«Ուշացած արդարադատության» մարտահրավերը պահանջում է իրավապահ համակարգի և դատարանների մտածողության, աշխատանքի կազմակերպման նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխություն. Գլխավոր դատախազ
12/01/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Արթուր Աթաբեկյանի, ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի, ՀՀ Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի և ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանի հետ մասնակցել է Դատական իշխանությանը նվիրված միջոցառման շրջանակում կազմակերպված պանելային քննարկմանը:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով է հանդես եկել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, անդրադառնալով Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ, պանելի մոդերատոր Երանուհի Թումանյանցի այն հարցին, որ դատարաններում տարեցտարի քրեական գործերի ավելացման պայմաններում, արդյո՞ք չի տուժում նախաքննության ու դատական քննության որակը, և բացի արդեն իսկ մատնանշված լուծումներից, արդյո՞ք կան այլ լուծումներ գործերը ողջամիտ ժամկետում քննելու համար, նշել է.
«Շնորհակալ եմ Դատական իշխանությանը նվիրված միջոցառման շրջանակում պանելային քննարկմանը մասնակցելու հրավերի համար: Տիկին Թումանյանց, Ձեր հարցադրման մեջ երեք շերտ կառանձնացնեմ և կարճ ու ըստ էության կանդրադառնամ այդ շերտերում մեր կողմից արձանագրված մարտահրավերներին ու լուծումներին:
1. Դատարաններում քրեական գործերի թվի ավելացումը:
Մեր կարծիքով, մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթների բացարձակ թվի ավելացման պատճառների մեջ դերակատարում ունի Գլխավոր դատախազի 2025 թվականի հուլիսի 21-ի հրամանը, որով հաստատվել են Երևան քաղաքի վարչական շրջանների և մարզերի դատախազությունների աշխատանքի գնահատման չափորոշիչները և կարգը:
Դատախազների գնահատումը, բացի պետական շահերի պաշտպանության հայցերով վերջնական դատական ակտերով, դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ կամ քրեական վարույթներով, պետությանը կամ համայնքին պատճառված վնասի վերականգնման չափից, իրականացվում է նաև՝ հիմք ընդունելով ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթների, ինչպես նաև այդ գործերով օրինական ուժի մեջ մտած մեղադրական դատավճիռների թիվը:
Երևան քաղաքի վարչական շրջանների և մարզերի դատախազությունների աշխատանքի 2025 թվականի առաջին կիսամյակի գնահատման արդյունքները փաստում են, որ այս դատախազությունների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացություններով դատարան է հանձնվել 5478 քրեական վարույթ, որոնցից ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններին վերաբերելի է եղել 476-ը, որը կազմում է ընդհանուր թվի մոտ 8,7%-ը:
Այս պարզ հաշվարկը վկայում է, որ իրավապահ և դատական համակարգի արդյունավետությունը բացարձակ թվերով (օրինակ՝ այսքան հատ վարույթ) գնահատելու դեպքում վիճակագրական պատկերը կարող է շփոթեցնել, եթե դրա հետ չհամադրվեն մինչդատական վարույթում և դատարանում ավարտված գործերի ծանրության աստիճանն և ծանր ու առանձնապես ծանր գործերով կայացված մեղադրական դատավճիռների թիվը: Այստեղից անցում կատարեմ Ձեր հարցադրման երկրորդ շերտին՝
1. Արդյո՞ք քրեական գործերի քանակն ազդում է նախաքննության ու դատական քննության որակի վրա:
«Ծանրաբեռնվածություն» բառը ամենահաճախ հնչողն է իրավապահ և դատական մարմինների վերաբերյալ քննարկումներում. ծանրաբեռնված ենք այսքան հատ գործով, կրկին բացարձակ թվեր: Եթե շարունակենք բացարձակ թվերի վրա հիմնված գնահատականների պրակտիկան, ապա մի օր մեխանիկական եզրահանգում ենք անելու՝ ծանրաբեռնված աշխատանքը հանգեցրել է անորակության: Ու Ձեր հարցի տողատակում այդ եզրահանգման անհանգստությունը կա: Իհարկե, անորակ կդառնա աշխատանքը, եթե նույն ժամանակն ու էներգիան ծախսվի և՛ պարզ, և՛ բարդ իրավական խնդիրների լուծման համար ինչպես մինչդատական վարույթում, այնպես էլ դատարանում:
Եկեք բացարձակ թվերի վրա հիմնված կարճ մտավարժանք անենք.
