Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանդիպել է Իտալիայի Վերաքննիչ Զինվորական դատարանի նախագահ Ջուզեպպե Մացիին
07/11/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի նոյեմբերի 7-ին հանդիպել է Իտալիայի Հանրապետության Վերաքննիչ Զինվորական դատարանի նախագահ Ջուզեպպե Մացիին և Վերաքննիչ դատարանի գլխավոր զինվորական դատախազ Մարկո դը Պաոլիսին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Վերաքննիչ Զինվորական դատարանի նախագահին ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ այցի նպատակը ժամեր անց Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության և Իտալիայի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի զինվորական գլխավոր դատախազության միջև Համագործակցության խորացման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումն է:
Աննա Վարդապետյանը իտալացի գործընկերներին ներկայացրել է ՀՀ զինվորական դատախազության լիազորությունները՝ տեղեկացնելով, որ այն զինված ուժերում և այլ զորքերում կատարված հանցագործությունների առնչությամբ հարուցում է քրեական հետապնդում, հսկողություն է իրականացնում մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ, դատարանում պաշտպանում է մեղադրանքը, բողոքարկում է դատարանների վճիռները, դատավճիռները և որոշումները, ինչպես նաև հսկողություն է իրականացնում պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ: «Զինվորական դատախազությունն օրենքով սահմանված բացառիկ դեպքերում և կարգով նաև պետական շահերի պաշտպանության հայց է հարուցում դատարան», - ընդգծել է ՀՀ գլխավոր դատախազն ու անդրադարձել Զինվորական դատախազության կառուցվածքին և գործունեության առանձնահատկություններին:

Prosecutor General Anna Vardapetyan had a meeting with President of the Italian Court of Military Appeals Giuseppe Mazzi
07/11/2025
On November 7, 2025, within the framework of her working visit to the Italian Republic, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia met with Giuseppe Mazzi, President of the Court of Military Appeals of the Italian Republic and Marco De Paolis, Military Prosecutor General at the Court of Military Appeals.
Anna Vardapetyan expressed her gratitude to the President of the Court of Military Appeals for the warm reception and emphasized that the purpose of her visit was the upcoming signing of a Memorandum of Understanding on Enhancing Cooperation between the Military Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia and the Office of the Military Prosecutor General at the Supreme Court of Cassation of the Italian Republic.
She presented to her Italian colleagues the powers of the Military Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia, noting that it initiates criminal prosecutions related with crimes committed within the armed forces and other troops, exercises supervision over the legality of pre-trial criminal proceedings, represents the prosecution in court, appeals court verdicts, judgments and decisions, and oversees the legality of the enforcement of punishments and other coercive measures.
“In exceptional cases and in the manner prescribed by law, the Military Prosecutor’s Office also files claims in court for state interests protection,” emphasized the Prosecutor General of Armenia, elaborating on the structure and specific features of the Military Prosecutor’s Office.