Աննա Վարդապետյանը Դատախազության կոլեգիայի ընդլայնված նիստը սկսել է դրական լուրով, որը վերաբերվում է Դատախազության հանրային վարկանիշին. համաձայն Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի նախաձեռնությամբ Հայաստանում իրականացված հանրային կարծիքի ուսումնասիրության՝ Դատախազության աշխատանքից «լիովին գոհ» և «ավելի շուտ գոհ» է ՀՀ քաղաքացիների 43%-ը: Նախորդ հարցման համեմատ՝ գոհունակության ցուցանիշն աճել է 6%-ով: «Սա, կարծում եմ, մեր՝ որպես միասնական համակարգի, կարևոր նվաճում է, հավաստումն է այն պնդման, որ արդարադատությունը ոչ միայն պետք է իրականացվի, այլև լինի տեսանելի ու հասկանալի»,- նշել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Աննա Վարդապետյանը, ամփոփելով այս տարվա ընթացքում իր կողմից Երևան քաղաքի վարչական շրջաններ և մարզային դատախազություններ կատարված այցերի արդյունքները՝ ընդգծել է, որ բոլոր այն ուղենիշները, որ նախատեսվել էին ստորաբաժանումների աշխատանքի համար, հետևողականորեն իրականացվում են:
Անդրադառնալով մարզերի և Երևան քաղաքի վարչական շրջանների դատախազությունների աշխատանքի գնահատմանը, համաձայն որի՝ 2025 թվականին կատարված աշխատանքի արդյունքներով 1-ին հորիզոնականը զբաղեցրել է Սյունիքի մարզի դատախազությունը, ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհավորել է Սյունիքի մարզի դատախազությանը՝ մարզի դատախազի գլխավորությամբ, և ընդգծել, որ այս նվաճումը նպատակ սահմանելու և այդ նպատակի իրականացմանը հասնելու օրինակ է։
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է նաև 2-րդ և 3-րդ հորիզոնականները հավասար միավորներով կիսած՝ Գեղարքունիքի մարզի դատախազությանն ու Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազությանը, ինչպես նաև 4-րդ հորիզոնականը զբաղեցրած Լոռու մարզի դատախազությանն ու 5-րդ հորիզոնականը զբաղեցրած Արարատի մարզի դատախազությանը:
«Չեմ կարող չընդգծել Արարատի մարզի դատախազության աշխատանքը, որը 2025 թվականի ընթացքում աննախադեպ ցուցանիշ և բովանդակություն է ապահովել կատարված աշխատանքում՝ հատկապես պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում։ Սա չի նշանակում, որ մյուս ստորաբաժանումների աշխատանքը գոհացուցիչ չէ. սա նշանակում է, որ մեր պահանջներն են խստացել, մեր նշաձողերը բանավոր խոստումներից անցել են կոնկրետ արդյունքների։ Ցանկանում եմ ընդգծել յուրաքանչյուրիդ աշխատանքը, կոլեկտիվ աշխատանքը և վերահաստատել, որ այս տարվա համար մենք նույն առաջնահերթություններով ենք շարունակելու աշխատել՝ ընդգծված ուշադրություն դարձնելով հանցագործությունների կանխարգելմանը»,- նշել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը։
Ամփոփելով ելույթը՝ Աննա Վարդապետյանը դիմել է Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բոլոր դատախազներին. «Իմ խնդրանքն է, որ մենք լինենք ավելի պատասխանատու, ավելի ուշադիր, ավելի բարեկիրթ: Այսօրվա մարտահրավերները չեն վերաբերվում միայն պրոֆեսիոնալիզմին. վերաբերվում են այնպիսի տարրական երևույթի, ինչպիսին բարեկրթությունն է: Դատախազությունը, չնայած բոլոր սադրանքներին, միշտ լինելու է բարեկիրթ, հարգալից, լինելու է պրոֆեսիոնալ»:
Նիստի ընթացքում, ի թիվս այլնի, ներկայացվել են դատախազների, դատախազությունում քաղաքացիական ծառայության և հայեցողական պաշտոն զբաղեցնող, ինչպես նաև քաղաքացիական աշխատանք կատարող անձանց շրջանում անցկացված անանուն հարցման արդյունքները:
Կոլեգիայի ընդլայնված նիստի ավարտին տեղի է ունեցել առաջին անգամ դատախազի պաշտոն ստանձնող դատախազների երդման արարողությունը:

Прокуратура, несмотря на все провокации, всегда будет вежливой, уважительной и профессиональной. Под руководством Анны Вардапетян подведены итоги работы Прокуратуры за 2025 год
07/03/2026
Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 7 марта 2026 года состоялось расширенное заседание коллегии Прокуратуры, в ходе которого были подведены итоги работы Прокуратуры за 2025 год.
Анна Вардапетян начала расширенное заседание коллегии Прокуратуры с позитивной новости, касающейся общественного рейтинга Прокуратуры. Согласно исследованию общественного мнения, проведенному в Армении по инициативе Международного республиканского института, 43% граждан РА «полностью удовлетворены» и «скорее удовлетворены» работой Прокуратуры. По сравнению с предыдущим опросом, показатель удовлетворенности вырос на 6%. «Это, я думаю, важное достижение для нас как единой системы, подтверждение того утверждения, что правосудие должно не только осуществляться, но и быть видимым и понятным», — отметила Генеральный прокурор Республики Армения.
Анна Вардапетян, подводя итоги своих визитов в административные районы города Еревана и областные прокуратуры в течение этого года, подчеркнула, что все ориентиры, которые были предусмотрены для работы подразделений, последовательно реализуются.
Касаясь оценки работы прокуратур областей и административных районов города Еревана, согласно которой по результатам работы, проделанной в 2025 году, 1-е место заняла Прокуратура Сюникской области, Генеральный прокурор РА поздравила прокуратуру Сюникской области во главе с прокурором области и подчеркнула, что это достижение является примером постановки цели и ее реализации.
Анна Вардапетян также поздравила Прокуратуру Гегаркуникской области и Прокуратуру административных районов Аван и Нор-Норк города Еревана, разделивших 2-е и 3-е места с равными баллами, а также Прокуратуру Лорийской области, занявшую 4-е место, и прокуратуру Араратской области, занявшую 5-е место.
«Не могу не отметить работу Прокуратуры Араратской области, которая в течение 2025 года обеспечила беспрецедентные показатели и содержание в проделанной работе, особенно в сфере защиты государственных интересов. Это не означает, что работа других подразделений неудовлетворительна; это означает, что наши требования ужесточились, наши планки перешли от устных обещаний к конкретным результатам. Хочу подчеркнуть работу каждого из вас, коллективную работу и подтвердить, что в этом году мы продолжим работать с теми же приоритетами, уделяя особое внимание предотвращению преступлений», — отметила Генеральный прокурор Республики Армения.
Подводя итоги своего выступления, Анна Вардапетян обратилась ко всем прокурорам, действующим в Республике Армения: «Моя просьба заключается в том, чтобы мы были более ответственными, более внимательными, более вежливыми. Сегодняшние вызовы касаются не только профессионализма; они касаются такого элементарного явления, как вежливость. Прокуратура, несмотря на все провокации, всегда будет вежливой, уважительной, будет профессиональной».
В ходе заседания, помимо прочего, были представлены результаты анонимного опроса, проведенного среди прокуроров, лиц, занимающих должности гражданской службы и дискреционные должности в прокуратуре, а также лиц, выполняющих гражданскую работу.
По завершении расширенного заседания коллегии состоялась церемония принесения присяги прокурорами, впервые вступающими в должность прокурора.