2025 թվականի առաջին կիսամյակում՝ 4706 գործով 4961 անձի նկատմամբ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ: Նշված թվից ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններին վերաբերելի գործերից մեղադրական դատավճիռներ են կայացվել 401 գործով 523 անձի նկատմամբ: Այսինքն, կայացված մեղադրական դատավճիռների մեջ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններին վերաբերելի գործերի տեսակարար կշիռը կազմում է 8,5%:
Համեմատության համար նշեմ, որ 2024 թվականի առաջին կիսամյակում մեղադրական դատավճիռներ են կայացվել 3819 գործով 4024 անձի նկատմամբ: Նշված թվից ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններին վերաբերելի գործերից մեղադրական դատավճիռներ են կայացվել 436 գործով 521 անձի նկատմամբ: Մեղադրական դատավճիռներով ավարտված գործերի մեջ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններին վերաբերելի գործերի տեսակարար կշիռը կազմել է 11,4%:
Այսինքն, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում դատարանում մեղադրական դատավճռով ավարտված գործերի թիվը 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճել է 887-ով կամ 23,2%-ով: 35-ով կամ 8%-ով նվազել է մեղադրական դատավճիռներով ավարտված ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններին վերաբերելի գործերի թիվը:
Այս վերլուծությունից իմ եզրահանգումն այն է, որ բարեփոխման անհրաժեշտություն կա աշխատանքի կազմակերպման, աշխատանքի նպատակներից բխող տակտիկական ու ստրատեգիական պլանավորման առումով: Ասվածն օրենսդրական բարեփոխումների մասին չէ, ասվածը մտածողության ու աշխատանքի նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխության մասին է և մեր ծանրաբեռնվածությունը բացարձակ թվերով գնահատելուց հրաժարվելու մասին է:
Ձեր հարցադրման երրորդ շերտը այս փոփոխության հետ ուղիղ կապ ունի:
1. Բացի արդեն իսկ մատնանշված լուծումներից, արդյո՞ք կան այլ լուծումներ գործերը ողջամիտ ժամկետում քննելու համար:
Կան և իմ պատասխանի էմպիրիկ հիմնավորումը Գեղարքունիքի մարզի դատարանի կողմից 2024 թվականի 9 ամիսների ընթացքում գործերի քննության խրոնոմետրաժն է. 472 քրեական գործի դատաքննությունն ավարտվել է և մնացորդ քրեական գործերի թիվը կազմել է 136: Ավելի պարզ՝ Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան ուղարկված գործերի թվից ավելին ավարտվել է, և տեղի է ունեցել մնացորդ քրեական գործերի թվի նվազում: Նման դինամիկայի պատճառները մի քանիսն են՝
- դատական նիստերի նշանակման հաճախակիությունը,
- դատախազների կողմից նիստերին բացակայելու դեպքերի բացառումը,
- կողմերի ներկայությունն ապահովելուն ուղղված գործուն միջոցներ ձեռնարկելը,
- կողմերի հետ նախապես նիստի օրը համաձայնեցնելը, իսկ դատական նիստերին պաշտպանի կողմից անհարգելի բացակայությունների դեպքում կիրառվել են սանկցիաներ,
- դատական նիստերը ժամային առումով երկար՝ գրեթե ամբողջ աշխատանքային օր անցկացնելը (արդյունավետ չեն եղել այն դատական նիստերը, որոնք կայացել են 1 ժամ տևողությամբ և այլ դատական նիստ լինելու պատճառաբանությամբ հետաձգվել են):
Այս օրինակի վրա կատարված վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ամիսը 2-ից 3 բովանդակային (ոչ ձևական) դատական նիստերի նշանակման դեպքում նվազեցվում է դատաքննության ձգձգման հավանականությունը:
Դատական գործերի ավարտին նպաստել են նաև համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթի կիրառումը, ինչպես նաև արագացված կարգով դատաքննությունն իրականացնելու դեպքերը: Դրանց հետևանքով հնարավորություն է ստեղծվել մյուս դատական նիստերը նշանակել առավել հաճախակի:
