Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի մարտի 10-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ֆիզիկական անձի, երրորդ անձ՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի՝ Վալանսի փողոցի 1/28 հասցեում գտնվող՝ 351 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու պահանջով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի հունվարի 26-ի վճռով՝ բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով դադարեցվել էր Իջևանի Վալանսի փողոցի 1/28 հասցեում գտնվող՝ 351 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը:
Գլխավոր դատախազության դիմումի հիման վրա՝ Կադաստրի կոմիտեն 2026 թվականի մարտի 18-ին դադարեցրել է հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը. հողամասը վերադարձվել է Իջևան համայնքին:

Another land plot located in the Ijevan city park area has been returned to the community: Prosecutor General’s Office
19/03/2026
On March 10, 2025, the Prosecutor General’s Office filed a claim with the Anti-Corruption Court against a private individual, with the Ijevan community of Tavush region as a third party, demanding to terminate the development right over a 351 sq. m. land plot located at 1/28 Valans street.
By the decision of the Anti-Corruption Court dated January 26, 2026, the claim of the Prosecutor General’s Office was granted. The court verdict terminated the private individual’s development right over the 351 sq. m. land plot located at 1/28 Valans Street in Ijevan.
The verdict of the Anti-Corruption Court has entered into legal force.
Based on the application of the Prosecutor General’s Office, on March 18, 2026, the Cadastre Committee terminated the private individual’s development right over the land plot. The land plot has been returned to the Ijevan community.