Գլխավոր դատախազը հանձնարարել է խստացնել քրեական քաղաքականությունը. ամփոփվել են Արմավիրի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
12/02/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 11-ին ամփոփվել են Արմավիրի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Արմավիրի մարզի դատախազ Սևակ Պողոսյանը, Արմավիրի մարզպետ Վահրամ Խաչատրյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Սևակ Պողոսյանը, ներկայացնելով Արմավիրի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին Արմավիրի մարզում նախաձեռնվել է 3669 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 3671 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 1310 քրեական վարույթ՝ 1345 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 1307 քրեական վարույթ՝ 1374 անձի վերաբերյալ): Նշված վարույթներից 92-ը ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ են:
Այս համատեքստում Արմավիրի մարզի դատախազն ընդգծել է, որ 2025 թվականին մարզում գրանցված սպանության բոլոր 7 դեպքերը բացահայտված են, դրանցից 5-ն ուղարկված են դատարան:
2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 1050 քրեական գործ՝ 1085 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 986 քրեական գործ՝ 1050 անձի վերաբերյալ):
Արմավիրի մարզի դատախազի տեղեկացմամբ, 2025 թվականին քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 171 միլիոն 293 հազար դրամ:
Պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված  աշխատանքների արդյունքում 2025 թվականին վերադարձվել է 6 միլիոն 750 հազար դրամ, դատարան է ներկայացվել 8 քաղաքացիական հայց. բոլոր հայցերը դատարաններում քննության փուլում են: Հայցերից բացի, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում մարզի դատախազության կողմից իրականացվում է 12 ուսումնասիրություն:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ի թիվս այլնի, մի շարք հանձնարարականներ է տվել մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին՝ ուղղված մարզում քրեական քաղաքականությունը խստացնելուն, հանցավորության կանխարգելմանն ու բացահայտմանը, ինչպես նաև պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ուղղությամբ աշխատանքներն ակտիվացնելուն:

The Prosecutor General assigned to strengthen criminal policy: the activities of the Prosecutor’s Office of Armavir region for 2025 summarized
12/02/2026
Under the leadership of Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, the activities of the Prosecutor’s Office of Armavir region for 2025 were summarized on February 11, 2026.
The event was attended by Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia Yeghiazar Avagyan, Prosecutor of Armavir region Sevak Poghosyan, Head of the Armavir region Vahram Khachatryan, Secretary General of the Prosecutor’s Office Mher Aprikyan, the heads of regional divisions of the Ministry of Internal Affairs, the National Security Service and the Investigative Committee, the prosecutors of the regional prosecutor’s office and others.
Sevak Poghosyan, while presenting the activity report of the Prosecutor’s Office of Armavir region for 2025, noted that in 2025, 3,669 criminal proceedings were initiated in the Armavir region (compared to 3,671 criminal proceedings in 2024).
During the reporting period, prosecutors submitted 1,310 criminal proceedings to the court with approved indictments against 1,345 individuals (in 2024, 1,307 proceedings against 1,374 individuals were submitted) whereof 92 cases involved grave and particularly grave crimes.
In this context, the Prosecutor of Armavir Region emphasized that all seven cases of murders registered in 2025 were discovered, five whereof sent to court.
In 2025, 1,050 criminal cases concerning 1,085 individuals were concluded in courts (in 2024, 986 criminal cases concerning 1,050 individuals were concluded).
According to the Prosecutor of the region, approximately AMD 171 million 293 thousand of damage caused to the state was recovered under criminal proceedings in 2025.
As a result of work to protect state and community interests, AMD 6 million 750 thousand was returned in 2025, and eight civil claims were submitted to court—all of which are currently under judicial consideration. In addition to claims, the prosecutor’s office of the region is conducting 12 investigations in the field of state and community interest protection.
Prosecutor General Anna Vardapetyan also gave a number of instructions to the Prosecutor of Armavir region and the regional prosecutors aimed at strengthening criminal policy in the region, preventing and investigating crimes and intensifying work to protect state and community interests.