Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի հոկտեմբերի 6-ին տեղեկացրել էր, որ Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանն անփոփոխ է թողել ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը՝ մեղավոր ճանաչելով նրան 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքների կատարման մեջ. մեղսագրված արարքները վերաբերել են Հրայր Թովմասյանի կողմից ՀՀ արդարադատության նախարար աշխատած ժամանակահատվածում պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն:
Հիշեցնենք, որ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2024 թվականի սեպտեմբերի 20-ի դատավճռով՝ մեղավոր էր ճանաչել Հրայր Թովմասյանին՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքների կատարման մեջ (երկու դրվագ) և նրան ազատել քրեական պատասխանատվությունից՝ վաղեմության ժամկետները 2019 թվականին անցած լինելու պատճառաբանությամբ։
Դատավճռի դեմ՝ դատախազի կողմից ներկայացվել էր վերաքննիչ բողոք՝ արարքների վերաորակման և վաղեմության ժամկետի կիրառման մասով, իսկ պաշտպանների կողմից ներկայացվել էին վերաքննիչ բողոքներ՝ խնդրելով ճանաչել Հրայր Թովմասյանի անմեղությունը: Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին որոշում էր կայացրել բողոքները մերժելու և դատավճիռն անփոփոխ թողնելու մասին:
Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ի որոշման դեմ ՀՀ գլխավոր դատախազը, մեղադրյալը և նրա պաշտպանը ներկայացրել էին վճռաբեկ բողոքներ:
Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատը 2026 թվականի փետրվարի 12-ին որոշում է կայացրել ներկայացված բողոքները վարույթ ընդունելը մերժելու մասին, ինչը նշանակում է, որ Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը 2026 թվականի փետրվարից 12-ից մտել է օրինական ուժի մեջ:

6 октября 2025 года Генеральная прокуратура сообщила, что Апелляционный антикоррупционный суд оставил без изменений приговор Суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана в отношении бывшего министра юстиции РА Грайра Товмасяна, признав его виновным в совершении преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 308 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года. Инкриминируемые действия касались злоупотребления Грайром Товмасяном должностными полномочиями в период работы министром юстиции Республики Армения.
Напомним, что Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана приговором от 20 сентября 2024 года признал Грайра Товмасяна виновным в совершении преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 308 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года (два эпизода), и освободил его от уголовной ответственности на том основании, что сроки давности истекли в 2019 году.
Прокурором была подана апелляционный жалоба на приговор по части переквалификации деяний и применения срока давности, а защитниками были поданы апелляционные жалобы с просьбой признать невиновность Грайра Товмасяна. 30 сентября 2025 года Апелляционный антикоррупционный суд вынес постановление об отклонении жалоб и оставлении приговора без изменения.
На постановление Апелляционного антикоррупционного уголовного суда от 30 сентября 2025 года генеральный прокурор, обвиняемый и его защитник подали кассационные жалобы.
Антикоррупционная палата Кассационного суда 12 февраля 2026 года вынесла постановление об отказе в принятии поданных жалоб к производству, что означает, что обвинительный приговор, вынесенный в отношении Грайра Товмасяна, вступил в законную силу с 12 февраля 2026 года.