Գլխավոր դատախազությունում մեկնարկել է ԵՄ Իրավապահ մարմինների վերապատրաստման գործակալության (CEPOL) տարածաշրջանային քառօրյա դասընթացը
29/11/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում 2025 թվականի նոյեմբերի 29-ին մեկնարկել է «Ֆինանսական հանցագործություններին առնչվող ֆինանսական քննություններ» թեմայով տարածաշրջանային վերապատրաստումը, որին մասնակցում են Հայաստանի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի իրավապահ մարմինների շուրջ 2 տասնյակ ներկայացուցիչներ:
Տարածաշրջանային քառօրյա վերապատրաստումն իրականացվում է Եվրոպական միության Իրավապահ մարմինների վերապատրաստման գործակալության (CEPOL) կողմից՝ «Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում վերապատրաստման և գործնական համագործակցության» ծրագրի շրջանակներում։
Վերապատրաստման դասընթացում ներգրավված են դատախազներ, քննիչներ և ոստիկաններ:
Վերապատրաստման նպատակը ֆինանսական հանցագործություններին ու խարդախություններին առնչվող ֆինանսական քննություններով իրավապահ մարմինների կարողությունների ամրապնդումն ու համագործակցության զարգացումն է։
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը ողջունել է վերապատրաստման մասնակիցներին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում և ընդգծել, որ ֆինանսական հանցագործությունների բացահայտումը պահանջում է գիտելիքներ, գործնական հմտություն և գործընկեր երկրների հետ հետևողական համագործակցություն։ Եղիազար Ավագյանը կարևորել է նման վերապատրաստումների նշանակությունը՝ ընդգծելով, որ դրանք նպաստում են իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանն ու պրոֆեսիոնալ համագործակցության ամրապնդմանը:
Քառօրյա դասընթացի շրջանակում անդրադարձ է կատարվելու նախաքննության փուլում ֆինանսական ապացույցների ձեռքբերման մեթոդներին և գործիքներին, ֆինանսական տվյալների հավաքագրմանն ու վերլուծությանը՝ ելնելով երկրների առանձնահատկություններից ու առաջնահերթություններից։

A four-day regional training course of the European Union Agency for Law Enforcement Training (CEPOL) has commenced at the Prosecutor General’s Office
29/11/2025
On 29 November 2025, a regional training course on “Financial Investigations Related to Financial Crimes” commenced at the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia, with the participation of around two dozen representatives from the law enforcement bodies of Armenia, Ukraine and Moldova.
The four-day regional training is being conducted by the European Union Agency for Law Enforcement Training (CEPOL) within the framework of the project “Training and Operational Partnership Against Organised Crime”.
Prosecutors, investigators and police officers are involved in the training course.
The aim of the training is to strengthen the capacities of law enforcement bodies in conducting financial investigations related to financial crimes and fraud, as well as to enhance interagency cooperation.
Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia Yeghiazar Avagyan welcomed the participants of the training at the Office of the Prosecutor General and emphasized that discovering financial crimes requires knowledge, practical skills and consistent cooperation with partner countries. Yeghiazar Avagyan highlighted the importance of such trainings, noting that they contribute to the development of the professional capacities of law enforcement representatives and the strengthening of professional cooperation.
Within the framework of the four-day course, attention will be given to methods and tools for obtaining financial evidence in the course of the preliminary investigation, as well as to the collection and analysis of financial data—taking into account the specificities and priorities of each country.