականի սեպտեմբերի 26-ին կայացած մրցույթում հաղթող է ճանաչվել «Holcim LTD» շվեյցարական կազմակերպությունը, սակայն, 2001 թվականի հոկտեմբերի 22-ին, «Holcim LTD» շվեյցարական կազմակերպությունը Պետական գույքի կառավարման նախարարին հասցեագրած գրությամբ հայտնել է, որ կազմակերպության տնօրենների խորհուրդն առանց պատճառաբանությունների մերժել է ներդրումային ծրագիրը:
- ՀՀ կառավարությունը 2001 թվականի հոկտեմբերի 22-ից՝ մրցույթը չկայացած համարվելու պահից սկսած 60-օրյա ժամկետի խախտմամբ, ինչպես նաև խախտելով «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» օրենքի 18-րդ հոդվածի պահանջները, անտեսել է անգլիական «SK.Ajikawo Group» անվամբ ընկերության կողմից նախապես հայտնի գնորդ լինելու հանգամանքը և նշված ընկերությանն ուղղակի վաճառքով օտարելու փոխարեն, «Արարատցեմենտ» բաց բաժնետիրական ընկերության 317.003 բաժնետոմսերը՝ յուրաքանչյուրը 10 հազար դրամ անվանական արժեքով, ուղղակի վաճառքով մասնավորեցրել է Բելգիայի Թագավորությունում հիմնադրված, ընդամենը 18 հազար 952 եվրոյի չափով կանոնադրական կապիտալ ունեցող, սննդամթերքի, կիսաֆաբրիկատների, տրանսպորտային միջոցների ներկրմամբ և արտահանմամբ, ինչպես նաև լվացքատների, բենզալցակայանների շահագործմամբ զբաղվող և «Մուլտի Գրուպ» Կոնցեռնի հիմնադիր Գագիկ Ծառուկյանի դստեր ամուսնու՝ Կարապետ Գուլոյանի հորեղբոր՝ Վահագն Գուլոյանի կողմից կառավարվող «Roberto» ՍՊ ընկերությանը: Նույն որոշմամբ ՀՀ Կառավարությունը բաժնետոմսերի գին է սահմանել 200.000 ԱՄՆ դոլարը՝ գնորդին պարտավորեցնելով այն վճարել մասնավորեցման պայմանագրի ստորագրման օրվանից 3 բանկային օրվա ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը «Արարատցեմենտ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերի ձեռքբերման գործընթացում ևս հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ: Դատախազը, պետական շահերի պաշտպանության իր լիազորություններն իրականացնելու շրջանակներում հայտնաբերելով առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, 2026 թվականի մայիսի 27-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե, ինչպես նաև պետշահերի հայց՝ Հակակոռուպցիոն դատարան:
Գլխավոր դատախազությունը 2026 թվականի մայիսի 5-ին գրություն է հասցեագրել ՀՀ Կառավարություն՝ առաջարկելով քննարկել ընկերությունում առկա խախտումները և դրանց հետևանքները վերացնելու նպատակով պատշաճ վարչարարություն իրականացնելու, այդ թվում, օրինակ, ընկերությունում ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու նպատակահարմարությունը:

Прокуратура в рамках полномочий по возбуждению иска о защите государственных (общинных) интересов изучила процесс приватизации компании «Араратцемент», отчужденной решением правительства РА № 1465-а от 12 сентября 2002 года. На основании нарушений, выявленных в процессе отчуждения, Прокуратура подала иск в административный суд с требованием признать вышеуказанное решение правительства РА недействительным и устранить последствия.
В основу иска, среди других выявленных нарушений, был включен ряд обстоятельств, связанных с процессом приватизации.
- Решением правительства РА от 31 июля 2001 года № 690 была сформирована конкурсная комиссия с целью приватизации государственных акций компании "Араратцемент" на конкурсной основе.
- Предложение о покупке было подано швейцарской организацией «Holcim LTD» и английской организацией «SK.Ajikawo Group».
- Победителем конкурса, состоявшегося 26 сентября 2001 года, была признана швейцарская компания «Holcim LTD», однако 22 октября 2001 года швейцарская компания "Holcim LTD» в письме, адресованном министру управления государственным имуществом, сообщила, что совет директоров организации без объяснения причин отклонил инвестиционную программу.
- Правительство Армении с 22 октября 2001 года, нарушив 60-дневный срок с момента признания конкурса несостоявшимся, а также нарушив требования статьи 18 Закона «О приватизации (приватизации) государственного имущества», проигнорировало обстоятельство того, что английская компания «SK.Ajikawo Group» является заранее известным покупателем, и вместо того, чтобы отчуждать указанной компаниюи путем прямой продажи, приватизировало 317 003 акции открытого акционерного общества «Араратцемент» номинальной стоимостью 10 000 драмов каждая путем прямой продажи с уставным капиталом в размере всего 18 952 евро, ООО «Roberto», основанного в Королевстве Бельгия, имеющего уставный капитал всего в размере 18 тысяч 952 евро, занимающегося импортом и экспортом продуктов питания, полуфабрикатов, транспортных средств, а также обслуживанием прачечных, заправочных станций и управляемого дядей мужа основателя концерна «Мульти групп» Гагика Царукяна Карапета Гулояна- Ваагном Гулояном. Тем же решением правительство Армении установило цену акций в размере 200 000 долларов США, обязав покупателя выплатить ее в течение 3 банковских дней с даты подписания договора о приватизации.
Напомним, что Генеральная прокуратура также выявила ряд нарушений в процессе приобретения земельных участков, принадлежащих компании «Араратцемент» на праве собственности. 27 мая 2026 года прокурор, выявив признаки очевидного преступления в рамках осуществления своих полномочий по защите государственных интересов, представил сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет, а также иск государственных интересов в Антикоррупционный суд.
5 мая 2026 года Генеральная прокуратура направила письмо в Правительство РА, предлагая обсудить существующие в компании нарушения и целесообразность надлежащего администрирования с целью устранения их последствий, в том числе, например, назначения временного управляющего в компании.