Գլխավոր դատախազությունում մեկնարկել է ԵՄ Իրավապահ մարմինների վերապատրաստման գործակալության (CEPOL) տարածաշրջանային քառօրյա դասընթացը
29/11/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում 2025 թվականի նոյեմբերի 29-ին մեկնարկել է «Ֆինանսական հանցագործություններին առնչվող ֆինանսական քննություններ» թեմայով տարածաշրջանային վերապատրաստումը, որին մասնակցում են Հայաստանի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի իրավապահ մարմինների շուրջ 2 տասնյակ ներկայացուցիչներ:
Տարածաշրջանային քառօրյա վերապատրաստումն իրականացվում է Եվրոպական միության Իրավապահ մարմինների վերապատրաստման գործակալության (CEPOL) կողմից՝ «Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում վերապատրաստման և գործնական համագործակցության» ծրագրի շրջանակներում։
Վերապատրաստման դասընթացում ներգրավված են դատախազներ, քննիչներ և ոստիկաններ:
Վերապատրաստման նպատակը ֆինանսական հանցագործություններին ու խարդախություններին առնչվող ֆինանսական քննություններով իրավապահ մարմինների կարողությունների ամրապնդումն ու համագործակցության զարգացումն է։
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը ողջունել է վերապատրաստման մասնակիցներին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում և ընդգծել, որ ֆինանսական հանցագործությունների բացահայտումը պահանջում է գիտելիքներ, գործնական հմտություն և գործընկեր երկրների հետ հետևողական համագործակցություն։ Եղիազար Ավագյանը կարևորել է նման վերապատրաստումների նշանակությունը՝ ընդգծելով, որ դրանք նպաստում են իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանն ու պրոֆեսիոնալ համագործակցության ամրապնդմանը:
Քառօրյա դասընթացի շրջանակում անդրադարձ է կատարվելու նախաքննության փուլում ֆինանսական ապացույցների ձեռքբերման մեթոդներին և գործիքներին, ֆինանսական տվյալների հավաքագրմանն ու վերլուծությանը՝ ելնելով երկրների առանձնահատկություններից ու առաջնահերթություններից։

В Генеральной прокуратуре стартовал четырехдневный региональный курс переподготовки, проводимый Агентством ЕС по подготовке сотрудников правоохранительных органов (CEPOL)
29/11/2025
29 ноября 2025 года в Генеральной прокуратуре Республики Армения стартовал региональный курс переподготовки на тему «Финансовые расследования, связанные с финансовыми преступлениями», в котором приняли участие около двух десятков представителей правоохранительных органов Армении, Украины и Молдовы.
Четырехдневный региональный курс переподготовки проводится Агентством Европейского Союза по подготовке сотрудников правоохранительных органов (CEPOL) в рамках программы «Обучение и практическое сотрудничество в борьбе с организованной преступностью».
В курсе переподготовки принимают участие прокуроры, следователи и сотрудники полиции.
Целью переподготовки является укрепление потенциала правоохранительных органов и развитие сотрудничества в проведении финансовых расследований, связанных с финансовыми преступлениями и мошенничеством.
Заместитель Генерального прокурора РА Егиазар Авагян приветствовал участников курса переподготовки в Генеральной прокуратуре Республики Армения и подчеркнул, что раскрытие финансовых преступлений требует знаний, практических навыков и последовательного сотрудничества со странами-партнерами. Егиазар Авагян подчеркнул важность подобных курсов переподготовки, отметив, что они способствуют развитию профессиональных возможностей представителей правоохранительных органов и укреплению профессионального сотрудничества.
Четырехдневный курс обучения будет посвящен методам и инструментам получения финансовых доказательств на этапе предварительного расследования, а также сбору и анализу финансовых данных с учетом специфики и приоритетов каждой страны.