«Ուշացած արդարադատության» մարտահրավերը պահանջում է իրավապահ համակարգի և դատարանների մտածողության, աշխատանքի կազմակերպման նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխություն. Գլխավոր դատախազ
12/01/2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Արթուր Աթաբեկյանի, ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի, ՀՀ Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի և ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանի հետ մասնակցել է Դատական իշխանությանը նվիրված միջոցառման շրջանակում կազմակերպված պանելային քննարկմանը:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով է հանդես եկել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, անդրադառնալով Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ, պանելի մոդերատոր Երանուհի Թումանյանցի այն հարցին, որ դատարաններում տարեցտարի քրեական գործերի ավելացման պայմաններում, արդյո՞ք չի տուժում նախաքննության ու դատական քննության որակը, և բացի արդեն իսկ մատնանշված լուծումներից, արդյո՞ք կան այլ լուծումներ գործերը ողջամիտ ժամկետում քննելու համար, նշել է.
«Շնորհակալ եմ Դատական իշխանությանը նվիրված միջոցառման շրջանակում պանելային քննարկմանը մասնակցելու հրավերի համար: Տիկին Թումանյանց, Ձեր հարցադրման մեջ երեք շերտ կառանձնացնեմ և կարճ ու ըստ էության կանդրադառնամ այդ շերտերում մեր կողմից արձանագրված մարտահրավերներին ու լուծումներին:
1. Դատարաններում քրեական գործերի թվի ավելացումը:
Մեր կարծիքով, մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթների բացարձակ թվի ավելացման պատճառների մեջ դերակատարում ունի Գլխավոր դատախազի 2025 թվականի հուլիսի 21-ի հրամանը, որով հաստատվել են Երևան քաղաքի վարչական շրջանների և մարզերի դատախազությունների աշխատանքի գնահատման չափորոշիչները և կարգը:
Դատախազների գնահատումը, բացի պետական շահերի պաշտպանության հայցերով վերջնական դատական ակտերով, դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ կամ քրեական վարույթներով, պետությանը կամ համայնքին պատճառված վնասի վերականգնման չափից, իրականացվում է նաև՝ հիմք ընդունելով ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան հանձնված քրեական վարույթների, ինչպես նաև այդ գործերով օրինական ուժի մեջ մտած մեղադրական դատավճիռների թիվը:
Երևան քաղաքի վարչական շրջանների և մարզերի դատախազությունների աշխատանքի 2025 թվականի առաջին կիսամյակի գնահատման արդյունքները փաստում են, որ այս դատախազությունների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացություններով դատարան է հանձնվել 5478 քրեական վարույթ, որոնցից ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններին վերաբերելի է եղել 476-ը, որը կազմում է ընդհանուր թվի մոտ 8,7%-ը:
Այս պարզ հաշվարկը վկայում է, որ իրավապահ և դատական համակարգի արդյունավետությունը բացարձակ թվերով (օրինակ՝ այսքան հատ վարույթ) գնահատելու դեպքում վիճակագրական պատկերը կարող է շփոթեցնել, եթե դրա հետ չհամադրվեն մինչդատական վարույթում և դատարանում ավարտված գործերի ծանրության աստիճանն և ծանր ու առանձնապես ծանր գործերով կայացված մեղադրական դատավճիռների թիվը: Այստեղից անցում կատարեմ Ձեր հարցադրման երկրորդ շերտին՝
1. Արդյո՞ք քրեական գործերի քանակն ազդում է նախաքննության ու դատական քննության որակի վրա:
«Ծանրաբեռնվածություն» բառը ամենահաճախ հնչողն է իրավապահ և դատական մարմինների վերաբերյալ քննարկումներում. ծանրաբեռնված ենք այսքան հատ գործով, կրկին բացարձակ թվեր: Եթե շարունակենք բացարձակ թվերի վրա հիմնված գնահատականների պրակտիկան, ապա մի օր մեխանիկական եզրահանգում ենք անելու՝ ծանրաբեռնված աշխատանքը հանգեցրել է անորակության: Ու Ձեր հարցի տողատակում այդ եզրահանգման անհանգստությունը կա: Իհարկե, անորակ կդառնա աշխատանքը, եթե նույն ժամանակն ու էներգիան ծախսվի և՛ պարզ, և՛ բարդ իրավական խնդիրների լուծման համար ինչպես մինչդատական վարույթում, այնպես էլ դատարանում:
Եկեք բացարձակ թվերի վրա հիմնված կարճ մտավարժանք անենք.
