Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի հոկտեմբերի 3-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազի տեղակալ Պյոտր Գորոդովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Ռուսաստանի Դաշնության գործընկերոջը ՀՀ գլխավոր դատախազությունում և կարևորել երկու երկրների իրավապահ կառույցների միջև համագործակցության մակարդակը:
«Վստահ եմ, որ այսօր ընդունված որոշումները կնպաստեն Խորհրդի շրջանակներում համատեղ աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը։ Խորհուրդը ստեղծելիս՝ ԱՊՀ անդամ պետությունները ճանաչել են, որ կոռուպցիան սպառնալիք է ցանկացած պետության անվտանգության համար, մեծ նշանակություն են տվել կոռուպցիայի դեմ պայքարում համագործակցության զարգացմանն ու ձգտել են համակարգել այն՝ գիտակցելով, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը պահանջում է համատեղ և արդյունավետ մեխանիզմներ ու ջանքեր։ Հետևաբար, ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից Խորհրդի նախագահությունը ստանձնելը արդյունավետ համագործակցության ևս մեկ հնարավորություն է»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը:
Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազի տեղակալ Պյոտր Գորոդովը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին հյուրընկալության և Խորհրդի հոբելյանական նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար, շնորհավորել է Աննա Վարդապետյանին՝ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք:

Генеральный прокурор Республики Армения приняла делегацию во главе с заместителем Генерального прокурора Российской Федерации
04/10/2025
3 октября 2025 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян приняла делегацию во главе с заместителем Генерального прокурора Российской Федерации Петром Городовым.
Делегация прибыла в Армению для участия в состоявшемся сегодня в Ереване юбилейном 10-м заседании Межгосударственного совета по противодействию коррупции.
Анна Вардапетян поприветствовала своего российского коллегу в Генеральной прокуратуре Республики Армения и подчеркнула важность уровня сотрудничества между правоохранительными органами двух стран.
«Уверена, что принятые сегодня решения будут способствовать повышению эффективности совместной работы в рамках Совета. При создании Совета государства  члены СНГ признали, что коррупция представляет угрозу безопасности любого государства, придали большое значение развитию сотрудничества в борьбе с коррупцией и стремились к его координации, осознавая, что борьба с коррупцией требует совместных и эффективных механизмов и усилий. Следовательно, принятие Генеральной прокуратурой Армении председательства в Совете — это ещё одна возможность для эффективного взаимодействия», — отметила Анна Вардапетян.
Заместитель Генерального прокурора Российской Федерации Пётр Городов поблагодарил Анну Вардапетян за тёплый приём и высокоорганизованное проведение юбилейного заседания Совета, поздравил с принятием председательства в Межгосударственном совете по противодействию коррупции и пожелал успешной и эффективной работы.