Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի հոկտեմբերի 3-ին ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ալի Ալթինբաևի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Ղազախստանի գործընկերոջը ՀՀ գլխավոր դատախազությունում, շնորհակալություն է հայտնել Երևանում կայացած հոբելյանական նիստին մասնակցելու համար և ընդգծել Ղազախստանի գործընկերների հետ համագործակցության բարձր մակարդակը:
«Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության կողմից Խորհրդի նախագահությունը ստանձնելը արդյունավետ համագործակցության ևս մեկ հնարավորություն է՝ կոռուպցիայի դեմ համատեղ ջանքերով պայքարելու համատեքստում»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը:
Ղազախստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին հյուրընկալության և Խորհրդի հոբելյանական նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:

On October 3, 2025, the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan received the delegation headed by the First Deputy Chairman of the National Security Committee of the Republic of Kazakhstan Ali Altynbaev.
The delegation arrived in Armenia to participate in the 10th jubilee meeting of the CIS Anti-Corruption Council, held in Yerevan.
Anna Vardapetyan welcomed her Kazakh colleague at the Prosecutor General’s Office of Armenia, expressed her gratitude to him for participating in the jubilee meeting held in Yerevan, and emphasized the importance of cooperation with colleagues from Kazakhstan.
“The assumption of the chairmanship of the Council by the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia is another opportunity for effective cooperation in the context of joint efforts to combat corruption,” stated Anna Vardapetyan.
The First Deputy Chairman of the National Security Committee of the Republic of Kazakhstan expressed his gratitude to Anna Vardapetyan for the warm reception and for the high-level organization of the Council’s jubilee meeting.