Գլխավոր դատախազը հանձնարարել է խստացնել քրեական քաղաքականությունը. ամփոփվել են Արմավիրի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
12/02/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 11-ին ամփոփվել են Արմավիրի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Արմավիրի մարզի դատախազ Սևակ Պողոսյանը, Արմավիրի մարզպետ Վահրամ Խաչատրյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Սևակ Պողոսյանը, ներկայացնելով Արմավիրի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին Արմավիրի մարզում նախաձեռնվել է 3669 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 3671 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 1310 քրեական վարույթ՝ 1345 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 1307 քրեական վարույթ՝ 1374 անձի վերաբերյալ): Նշված վարույթներից 92-ը ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ են:
Այս համատեքստում Արմավիրի մարզի դատախազն ընդգծել է, որ 2025 թվականին մարզում գրանցված սպանության բոլոր 7 դեպքերը բացահայտված են, դրանցից 5-ն ուղարկված են դատարան:
2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 1050 քրեական գործ՝ 1085 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 986 քրեական գործ՝ 1050 անձի վերաբերյալ):
Արմավիրի մարզի դատախազի տեղեկացմամբ, 2025 թվականին քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 171 միլիոն 293 հազար դրամ:
Պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված  աշխատանքների արդյունքում 2025 թվականին վերադարձվել է 6 միլիոն 750 հազար դրամ, դատարան է ներկայացվել 8 քաղաքացիական հայց. բոլոր հայցերը դատարաններում քննության փուլում են: Հայցերից բացի, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում մարզի դատախազության կողմից իրականացվում է 12 ուսումնասիրություն:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ի թիվս այլնի, մի շարք հանձնարարականներ է տվել մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին՝ ուղղված մարզում քրեական քաղաքականությունը խստացնելուն, հանցավորության կանխարգելմանն ու բացահայտմանը, ինչպես նաև պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ուղղությամբ աշխատանքներն ակտիվացնելուն:

Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 11 февраля 2026 года были подведены итоги работы Прокуратуры Армавирской области за 2025 год.
В обобщении приняли участие заместитель Генерального прокурора РА Егиазар Авагян, прокурор Армавирской области Севак Погосян, губернатор Армавирской области Ваграм Хачатрян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности, Следственного комитета, прокуроры областной прокуратуры и другие.
Севак Погосян, представляя отчет о работе Прокуратуры Армавирской области за 2025 год, отметил, что в 2025 году в Армавирской области было возбуждено 3 669 уголовных дел (в 2024 году — 3 671 уголовное дело).
За отчетный период прокуроры направили в суд с утвержденными обвинительными заключениями 1 310 уголовных дел в отношении 1 345 лиц (в 2024 году — 1 307 уголовных дел в отношении 1 374 лиц). Из них 92 дела касались тяжких и особо тяжких преступлений.
В этом контексте прокурор Армавирской области подчеркнул, что все 7 зарегистрированных в 2025 году убийств были раскрыты, из которых 5 дел направлены в суд.
В 2025 году в судах было завершено 1 050 уголовных дел в отношении 1 085 лиц (в 2024 году — 986 уголовных дел в отношении 1 050 лиц).
По информации прокурора области, в 2025 году по уголовным делам было возмещено государству ущерба на сумму 171 миллион 293 тысячи драм.
В результате работы по защите государственных (общинных) интересов в 2025 году было возвращено 6 миллионов 750 тысяч драм, в суд направлено 8 гражданских исков — все иски находятся на стадии судебного рассмотрения. Помимо исков, прокуратура области проводит 12 проверок в сфере защиты государственных (общинных) интересов.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян, среди прочего, дала прокурору Армавирской области и прокурорам прокуратуры ряд поручений, направленных на ужесточение уголовной политики в регионе, профилактику и раскрытие преступлений, а также активизацию работы по защите государственных и общинных интересов.