2025 թվականի առաջին կիսամյակում՝ 4706 գործով 4961 անձի նկատմամբ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ: Նշված թվից ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններին վերաբերելի գործերից մեղադրական դատավճիռներ են կայացվել 401 գործով 523 անձի նկատմամբ: Այսինքն, կայացված մեղադրական դատավճիռների մեջ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններին վերաբերելի գործերի տեսակարար կշիռը կազմում է 8,5%:
Համեմատության համար նշեմ, որ 2024 թվականի առաջին կիսամյակում մեղադրական դատավճիռներ են կայացվել 3819 գործով 4024 անձի նկատմամբ: Նշված թվից ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններին վերաբերելի գործերից մեղադրական դատավճիռներ են կայացվել 436 գործով 521 անձի նկատմամբ: Մեղադրական դատավճիռներով ավարտված գործերի մեջ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններին վերաբերելի գործերի տեսակարար կշիռը կազմել է 11,4%:
Այսինքն, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում դատարանում մեղադրական դատավճռով ավարտված գործերի թիվը 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճել է 887-ով կամ 23,2%-ով: 35-ով կամ 8%-ով նվազել է մեղադրական դատավճիռներով ավարտված ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններին վերաբերելի գործերի թիվը:
Այս վերլուծությունից իմ եզրահանգումն այն է, որ բարեփոխման անհրաժեշտություն կա աշխատանքի կազմակերպման, աշխատանքի նպատակներից բխող տակտիկական ու ստրատեգիական պլանավորման առումով: Ասվածն օրենսդրական բարեփոխումների մասին չէ, ասվածը մտածողության ու աշխատանքի նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխության մասին է և մեր ծանրաբեռնվածությունը բացարձակ թվերով գնահատելուց հրաժարվելու մասին է:
Ձեր հարցադրման երրորդ շերտը այս փոփոխության հետ ուղիղ կապ ունի:
1. Բացի արդեն իսկ մատնանշված լուծումներից, արդյո՞ք կան այլ լուծումներ գործերը ողջամիտ ժամկետում քննելու համար:
Կան և իմ պատասխանի էմպիրիկ հիմնավորումը Գեղարքունիքի մարզի դատարանի կողմից 2024 թվականի 9 ամիսների ընթացքում գործերի քննության խրոնոմետրաժն է. 472 քրեական գործի դատաքննությունն ավարտվել է և մնացորդ քրեական գործերի թիվը կազմել է 136: Ավելի պարզ՝ Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան ուղարկված գործերի թվից ավելին ավարտվել է, և տեղի է ունեցել մնացորդ քրեական գործերի թվի նվազում: Նման դինամիկայի պատճառները մի քանիսն են՝
- դատական նիստերի նշանակման հաճախակիությունը,
- դատախազների կողմից նիստերին բացակայելու դեպքերի բացառումը,
- կողմերի ներկայությունն ապահովելուն ուղղված գործուն միջոցներ ձեռնարկելը,
- կողմերի հետ նախապես նիստի օրը համաձայնեցնելը, իսկ դատական նիստերին պաշտպանի կողմից անհարգելի բացակայությունների դեպքում կիրառվել են սանկցիաներ,
- դատական նիստերը ժամային առումով երկար՝ գրեթե ամբողջ աշխատանքային օր անցկացնելը (արդյունավետ չեն եղել այն դատական նիստերը, որոնք կայացել են 1 ժամ տևողությամբ և այլ դատական նիստ լինելու պատճառաբանությամբ հետաձգվել են):
Այս օրինակի վրա կատարված վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ամիսը 2-ից 3 բովանդակային (ոչ ձևական) դատական նիստերի նշանակման դեպքում նվազեցվում է դատաքննության ձգձգման հավանականությունը:
Դատական գործերի ավարտին նպաստել են նաև համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթի կիրառումը, ինչպես նաև արագացված կարգով դատաքննությունն իրականացնելու դեպքերը: Դրանց հետևանքով հնարավորություն է ստեղծվել մյուս դատական նիստերը նշանակել առավել հաճախակի:
Նկարագրված իրողությունը աշխատանքի կազմակերպման, աշխատանքի նպատակներից բխող տակտիկական ու ստրատեգիական արդյունավետ պլանավորման՝ իրականության մեջ, հողի վրա, ապացույցն է:
Աշխատանքի նպատակներից բխող տակտիկական ու ստրատեգիական արդյունավետ պլանավորման բացակայությունը հանգեցնում է ողջամիտ ժամկետում գործերի քննությունը չավարտելուն, կամ, ինչպես իրավաբաններն են անվանում, «ուշացած արդարադատությանը»:
Կրկին, առաջարկում եմ բացարձակ թվերի վրա հիմնված կարճ մտավարժանք անել`
• 2020 թվականին դատական քննության փուլում գտնվող գործերով վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցվել է 61 անձի նկատմամբ,
• 2021 թվականին՝ 233,
• 2022 թվականին՝ 343,
• 2023 թվականին՝ 519,
• 2024 թվականին՝ 533,
• 2025 թվականի առաջին կիսամյակում՝ 118 անձի նկատմամբ:
Դինամիկան ակնհայտ է, սակայն այն կանխատեսելի ապագայում կանգնեցնելու օբյեկտիվ հիմքեր կան և դրանցից մեկն այն է, որ 2022 թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտած Քրեական նոր օրենսգրքով նախատեսված են վաղեմության ավելի երկար ժամկետներ։
Քրեական օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ «1. Անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե հանցանքն ավարտվելուն հաջորդող օրվանից անցել են հետևյալ ժամկետները.