Նկարագրված իրողությունը աշխատանքի կազմակերպման, աշխատանքի նպատակներից բխող տակտիկական ու ստրատեգիական արդյունավետ պլանավորման՝ իրականության մեջ, հողի վրա, ապացույցն է:
Աշխատանքի նպատակներից բխող տակտիկական ու ստրատեգիական արդյունավետ պլանավորման բացակայությունը հանգեցնում է ողջամիտ ժամկետում գործերի քննությունը չավարտելուն, կամ, ինչպես իրավաբաններն են անվանում, «ուշացած արդարադատությանը»:
Կրկին, առաջարկում եմ բացարձակ թվերի վրա հիմնված կարճ մտավարժանք անել`
• 2020 թվականին դատական քննության փուլում գտնվող գործերով վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցվել է 61 անձի նկատմամբ,
• 2021 թվականին՝ 233,
• 2022 թվականին՝ 343,
• 2023 թվականին՝ 519,
• 2024 թվականին՝ 533,
• 2025 թվականի առաջին կիսամյակում՝ 118 անձի նկատմամբ:
Դինամիկան ակնհայտ է, սակայն այն կանխատեսելի ապագայում կանգնեցնելու օբյեկտիվ հիմքեր կան և դրանցից մեկն այն է, որ 2022 թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտած Քրեական նոր օրենսգրքով նախատեսված են վաղեմության ավելի երկար ժամկետներ։
Քրեական օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ «1. Անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե հանցանքն ավարտվելուն հաջորդող օրվանից անցել են հետևյալ ժամկետները.
1) 5 տարի (նախկին օրենսգրքով՝ 2)՝ ոչ մեծ ծանրության հանցանքի դեպքում.
2) 10 տարի (նախկին օրենսգրքով՝ 5)՝ միջին ծանրության հանցանքի դեպքում.
3) 15 տարի (նախկին օրենսգրքով՝ 10)՝ ծանր հանցանքի դեպքում.
4) 20 տարի (նախկին օրենսգրքով՝ 15)՝ առանձնապես ծանր հանցանքի դեպքում»:
Բացի այդ, փոխվել է վաղեմության ժամկետի հաշվարկի կարգը. Քրեական նոր օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, ի տարբերություն նախկին Քրեական օրենսգրքի, վաղեմության ժամկետը հաշվարկվում է հանցանքն ավարտվելուն հաջորդող օրվանից մինչև անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշում կայացնելը (նախկին Քրեական օրենսգրքով վաղեմության ժամկետը հաշվարկվում է հանցանքն ավարտված համարելու օրվանից մինչև դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելու պահը):
Սա կարևոր փոփոխություն է, քանի որ հաճախ, մինչև դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելու պահը վաղեմության ժամկետները անցնում են և իրավապահ համակարգի և դատարանի կողմից ծախսված ժամանակային և նյութական ռեսուրսները դառնում են ապարդյուն։
Այս կարգավորումներն, իհարկե, վերաբերում են Քրեական նոր օրենսգրքի գործողության ժամանակ կատարված հանցագործություններին, նախկինում կատարված արարքների քննության մասով ողջամիտ ժամկետի հետ կապված մարտահրավերը շարունակում է արդի լինել»:

Проблема «Запоздалого правосудия» требует изменения мышления и отношения к организации работы правоохранительной системы и судов. Генеральный прокурор
12/01/2026
Сегодня Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян приняла участие в панельной дискуссии, организованной в рамках мероприятия, посвященного судебной системе, вместе с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном, председателем Высшего судебного совета Артуром Атабекяном, министром юстиции Республики Армения Србуи Галян, председателем Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального собрания Республики Армения Владимиром Варданяном и председателем Кассационного суда Республики Армения Лилит Тадевосян.
