Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի մայիսի 27-ին վերացրել է ՀՀ ներքին գործերի և ազգային անվտանգության փոխնախարար Արծրուն Մարգարյանի թիկնապահներ Արսեն Խաչատրյանի և Արմեն Խաչատրյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, նրանց նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը վերացնելու և Արծրուն Մարգարյանի սպանության մասով քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին 1999 թվականի սեպտեմբերի 20-ի որոշումները։
Որոշումները վերացվել են նոր ի հայտ եկած հանգամանքների հիմքով Քննչական կոմիտեում իրականացված վարույթի արդյունքներով։
Հիշեցնենք, որ 1999 թվականին նախաքննության ընթացքում ՀՀ ներքին գործերի և ազգային անվտանգության փոխնախարար Արծրուն Մարգարյանի թիկնապահներ Արսեն և Արմեն Խաչատրյաններին մեղադրանք էր առաջադրվել Արծրուն Մարգարյանի սպանության համար։ Հետագայում, սակայն, նախաքննության մարմինը հանգել էր այն եզրակացության, որ նրանք որևէ հանցանք չեն կատարել, իսկ Արծրուն Մարգարյանը, ըստ նախկին քննության վարկածի, իր թիկնապահների նկատմամբ մահափորձ կատարելուց հետո ինքնասպանություն է գործել։ Այդ հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցվել էր, իսկ սպանության մասով քրեական գործի վարույթը՝ կարճվել։
2025 թվականին նախաձեռնված նոր քրեական վարույթի շրջանակում ուսումնասիրվել են քրեական գործի նյութերը, իրականացվել են լրացուցիչ քննչական գործողություններ և նշանակվել է դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննություն։
2026 թվականի մարտի 31-ին ստացված նոր դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությամբ արձանագրվել է, որ Արծրուն Մարգարյանի կրծքավանդակի շրջանում ստացած հրազենային ծանր վնասվածքի հետևանքով նրա շարժունակությունը կտրուկ սահմանափակված կլիներ, և նա կարճ ժամանակ անց գործնականում չէր կարողանա կատարել որևէ նպատակային ու համակարգված գործողություն։ Փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝ այդպիսի վնասվածքի պայմաններում գործնականում անհավանական է եղել, որ Արծրուն Մարգարյանը կարողանար ինքնուրույն զենքն ուղղել գլխին և արձակել մահացու կրակոց։
Հաշվի առնելով, որ նոր ի հայտ եկած հանգամանքների ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել տվյալներ, ըստ որոնց՝ Արծրուն Մարգարյանը կրծքավանդակի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքից հետո չէր կարող կատարել այնպիսի գործողություններ, որոնք անհրաժեշտ կլինեին ինքնասպանության համար, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը վերացրել է 1999 թվականի սեպտեմբերի 20-ի համապատասխան որոշումները։

Генеральный прокурор отменила решения 1999 года по делу об убийстве Арцруна Маргаряна: бывшие телохранители вновь приобрели статус обвиняемых
27 мая 2026 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян отменила решения от 20 сентября 1999 года о прекращении уголовного преследования в отношении телохранителей заместителя министра внутренних дел и национальной безопасности Республики Армения Арцруна Маргаряна — Арсена Хачатряна и Армена Хачатряна, об отмене избранной в отношении них меры пресечения, а также о прекращении производства по уголовному делу в части убийства Арцруна Маргаряна.
Решения были отменены по результатам производства, проведённого Следственным комитетом Республики Армения, на основании вновь открывшихся обстоятельств.
Напомним, что в ходе предварительного следствия в 1999 году телохранителям Арцруна Маргаряна — Арсену и Армену Хачатрянам — было предъявлено обвинение в убийстве Арцруна Маргаряна.
Однако впоследствии орган предварительного следствия пришёл к выводу, что они не совершали какого-либо преступления, а Арцрун Маргарян, согласно версии прежнего следствия, покончил жизнь самоубийством после совершения покушения на своих телохранителей. На этом основании уголовное преследование было прекращено, а производство по уголовному делу в части убийства — прекращено.
В рамках нового уголовного производства, инициированного в 2025 году, были изучены материалы уголовного дела, проведены дополнительные следственные действия и назначена комиссионная судебно-медицинская экспертиза. Согласно заключению новой судебно-медицинской экспертизы, полученному 31 марта 2026 года, вследствие тяжёлого огнестрельного ранения в область грудной клетки подвижность Арцруна Маргаряна была бы резко ограничена, и спустя короткое время он фактически не мог бы совершать какие-либо целенаправленные и координированные действия.
Согласно заключению экспертов, при таком характере повреждения практически невероятно, чтобы Арцрун Маргарян смог самостоятельно направить оружие себе в голову и произвести смертельный выстрел.
Учитывая, что в результате изучения вновь открывшихся обстоятельств были получены данные о том, что Арцрун Маргарян после получения огнестрельного ранения в область грудной клетки не мог совершить действия, необходимые для самоубийства, Генеральный прокурор Анна Вардапетян отменила соответствующие решения от 20 сентября 1999 года.