1) 5 տարի (նախկին օրենսգրքով՝ 2)՝ ոչ մեծ ծանրության հանցանքի դեպքում.
2) 10 տարի (նախկին օրենսգրքով՝ 5)՝ միջին ծանրության հանցանքի դեպքում.
3) 15 տարի (նախկին օրենսգրքով՝ 10)՝ ծանր հանցանքի դեպքում.
4) 20 տարի (նախկին օրենսգրքով՝ 15)՝ առանձնապես ծանր հանցանքի դեպքում»:
Բացի այդ, փոխվել է վաղեմության ժամկետի հաշվարկի կարգը. Քրեական նոր օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, ի տարբերություն նախկին Քրեական օրենսգրքի, վաղեմության ժամկետը հաշվարկվում է հանցանքն ավարտվելուն հաջորդող օրվանից մինչև անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշում կայացնելը (նախկին Քրեական օրենսգրքով վաղեմության ժամկետը հաշվարկվում է հանցանքն ավարտված համարելու օրվանից մինչև դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելու պահը):
Սա կարևոր փոփոխություն է, քանի որ հաճախ, մինչև դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելու պահը վաղեմության ժամկետները անցնում են և իրավապահ համակարգի և դատարանի կողմից ծախսված ժամանակային և նյութական ռեսուրսները դառնում են ապարդյուն։
Այս կարգավորումներն, իհարկե, վերաբերում են Քրեական նոր օրենսգրքի գործողության ժամանակ կատարված հանցագործություններին, նախկինում կատարված արարքների քննության մասով ողջամիտ ժամկետի հետ կապված մարտահրավերը շարունակում է արդի լինել»:

Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, today participated in a panel discussion organized as part of an event dedicated to the Judicial Branch, together with Prime Minister Nikol Pashinyan, Chairman of the Supreme Judicial Council Artur Atabekyan, Minister of Justice of Armenia Srbukhi Galyan, Chairman of the Standing Committee on State-Legal Affairs of the National Assembly Vladimir Vardanyan, and President of the Court of Cassation Lilit Tadevosyan.
The event was opened with a welcoming address by the President of the Republic of Armenia, Vahagn Khachaturyan.
Prosecutor General Anna Vardapetyan, addressing a question from Eranuhi Tumanyan, a member of the Supreme Judicial Council and the panel moderator, regarding whether the increasing number of criminal cases in courts each year affects the quality of pre-trial and judicial proceedings, and whether there are additional solutions beyond those already identified to ensure cases are examined within a reasonable timeframe, stated: “I am grateful for the invitation to participate in the panel discussion organized as part of the event dedicated to the Judicial Branch. Ms. Tumanyan, I will break down your question into three layers and briefly but substantively address the challenges and solutions we have identified within each layer.”
“1. Increase in the number of criminal cases in courts.
In our view, one of the reasons for the absolute increase in the number of criminal proceedings submitted to courts with an indictment is the Prosecutor General’s Order of July 21, 2025, which established the criteria and procedures for evaluating the work of the prosecutor’s offices of the administrative districts of Yerevan and the regions.
The evaluation of prosecutors, in addition to final judicial acts in cases protecting state interests, the use of prosecutorial influence measures, or criminal proceedings, and the extent of damage recovered for the state or community, is also based on the number of criminal proceedings submitted to courts with an indictment for serious and particularly serious crimes, as well as the number of indictments in these cases that have entered into legal force.
