Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 10-ին ամփոփվել են Արարատի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը, Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը, ներկայացնելով մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին Արարատի մարզում նախաձեռնվել է 4574 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 4375 քրեական վարույթ):
2025 թվականի ընթացքում մարզի դատախազության դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 1318 քրեական վարույթ՝ 1378 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 1031 քրեական վարույթ՝ 1068 անձի վերաբերյալ):
2025 թվականին դատարանում ավարտվել է 1083 քրեական գործ՝ 1103 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 559 քրեական գործ՝ 608 անձի վերաբերյալ):
Արարատի մարզում 2025 թվականին բեկանվել է Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 56 ակտ (2024 թվականին՝ 35):
Մարզի դատախազի տեղեկացմամբ, 2025 թվականին քրեական գործերով վերականգնվել է պետությանը կամ համայնքին պատճառված վնասից շուրջ 260 միլիոն դրամ (2024 թվականին՝ 346 միլիոն 616 հազար դրամ):
Ներկայացնելով պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում Արարատի մարզի դատախազության կատարած աշխատանքները՝ Վարդան Պողոսյանը նշել է, որ 2025 թվականին Հայաստանի Հանրապետությանն են վերադարձվել շուրջ 60 միլիարդ 553 միլիոն դրամ արժեքով 5330 հա մակերեսով 65 հողատարածք և 5 այլ անշարժ գույք (2024 թվականի ընթացքում համայնքին է վերադարձվել 78 միլիոն 259 հազար դրամ արժեքով 3 անշարժ գույք):
65 հողատարածքը Արարատի մարզի համայնքների վարչական սահմաններից դուրս գտնվող՝ պետական սեփականություն հանդիսացող բնապահպանական հողեր են, իսկ 5 այլ անշարժ գույքերն են՝
Անդրադառնալով դատախազների կողմից դատարան ներկայացված քաղաքացիական հայցերին՝ Արարատի մարզի դատախազը տեղեկացրել է, որ 2 հայց բավարարվել է: Դատական ակտերն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի ընդհանուր՝ 25 միլիոն 315 հազար դրամ:
Աննա Վարդապետյանն Արարատի մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է մի շարք հանձնարարականներ` ուղղված պետական և համայնքային շահերի պաշտպանությանը, մարզում հանցագործությունների կանխարգելմանն ու բացահայտմանը:

Под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян 10 февраля 2026 года были подведены итоги работы Прокуратуры Араратской области за 2025 год.
В итоговом мероприятии приняли участие заместитель Генерального прокурора РА Егиазар Авагян, прокурор Араратской области Вардан Погосян, глава Араратской области Седрак Тевонян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности, Следственного комитета, прокуроры областной прокуратуры и другие.
Прокурор Араратской области Вардан Погосян, представляя отчет о работе прокуратуры за 2025 год, отметил, что в 2025 году в Араратской области было возбуждено 4 574 уголовных дела (в 2024 году — 4 375 уголовных дел).
В 2025 году прокуроры областной прокуратуры направили в суд с утвержденными обвинительными заключениями 1 318 уголовных дел в отношении 1 378 лиц (в 2024 году — 1 031 уголовное дело в отношении 1 068 лиц).
В 2025 году в суде было завершено 1 083 уголовных дела в отношении 1 103 лиц (в 2024 году — 559 уголовных дел в отношении 608 лиц).
В Араратской области в 2025 году были отменены 56 актов суда первой инстанции общей юрисдикции (в 2024 году — 35).
По информации прокурора области, в 2025 году по уголовным делам было возмещено государству или общинам около 260 миллионов драм (в 2024 году — 346 миллионов 616 тысяч драм).
Представляя работу Прокуратуры Араратской области в сфере защиты государственных и общинных интересов, Вардан Погосян отметил, что в 2025 году Республике Армения возвращено 65 земельных участков и 5 других объектов недвижимости общей площадью 5 330 га стоимостью около 60 миллиардов 553 миллионов драм (в 2024 году общине было возвращено 3 объекта недвижимости стоимостью 78 миллионов 259 тысяч драм).
65 земельных участков — это экологические земли государственной собственности, находящиеся за пределами административных границ общин Араратской области. 5 других объектов недвижимости включают:
Касательно гражданских исков, направленных прокурорами в суд, прокурор Араратской области сообщил, что 2 иска были удовлетворены. После вступления судебных актов в законную силу в пользу Республики Армения будет взыскано в общей сложности 25 миллионов 315 тысяч драм.
Анна Вардапетян дала прокурору Араратской области и прокурорам прокуратуры ряд поручений, направленных на защиту государственных и общинных интересов, а также на профилактику и раскрытие преступлений в регионе.