Աշոտ Մինասյանը, ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, փոխադրելու ու պահելու համար, դատապարտվել է 2 տարի ժամկետով ազատազրկման. Վերաքննիչ քրեական դատարանը մասնակի բավարարել է Գլխավոր դատախազության բողոքը և փոփոխել Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 26-ի դատավճիռը՝ վերացնելով Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու մասին դատական ակտը:
Հիշեցնենք, որ Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել էր այն արարքի համար, որ նա, խախտելով օրենսդրությամբ սահմանված կարգը, ձեռք էր բերել, փոխադրել և Սիսիան քաղաքի Իսրայելյան փողոցում գտնվող ռեստորանային համալիրին կից, իր տիրապետման ու օգտագործման ներքո գտնվող շինությունում մինչև 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ը պահել էր՝
- «ПК» տեսակի «BC 839» համարի 7,62 մմ տրամաչափի ակոսափող գնդացիր,
- «ПKMT» տեսակի 7,62 մմ տրամաչափի ակոսափող գնդացիր,
- ձեռքի ակոսափող ուսումնական գնդացիրից մարտականի վերափոխված գնդացիր,
- «AK-74» տեսակի 5,45 մմ /տրամաչափի ակոսափող ինքնաձիգ,
- AKM» 7,62 մմ տրամաչափի ակոսափող ինքնաձիգ,
- «AKM» տեսակի 7,62 մմ տրամաչափի ակոսափող ինքնաձիգ,
- Մոսինի կոնստրուկցիայի 7,62 մմ տրամաչափի 3 ակոսափող կարաբին,
- «MAUSER Mod.98 տեսակի 7,92 մմ տրամաչափի ակոսափող հրացան,
- «TO3-8» տեսակի 5,6 մմ տրամաչափի որսորդական-սպորտային ակոսափող 2 հրացան,
- Մոսինի կոնստրուկցիայի 7,62 մմ տրամաչափի ակոսափող հրացան՝ օպտիկական նշանառության սարքով,
- Մոսինի կոնստրուկցիայի 7,62 մմ / տրամաչափի ակոսափող 2 հրացան,
- «PПГ-7» տեսակի ձեռքի հակատանկային նռնականետ,
- 40մմ տրամաչափի «PПГ-7B» տեսակի «PД-409» համարի ձեռքի հակատանկային նռնականետ,
- ռազմամթերք հանդիսացող 8.119 հատ 5,45 մմ տրամաչափի փամփուշտներ,
- 532 հատ 7,62 մմ տրամաչափի փամփուշտներ,
- 220 հատ 5,6 մմ տրամաչափի օղակաձև բոցավառման որսորդական-սպորտային փամփուշտներ,
- 149 հատ 9 մմ տրամաչափի փամփուշտներ,
- 246 հատ 7,62 մմ տրամաչափի փամփուշտներ,
- 2 հատ 9 մմ տրամաչափի փամփուշտներ,
- 2 հատ 38SPL տրամաչափի փամփուշտներ,
- 1 հատ 10,75 մմ տրամաչափի փամփուշտ,
- 1 հատ 5,45 մմ տրամաչափի փամփուշտ,
- 1 հատ 7,65 մմ տրամաչափի փամփուշտ,
- 2 հատ գործարանային արտադրության 23 մմ տրամաչափի փամփուշտներ,
- 2 հատ գործարանային արտադրության «PГД-5» տեսակի ձեռքի բեկորային նռնակներ,
- 1 հատ գործարանային արտադրության «Փ-1» տեսակի ձեռքի բեկորային նռնակ,
- 1 հատ ինքնաշեն եղանակով պատրաստված նռնակ,
- 1 հատ «УЗРГМ-2» տեսակի պայթուցիչ՝ նախատեսված «Փ-1», «РГ-42» և «РГД-5» տեսակի ձեռքի բեկորային մարտական նռնակների համար,
- 2 հատ «УЗРГМ» տեսակի պայթուցիչներ՝ նախատեսված «Փ-1», «РГ-42» և «РГД-5» տեսակի ձեռքի բեկորային մարտական նռնակների համար,
- 1 հատ «МУВ-2» տեսակի պայթուցիչ, որի վրա տեղադրված է «УЗР-ГМ» տեսակի պայթուցիչի բռնկիչ,
- 2 հատ «ЭДП-p»,
- 2 հատ «ЭДП»,
- 6 հատ՝ «ЭД-8-Э» և 5 հատ «ЭДП-КЗ» տեսակի գործարանային արտադրության էլեկտրադետոնատորներ,
- 1 հատ «КД-8А» և 12 հատ «КД-8C» տեսակի դետոնատորներ,
- 4 հատ գործարանային արտադրության բռնկիչներ՝ նախատեսված ձեռքի նռնակների պայթուցիչների համար, ինչպես նաև գործարանային արտադրության 400 գրամանոց տրոտիլային պայթաղյուս:
Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2024 թվականի դեկտեմբերի 26-ին վճռել էր Աշոտ Մինասյանին մեղավոր ճանաչել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով և որպես պատիժ նշանակել ազատազրկում 2 տարի ժամկետով, նշանակված պատժին հաշվակցել Աշոտ Մինասյանի՝ փաստացի անազատության մեջ գտնվելու 1 ամիս 27 օր ժամկետը և վերջնական պատիժ նշանակել ազատազրկում՝ 1 տարի 10 ամիս 3 օր ժամկետով ու նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառել` սահմանելով փորձաշրջան 1 տարի ժամկետով։
Վերոնշյալ դատական ակտը բողոքարկվել էր Գլխավոր դատախազության կողմից. Վերաքննիչ քրեական դատարանը մասնակի բավարարել է Գլխավոր դատախազության բողոքը և փոփոխել Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2024 թվականի դեկտեմբերի 26-ի դատավճիռը՝ վերացնելով Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու մասին դատական ակտը:

Ashot Minasyan has been sentenced to 2 years of imprisonment: the Prosecutor's Office's appeal has been partially granted
16/10/2025
Ashot Minasyan has been sentenced to 2 years of imprisonment for the illegal acquisition, transportation, and possession of firearms, ammunition, explosives, and explosive devices. The Criminal Court of Appeal has partially granted the appeal of the Prosecutor General’s Office and modified the verdict of the First Instance Court of Syunik Region, dated December 26, 2024, by overturning the decision on not applying the sentence conditionally to Ashot Minasyan.
It should be reminded that public criminal prosecution against Ashot Minasyan was initiated for the act of acquiring, transporting, and—by violating the procedure established by law—storing firearms in a building located next to a restaurant complex on Israelian Street in the city of Sisian, which was under his possession and use, until November 13, 2020.
On December 26, 2024, the Court of First Instance of Syunik Region held a verdict to find Ashot Minasyan guilty under part 1 of Article 235 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003, and to impose a sentence of imprisonment for a term of 2 years, to add to the imposed sentence with the period of 1 month and 27 days of Ashot Minasyan's actual imprisonment, to impose a final sentence of imprisonment for a term of 1 year, 10 months, 3 days, and to conditionally not apply the imposed sentence, setting a probationary period of 1 year.
The above-mentioned judicial act was appealed by the Prosecutor General's Office. The Criminal Court of Appeals partially granted the appeal of the Prosecutor General's Office and amended the verdict of the Court of First Instance of General Jurisdiction of Syunik Region, dated December 26, 2024, revoking the judicial act on the conditional non-application of the sentence imposed on Ashot Minasyan.