На мероприятии с приветственной речью выступил президент Республики Армения Ваагн Хачатурян.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян, отвечая на вопрос модератора дискуссии Ерануи Туманянц, члена Высшего судебного совета, о том, не страдает ли качество предварительного следствия и судебного разбирательства в связи с ежегодным увеличением числа уголовных дел в судах, и существуют ли, помимо уже указанных решений, другие способы рассмотрения дел в разумные сроки, отметила:
«Благодарю за приглашение принять участие в панельной дискуссии в рамках мероприятия, посвященного судебной системе. Госпожа Туманянц, я выделю три аспекта в Вашем вопросе и кратко и по существу расскажу о проблемах и решениях, которые мы выявили на этих аспектах.
1. Увеличение числа уголовных дел в судах.
По нашему мнению, в причинах увеличения абсолютного числа уголовных дел, переданных в суд с предъявлением обвинительного акта, играет роль распоряжение Генерального прокурора от 21 июля 2025 года, утвердившее критерии и порядок оценки работы прокуратур административных районов города Еревана и областей.
Оценка деятельности прокуроров, помимо размера компенсации за ущерб, причиненный государству или общине в результате окончательных судебных актов по делам о защите государственных интересов, применения мер прокурорского влияния или уголовного судопроизводства, также осуществляется на основе количества уголовных дел, возбужденных в суде по обвинениям в тяжких и особо тяжких преступлениях, а также количества обвинительных приговоров, вступивших в законную силу по этим делам.
Результаты оценки работы прокуратур административных районов города Еревана и областей за первое полугодие 2025 года показывают, что в суд было передано 5478 уголовных дел с утвержденными этими прокуратурами обвинительными актами, из которых 476 касались тяжких и особо тяжких преступлений, что составляет около 8,7% от общего числа.
Этот простой расчет показывает, что при оценке эффективности правоохранительной и судебной систем в абсолютных числах (например, по такому количеству разбирательств) статистическая картина может быть запутанной, если она не сочетается с тяжестью дел, рассмотренных на досудебном этапе и в суде, а также с количеством обвинительных приговоров, вынесенных по серьезным и особо серьезным делам. Отсюда перейду ко второму аспекту Вашего вопроса:
1. Влияет ли количество уголовных дел на качество предварительного расследования и судебного разбирательства?
Слово «Перегрузка» чаще всего встречается в дискуссиях о правоохранительных и судебных органах: мы перегружены на такое количество дел, опять же, в абсолютных цифрах. Если мы продолжим оценивать работу, основываясь на абсолютных числах, однажды мы механически придем к выводу, что переутомление привело к низкому качеству. А в сноске к Вашему вопросу выражается обеспокоенность по поводу такого вывода. Конечно, качество работы снизится, если одинаковое время и энергия будут тратиться на решение как простых, так и сложных юридических вопросов, как на досудебном этапе, так и в суде.
Давайте проведем небольшое упражнение в уме, основанное на абсолютных числах:
В первой половине 2025 года в отношении 4961 человека были вынесены обвинительные приговоры по 4706 делам. Из указанного числа обвинительные приговоры были вынесены по 401 делу в отношении 523 человек, включая дела, связанные с тяжкими и особо тяжкими преступлениями. То есть, среди вынесенных приговоров относительно тяжких и особо тяжких преступлений удельный вес обвинительных приговоров составляет 8,5%.
Для сравнения отмечу, что в первой половине 2024 года обвинительные приговоры были вынесены в отношении 4024 человек по 3819 делам. Из указанного числа обвинительные приговоры были вынесены по 436 делам, касающимся тяжких и особо тяжких преступлений, в отношении 521 человека. Среди дел, завершившихся обвинительным приговором относительно тяжких и особо тяжких преступлений, удельный вес составил 11,4%.
То есть, в первой половине 2025 года количество дел, завершенных обвинительным приговором в суде, увеличилось на 887, или на 23,2%, по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. На 35 или 8% сократилось количество дел, связанных с тяжкими и особо тяжкими преступлениями, завершенными обвинительными приговорами.
