Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքին կվերադարձվի զբոսայգու տարածք հանդիսացած՝ 1700 քմ մակերեսով հողամաս. Կոտայքի մարզի դատախազության հայցը բավարարվել է
19/01/2026
Կոտայքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի ապրիլի 7-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ 2008 թվականի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հունվարի 16-ին բավարարել է Կոտայքի մարզի դատախազության հայցը: Վճռով անվավեր է ճանաչվել 1700 քմ մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2008 թվականի օգոստոսի 16-ի կրկնաճուրդը, և որպես անվավերության հետևանք, անվավեր են ճանաչվել Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքի և ֆիզիկական անձի միջև 2008 թվականի օգոստոսի 27-ին կնքված՝ անշարժ գույքի վաճառքի պայմանագիրն ու սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքին կվերադարձվի Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի ցանկում ներառված (օտարման ոչ ենթակա հողեր)՝ 1700 քմ մակերեսով հողամասը:

В рамках своих полномочий по предъявлению исков в защиту государственных (общественных) интересов 7 апреля 2025 года Прокуратура Котайкской области подала исковое заявление в Антикоррупционный суд с требованиями о признании недействительным аукциона 2008 года и применении последствий недействительности.
16 января 2026 года Антикоррупционный суд удовлетворил иск Прокуратуры Котайкской области. Решением суда повторный аукцион от 16 августа 2008 года в отношении земельного участка площадью 1 700 кв. м признан недействительным, а в качестве последствий недействительности также признаны недействительными договор купли-продажи недвижимого имущества, заключённый 27 августа 2008 года между общиной Абовян Котайкской области и физическим лицом, а также государственные регистрации права собственности.
После вступления решения в законную силу земельный участок площадью 1 700 кв. м, включённый в перечень земель, предусмотренных статьёй 60 Земельного кодекса (земли, не подлежащие отчуждению), будет возвращён общине Абовян Котайкской области.