Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 3.86 հա մակերեսով 7 հողամասի նկատմամբ
18/02/2026
Լոռու մարզի դատախազի կողմից Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարին հասցեագրված միջնորդագրի արդյունքում՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում, Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 3.857921 հա մակերեսով, գյուղատնտեսական նշանակության 7 հողամասերի նկատմամբ:
Հողամասերի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային ընդհանուր արժեքը 4 միլիոն 131 հազար դրամ է:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականին ևս քրեական վարույթի շրջանակում դատախազի կողմից Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարին հասցեագրված միջնորդագրի արդյունքում, համայնքին են վերադարձվել գյուղատնտեսական նշանակության 4 հողամասեր՝ 0.13572 հա, 0.708749 հա, 0.45116 հա և 0.446412 հա մակերեսներով:

Ownership rights of Gulagarak community of Lori region over 7 land plots amounting 3.86 ha have been restored: Prosecutor General’s Office
18/02/2026
As a result of a motion submitted by the Prosecutor of Lori region to the Head of the Gulagarak community of Lori Pregionrovince, within the framework of criminal proceedings pending at the Investigative Committee, the ownership rights of the Gulagarak community over seven agricultural land plots with a total area of 3.857921 ha have been restored.
The total cadastral value of the land plots, approximated to market value, amounts to AMD 4,131,000.
It should be recalled that in 2025, also within the framework of criminal proceedings and as a result of a motion submitted by the Prosecutor to the Head of the Gulagarak community of Lori region, four agricultural land plots with areas of 0.13572 ha, 0.708749 ha, 0.45116 ha and 0.446412 ha were returned to the community.