На основании проведенного анализа я пришла к выводу о необходимости реформ в области организации труда, тактического и стратегического планирования, вытекающего из целей работы. Речь идет не о законодательных реформах, а об изменении мышления и отношения к работе, а также об отказе оценивать нашу рабочую нагрузку в абсолютных цифрах.
Третий аспект Вашего вопроса напрямую связан с этим изменением.
1. Помимо уже упомянутых решений, существуют ли другие способы рассмотрения дел в разумные сроки?
Есть, и эмпирическое обоснование моего ответа - Хронометраж рассмотрения дел судом Гегаркуникской области за 9 месяцев 2024 года. Судебное разбирательство по 472 уголовным делам завершено, и оставшееся количество уголовных дел составило 136. Проще говоря, завершено больше, чем количество дел, отправленных в суд общей юрисдикции Гегаркуникской области, и произошло снижение числа оставшихся уголовных дел. Причин такой динамики несколько:
- частота назначения судебных заседаний,
- исключение случаев отсутствия прокуроров на заседаниях,
- принятие эффективных мер для обеспечения присутствия сторон,
- заблаговременное согласование даты слушания со сторонами, а в случае отсутствия защитника по неуважительной причине на судебных заседаниях применялись санкции,
- длительность судебных заседаний по времени - почти весь рабочий день (судебные заседания, длившиеся 1 час и отложенные на том основании, что было назначено другое судебное заседание, оказались неэффективными).
Проведенный на этом примере анализ показывает, что назначение 2-3 официальных (неформальных) судебных заседаний в месяц снижает вероятность задержек в судебном процессе.
Завершению судебных дел также способствовало применение производства о назначении штрафа по соглашению, а также случаи проведения судебного разбирательства в ускоренном порядке.
Описанная реальность является доказательством эффективной организации работы, эффективного тактического и стратегического планирования, вытекающего из целей работы.
Отсутствие эффективного тактического и стратегического планирования, вытекающего из целей работы, приводит к тому, что рассмотрение дел не завершается в разумные сроки, или, как юристы называют «запоздалое правосудие».
Опять же, предлагаю выполнить небольшое мыслительное упражнение, основанное на абсолютных числах:
• в 2020 году уголовное преследование в отношении 61 человека было прекращено на основании истечения срока давности по делам, находящимся на рассмотрении суда,
• в 2021 году - 233,
• в 2022 году - 343,
• в 2023 году - 519,
• в 2024 году - 533,
• в первой половине 2025 года в отношении 118 человек.
Динамика очевидна, но есть объективные основания для того, чтобы остановить это в обозримом будущем, и одно из них заключается в том, что новый Уголовный кодекс, вступивший в силу 1 июля 2022 года, предусматривает более длительные сроки давности.
Согласно части 1 статьи 83 Уголовного кодекса: «1. Лицо освобождается от уголовной ответственности, если со дня, следующего за окончанием преступления, прошли следующие сроки:
1) 5 лет (на основании бывшего Кодекса - 2) – в случае преступления небольшой тяжести;
2) 10 лет (на основании бывшего Кодекса - 5) - в случае преступления средней тяжести;
3) 15 лет (на основании бывшего Кодекса - 10) – в случае тяжкого преступления;
4) 20 лет (на основании бывшего Кодекса - 15) – в случае особо тяжкого преступления».
Кроме того, изменился порядок исчисления срока давности: согласно части 2 статьи 83 нового Уголовного кодекса, в отличие от бывшего Уголовного кодекса, срок давности исчисляется со дня, следующего за окончанием преступления, до вынесения решения о привлечении лица в качестве обвиняемого (в соответствии бывшего Уголовного кодекса срок давности исчисляется со дня признания преступления оконченным до момента вступления приговора в законную силу).
Это важное изменение, поскольку зачастую к моменту вступления приговора в законную силу срок сроки давности истекают, и время и материальные ресурсы, затраченные правоохранительными органами и судом, оказываются напрасными.
Эти правила, разумеется, распространяются на преступления, совершенные в период действия нового Уголовного кодекса; вопрос о разумных сроках расследования ранее совершенных деяний остается актуальным».