The results of the evaluation of the work of the prosecutor’s offices of Yerevan’s administrative districts and the regions for the first half of 2025 show that these offices submitted 5,478 criminal proceedings to courts with approved indictments, of which 476 involved grave and particularly grave crimes, accounting for approximately 8.7% of the total.
This simple calculation demonstrates that if the effectiveness of the law enforcement and judicial system is assessed purely by absolute numbers (for example, the number of proceedings), the statistical picture may be misleading if it is not correlated with the severity of cases completed at the pre-trial and trial stages, and with the number of convictions in grave and particularly grave cases. From here, I will move to the second layer of your question:
The word “workload’ is the most frequently mentioned in discussions regarding law enforcement and judicial bodies: “we are overloaded with this many cases”—again, absolute numbers. If we continue the practice of assessments based solely on absolute numbers, one day we will mechanically conclude that heavy workload leads to poor quality. I sense that concern underlying your question. Of course, work quality will suffer if the same amount of time and energy is spent on both simple and complex legal issues, whether at the pre-trial stage or in court.
Let us make a brief mental exercise based on absolute numbers.
In the first half of 2025, convictions were issued in 4,706 cases involving 4,961 individuals. Of these, convictions in cases involving grave and particularly grave crimes were issued in 401 cases involving 523 individuals. In other words, grave and particularly grave crimes accounted for 8.5% of all convictions.
For comparison, in the first half of 2024, convictions were issued in 3,819 cases involving 4,024 individuals. Of these, convictions for grave and particularly grave crimes were issued in 436 cases involving 521 individuals. Thus, the share of grave and particularly grave crimes among all convicted cases was 11.4%.
This means that in the first half of 2025, the number of cases concluded with a conviction increased by 887 cases, or 23.2%, compared to the same period in 2024. Meanwhile, the number of convictions for grave and particularly grave crimes decreased by 35 cases, or 8%.
From this analysis, my conclusion is that there is a need for reform in the organization of work and in tactical and strategic planning aligned with work objectives. This is not about legislative reforms; it is about changing the mindset and approach to work and moving away from evaluating our workload solely based on absolute numbers.
The third layer of your question is directly connected to this change.
“Yes, there are, and the empirical basis for my answer is the case processing chronology of the Court of Gegharkunik region over a nine-month period in 2024. During this period, 472 criminal cases were concluded, and the number of pending criminal cases was 136. In simpler terms, more cases were completed than were submitted to the Court of General Jurisdiction of Gegharkunik, resulting in a decrease in pending cases. Several factors contributed to this dynamic:
Analysis of this example shows that scheduling two to three substantive (non-formal) sessions per month reduces the likelihood of trial delays.
The conclusion of court cases was also facilitated by the use of procedures allowing consensual fines and expedited trials, which made it possible to schedule other court sessions more frequently.
This reality provides evidence on the ground of effective tactical and strategic planning in work organization that aligns with objectives. Lack of such planning results in cases not being concluded within reasonable timeframes, which legal professionals refer to as “delayed justice.”
Again, let us do a brief exercise based on absolute numbers:
The trend is evident, however, there are objective grounds to halt it in the foreseeable future. One of these is that the new Criminal Code, effective from July 1, 2022, provides for longer statutes of limitation.
According to part 1 of Article 83 of the Criminal Code:
“1. A person shall be released from criminal liability, where the following terms have elapsed from the day following the completion of the criminal offence:
1) 5 years (2 pursuant to former Criminal Code) in case of a criminal offence of minor gravity;
2) 10 years (5 pursuant to former Criminal Code) in case of a criminal offence of medium gravity;
3) 15 years (10 pursuant to former Criminal Code) in case of a grave criminal offence;
4) 20 years (15 pursuant to former Criminal Code) in case of a particularly grave criminal offence.”
Moreover, the method of calculating the statute of limitations has changed. Under part 2 of Article 83 of the new Criminal Code, unlike the previous code, the limitation period is calculated from the day following the commission of the crime until the decision to initiate criminal prosecution against the individual is made. Previously, it was calculated from the day the crime was considered completed until the verdict entered into legal force.
This is an important change because often, before a court judgment comes into legal force, the statute of limitations expires, and the time and material resources spent by both the law enforcement system and the court become wasted.
Of course, these provisions apply to offenses committed after the entry into force of the new Criminal Code. For crimes committed previously, the challenge of ensuring cases are concluded within a reasonable timeframe remains relevant today.”