Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի հոկտեմբերի 6-ին տեղեկացրել էր, որ Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանն անփոփոխ է թողել ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը՝ մեղավոր ճանաչելով նրան 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքների կատարման մեջ. մեղսագրված արարքները վերաբերել են Հրայր Թովմասյանի կողմից ՀՀ արդարադատության նախարար աշխատած ժամանակահատվածում պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն:
Հիշեցնենք, որ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2024 թվականի սեպտեմբերի 20-ի դատավճռով՝ մեղավոր էր ճանաչել Հրայր Թովմասյանին՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքների կատարման մեջ (երկու դրվագ) և նրան ազատել քրեական պատասխանատվությունից՝ վաղեմության ժամկետները 2019 թվականին անցած լինելու պատճառաբանությամբ։
Դատավճռի դեմ՝ դատախազի կողմից ներկայացվել էր վերաքննիչ բողոք՝ արարքների վերաորակման և վաղեմության ժամկետի կիրառման մասով, իսկ պաշտպանների կողմից ներկայացվել էին վերաքննիչ բողոքներ՝ խնդրելով ճանաչել Հրայր Թովմասյանի անմեղությունը: Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին որոշում էր կայացրել բողոքները մերժելու և դատավճիռն անփոփոխ թողնելու մասին:
Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ի որոշման դեմ ՀՀ գլխավոր դատախազը, մեղադրյալը և նրա պաշտպանը ներկայացրել էին վճռաբեկ բողոքներ:
Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատը 2026 թվականի փետրվարի 12-ին որոշում է կայացրել ներկայացված բողոքները վարույթ ընդունելը մերժելու մասին, ինչը նշանակում է, որ Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը 2026 թվականի փետրվարից 12-ից մտել է օրինական ուժի մեջ:

The bill of indictment on Hrayr Tovmasyan entered into force
On October 6, 2025, the Prosecutor General's Office reported that the Anti-Corruption Court of Appeals left unchanged the verdict of the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan City regarding Hrayr Tovmasyan, the former Minister of Justice of the Republic of Armenia, finding him guilty of committing crimes under Article 308, Part 1 of the RA Criminal Code adopted on April 18, 2003. The incriminated acts committed by Hrayr Tovmasyan constitute to abuse of official authority during his office as the Minister of Justice of the Republic of Armenia.
It should be recalled that the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan City pleaded Hrayr Tovmasyan guilty on September 20, 2024 of committing crimes provided for in of Article 308, Part 1 of the RA Criminal Code adopted on April 18, 2003 (two counts) and released him from criminal liability on the grounds that the statute of limitations had expired in 2019.
The prosecutor filed an appeal, seeking to reclassify the acts and apply the statute of limitations, while the defense filed appeals, requesting to recognize Hrayr Tovmasyan's innocence. On September 30, 2025, the Anti-Corruption Court of Appeals ruled to reject the appeals and leave the verdict unchanged.
The Prosecutor General of the Republic of Armenia, the accused and his defense attorney filed cassation appeals against the decision of the Anti-Corruption Criminal Court of Appeal of September 30, 2025.
On February 12, 2026, the Anti-Corruption Chamber of the Court of Cassation made a decision to refuse to accept the submitted appeals for proceedings, which means that the indictment bill against Hrayr Tovmasyan entered into legal force on February 12, 2026.