Գլխավոր դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի հուլիսի 16-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 12-ին բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը: Վճռով անվավեր է ճանաչվել 0.2 հա մակերեսով հողամասի վերաբերյալ 2018 թվականի օգոստոսի 17-ին անցկացված աճուրդը և, որպես անվավերության հետևանք, անվավեր են ճանաչվել Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի Մերձավան բնակավայրի և ֆիզիկական անձի միջև 2018 թվականի օգոստոսի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը և սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքին կվերադարձվի 0.2 հա մակերեսով հողամասը:

Общине Паракар Армавирской области будет возвращен участок площадью 0,2 га. Иск Генеральной прокуратуры удовлетворен
19/12/2025
Генеральная прокуратура в рамках полномочий по подаче иска о защите государственных интересов 16 июля 2025 года подала иск в Антикоррупционный суд с требованиями признать аукцион недействительным и применить последствия недействительности.
Решением был признан недействительным аукцион, проведенный 17 августа 2018 года на земельном участке площадью 0,2 га, и, как следствие недействительности, недействительными были признаны договор купли-продажи недвижимости, заключенный 22 августа 2018 года между населенным пунктом Мердзаван общины Паракар Армавирской области и физическим лицом, а также государственная регистрация права собственности.
После вступления решения в законную силу общине Паракар Армавирской области будет возвращен земельный участок площадью 0,2 га.