Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանդիպել է Իտալիայի Վերաքննիչ Զինվորական դատարանի նախագահ Ջուզեպպե Մացիին
07/11/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2025 թվականի նոյեմբերի 7-ին հանդիպել է Իտալիայի Հանրապետության Վերաքննիչ Զինվորական դատարանի նախագահ Ջուզեպպե Մացիին և Վերաքննիչ դատարանի գլխավոր զինվորական դատախազ Մարկո դը Պաոլիսին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Վերաքննիչ Զինվորական դատարանի նախագահին ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ այցի նպատակը ժամեր անց Հայաստանի Հանրապետության զինվորական դատախազության և Իտալիայի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի զինվորական գլխավոր դատախազության միջև Համագործակցության խորացման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումն է:
Աննա Վարդապետյանը իտալացի գործընկերներին ներկայացրել է ՀՀ զինվորական դատախազության լիազորությունները՝ տեղեկացնելով, որ այն զինված ուժերում և այլ զորքերում կատարված հանցագործությունների առնչությամբ հարուցում է քրեական հետապնդում, հսկողություն է իրականացնում մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ, դատարանում պաշտպանում է մեղադրանքը, բողոքարկում է դատարանների վճիռները, դատավճիռները և որոշումները, ինչպես նաև հսկողություն է իրականացնում պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ: «Զինվորական դատախազությունն օրենքով սահմանված բացառիկ դեպքերում և կարգով նաև պետական շահերի պաշտպանության հայց է հարուցում դատարան», - ընդգծել է ՀՀ գլխավոր դատախազն ու անդրադարձել Զինվորական դատախազության կառուցվածքին և գործունեության առանձնահատկություններին:

Генеральный прокурор Анна Вардапетян встретилась с председателем Военного апелляционного суда Италии Джузеппе Мацци
07/11/2025
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в рамках рабочего визита в Итальянскую Республику 7 ноября 2025 года встретилась с председателем Военного апелляционного суда Итальянской Республики Джузеппе Мацци и главным военным прокурором Апелляционного суда Марко де Паолисом.
Анна Вардапетян поблагодарила председателя Апелляционного военного суда за теплый прием и подчеркнула, что целью визита является подписание Меморандума о взаимопонимании по углублению сотрудничества между Военной прокуратурой Республики Армения и Военной прокуратурой Кассационного суда Итальянской Республики через несколько часов.
Анна Вардапетян представила итальянским коллегам полномочия Военной прокуратуры РА, сообщив, что военная прокуратура возбуждает уголовное преследование при преступлениях, совершенных в вооруженных силах и других войсках, осуществляет контроль за законностью досудебного уголовного производства, защищает обвинение в суде, обжалует решения и постановления судов, а также осуществляет контроль за законностью применения наказаний и иных мер принудительного характера. «Военная прокуратура в исключительных случаях и в порядке, установленном законом, обращается также с иском о защите государственных интересов в суд», — подчеркнула Генеральный прокурор РА, коснувшись структуры и особенностей деятельности Военной прокуратуры.