Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի մարտի 10-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ֆիզիկական անձի, երրորդ անձ՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի՝ Վալանսի փողոցի 1/28 հասցեում գտնվող՝ 351 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու պահանջով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի հունվարի 26-ի վճռով՝ բավարարվել էր Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով դադարեցվել էր Իջևանի Վալանսի փողոցի 1/28 հասցեում գտնվող՝ 351 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը:
Գլխավոր դատախազության դիմումի հիման վրա՝ Կադաստրի կոմիտեն 2026 թվականի մարտի 18-ին դադարեցրել է հողամասի նկատմամբ ֆիզիկական անձի կառուցապատման իրավունքը. հողամասը վերադարձվել է Իջևան համայնքին:

Еще один земельный участок на территории городского парка Иджевана возвращен общине: Генеральная прокуратура
19/03/2026
10 марта 2025 года Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против физического лица, с привлечением в качестве третьего лица общины Иджеван Тавушской области, с требованием прекратить право застройки на земельный участок площадью 351 кв. м, расположенный по адресу: улица Валанс, 1/28.
Решением Антикоррупционного суда от 26 января 2026 года иск Генеральной прокуратуры был удовлетворен. Суд постановил прекратить право застройки физического лица на указанный земельный участок площадью 351 кв. м, расположенный по адресу: г. Иджеван, ул. Валанс, 1/28.
На основании обращения Генеральной прокуратуры Комитет кадастра 18 марта 2026 года прекратил право застройки физического лица на данный земельный участок. Участок возвращен общине Иджеван.