Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի մայիսի 27-ին վերացրել է ՀՀ ներքին գործերի և ազգային անվտանգության փոխնախարար Արծրուն Մարգարյանի թիկնապահներ Արսեն Խաչատրյանի և Արմեն Խաչատրյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, նրանց նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը վերացնելու և Արծրուն Մարգարյանի սպանության մասով քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին 1999 թվականի սեպտեմբերի 20-ի որոշումները։
Որոշումները վերացվել են նոր ի հայտ եկած հանգամանքների հիմքով Քննչական կոմիտեում իրականացված վարույթի արդյունքներով։
Հիշեցնենք, որ 1999 թվականին նախաքննության ընթացքում ՀՀ ներքին գործերի և ազգային անվտանգության փոխնախարար Արծրուն Մարգարյանի թիկնապահներ Արսեն և Արմեն Խաչատրյաններին մեղադրանք էր առաջադրվել Արծրուն Մարգարյանի սպանության համար։ Հետագայում, սակայն, նախաքննության մարմինը հանգել էր այն եզրակացության, որ նրանք որևէ հանցանք չեն կատարել, իսկ Արծրուն Մարգարյանը, ըստ նախկին քննության վարկածի, իր թիկնապահների նկատմամբ մահափորձ կատարելուց հետո ինքնասպանություն է գործել։ Այդ հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցվել էր, իսկ սպանության մասով քրեական գործի վարույթը՝ կարճվել։
2025 թվականին նախաձեռնված նոր քրեական վարույթի շրջանակում ուսումնասիրվել են քրեական գործի նյութերը, իրականացվել են լրացուցիչ քննչական գործողություններ և նշանակվել է դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննություն։
2026 թվականի մարտի 31-ին ստացված նոր դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությամբ արձանագրվել է, որ Արծրուն Մարգարյանի կրծքավանդակի շրջանում ստացած հրազենային ծանր վնասվածքի հետևանքով նրա շարժունակությունը կտրուկ սահմանափակված կլիներ, և նա կարճ ժամանակ անց գործնականում չէր կարողանա կատարել որևէ նպատակային ու համակարգված գործողություն։ Փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝ այդպիսի վնասվածքի պայմաններում գործնականում անհավանական է եղել, որ Արծրուն Մարգարյանը կարողանար ինքնուրույն զենքն ուղղել գլխին և արձակել մահացու կրակոց։
Հաշվի առնելով, որ նոր ի հայտ եկած հանգամանքների ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել տվյալներ, ըստ որոնց՝ Արծրուն Մարգարյանը կրծքավանդակի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքից հետո չէր կարող կատարել այնպիսի գործողություններ, որոնք անհրաժեշտ կլինեին ինքնասպանության համար, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը վերացրել է 1999 թվականի սեպտեմբերի 20-ի համապատասխան որոշումները։

On May 27, 2026, Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan revoked the September 20, 1999 decisions on termination of the criminal prosecution against Arsen Khachatryan and Armen Khachatryan, security guards of Arzrun Margaryan, former Deputy Minister of Internal Affairs and National Security of the Republic of Armenia, on cancelation of the measures of restraint imposed thereon and on discontinuation of the criminal case concerning the murder of Arzrun Margaryan.
The decisions were revoked on the basis of newly discovered circumstances identified as a result of proceedings conducted by the Investigative Committee.
It should be recalled that during the preliminary investigation in 1999, Arsen and Armen Khachatryan were charged with the murder of Arzrun Margaryan. Subsequently, however, the investigating authority concluded that they had committed no crime and that, according to the version advanced by the original investigation, Arzrun Margaryan had committed suicide after allegedly attempting to kill his security guards. On that basis, the criminal prosecution against them was terminated and the criminal case concerning the homicide was closed.
Within the framework of new criminal proceedings initiated in 2025, the case files were re-examined, additional investigative measures were carried out and a forensic medical panel examination was ordered.
According to the new forensic medical expert opinion received on March 31, 2026, the severe gunshot wound sustained by Arzrun Margaryan in the chest area would have drastically limited his mobility, and shortly thereafter he would have been practically incapable of performing any purposeful and coordinated actions. The expert conclusion further stated that, given such an injury, it would have been practically improbable for Arzrun Margaryan to have independently pointed a firearm at his head and discharged a fatal shot.
Taking into account that the examination of the newly discovered circumstances yielded information indicating that Arzrun Margaryan could not have performed the actions necessary to commit suicide after sustaining the gunshot wound to the chest, Prosecutor General Anna Vardapetyan revoked the relevant decisions of September 20, 1999.