Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքին կվերադարձվի զբոսայգու տարածք հանդիսացած՝ 1700 քմ մակերեսով հողամաս. Կոտայքի մարզի դատախազության հայցը բավարարվել է
19/01/2026
Կոտայքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի ապրիլի 7-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ 2008 թվականի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հունվարի 16-ին բավարարել է Կոտայքի մարզի դատախազության հայցը: Վճռով անվավեր է ճանաչվել 1700 քմ մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2008 թվականի օգոստոսի 16-ի կրկնաճուրդը, և որպես անվավերության հետևանք, անվավեր են ճանաչվել Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքի և ֆիզիկական անձի միջև 2008 թվականի օգոստոսի 27-ին կնքված՝ անշարժ գույքի վաճառքի պայմանագիրն ու սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Կոտայքի մարզի Աբովյան համայնքին կվերադարձվի Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի ցանկում ներառված (օտարման ոչ ենթակա հողեր)՝ 1700 քմ մակերեսով հողամասը:

Within the scope of its authority to file claims for the protection of state (community) interests, the Prosecutor’s Office of Kotayk Region submitted a statement of claim to the Anti-Corruption Court on April 7, 2025, deemanding to invalidate the 2008 auction and apply the legal consequences of invalidity.
On January 16, 2026, the Anti-Corruption Court granted the claim of the Prosecutor’s Office of Kotayk Region. By its decision, the re-auction held on August 16, 2008, concerning a 1,700-sq. m land plot was declared invalid, and as a consequence of such invalidity, the real estate sale agreement concluded on August 27, 2008, between the Abovyan community of Kotayk Region and an individual, as well as the state registrations of ownership rights, were also declared invalid.
Once the decision enters into legal force, the 1,700 sq. m land plot—classified under Article 60 of the Land Code as land not subject to alienation—will be returned to the Abovyan community of Kotayk Region.