Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիին։
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունքահեն աշխատանք՝ ի շահ երկու երկրների ժողովուրդների:
Նախքան օրակարգային հարցերին անդրադառնալը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը ցավակցություն է հայտնել ռազմական գործողությունների հետևանքով Իրանի Իսլամական Հանրապետության բազմաթիվ քաղաքացիների մահվան, հատկապես Մինաբի դպրոցի աշակերտների հետ տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին հանդիպման նախաձեռնությանն արձագանքելու համար, ընդգծել է փոխադարձ վստահության վրա հիմնված՝ երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև բազմադարյա սերտ կապերն ու բարձր գնահատել երկու երկրների դատախազությունների համագործակցության ներկայիս մակարդակը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, որոնք հիմնականում վերաբերել են հետախուզվողների հանձնմանը, իրավական օգնության ապահովմանը և այլն:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла нового чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в Армении Халила Ширголами.
Анна Вардапетян поздравила посла с вступлением в дипломатическую миссию и пожелала ему плодотворной работы на благо народов двух стран.
Прежде чем перейти к вопросам повестки дня, Генеральный прокурор Армении выразила соболезнования в связи с гибелью многочисленных граждан Исламской Республики Иран в результате военных действий, особенно в связи с трагедией, произошедшей с учениками школы Минаб.
Посол поблагодарил Анну Вардапетян за отклик на инициативу встречи, подчеркнул многовековые тесные связи между двумя дружественными народами, основанные на взаимном доверии, и высоко оценил нынешний уровень сотрудничества между прокуратурами двух стран.
В ходе встречи был обсуждён ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, в основном касающихся экстрадиции разыскиваемых лиц, оказания правовой помощи и других тем.