Գլխավոր դատախազի հրամանով` դատախազի նկատմամբ նշանակվել է «պաշտոնի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» կարգապահական տույժ
03/04/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2026 թվականի հունվարի 21-ի որոշմամբ՝ Սյունիքի մարզի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ դատախազը պարբերաբար խախտել է աշխատանքային ներքին կարգապահական կանոնները, դատախազի վարքագծի կանոնները և չի կատարել պաշտոնեական պարտականությունները:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2026 թվականի մարտի 30-ին ներկայացվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի քննարկմանը:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2026 թվականի ապրիլի 1-ի որոշմամբ հաստատված է համարել կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2026 թվականի ապրիլի 2-ի որոշմամբ՝ Սյունիքի մարզի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «պաշտոնի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» տեսակի կարգապահական տույժ:

By order the of the Prosecutor General, a disciplinary penalty of “demotion of a position by one level” has been imposed on a prosecutor
03/04/2026
By the decision of the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan, dated January 21, 2026, disciplinary proceedings were initiated against a person holding an autonomous position at the Prosecutor’s Office of Syunik region.
Within the framework of the proceedings, it was established that the prosecutor had regularly violated the internal rules of labour discipline, rules of conduct of prosecutors and had failed to perform official duties.
On March 30, 2026, the results of the disciplinary proceedings were submitted for the consideration of the Ethics Commission under the Prosecutor General of the Republic of Armenia.
By its decision of April 1, 2026, the Ethics Commission confirmed the existence of a disciplinary violation and the prosecutor’s guilt.
By the decision of the Prosecutor General dated April 2, 2026, a disciplinary penalty of “demotion of a position by one level” was imposed on the person holding an autonomous position in the Prosecutor’s Office Syunik region.