Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի հոկտեմբերի 3-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազի տեղակալ Պյոտր Գորոդովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Ռուսաստանի Դաշնության գործընկերոջը ՀՀ գլխավոր դատախազությունում և կարևորել երկու երկրների իրավապահ կառույցների միջև համագործակցության մակարդակը:
«Վստահ եմ, որ այսօր ընդունված որոշումները կնպաստեն Խորհրդի շրջանակներում համատեղ աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը։ Խորհուրդը ստեղծելիս՝ ԱՊՀ անդամ պետությունները ճանաչել են, որ կոռուպցիան սպառնալիք է ցանկացած պետության անվտանգության համար, մեծ նշանակություն են տվել կոռուպցիայի դեմ պայքարում համագործակցության զարգացմանն ու ձգտել են համակարգել այն՝ գիտակցելով, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը պահանջում է համատեղ և արդյունավետ մեխանիզմներ ու ջանքեր։ Հետևաբար, ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից Խորհրդի նախագահությունը ստանձնելը արդյունավետ համագործակցության ևս մեկ հնարավորություն է»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը:
Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազի տեղակալ Պյոտր Գորոդովը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին հյուրընկալության և Խորհրդի հոբելյանական նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար, շնորհավորել է Աննա Վարդապետյանին՝ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք:

On October 3, 2025, the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan received the delegation headed by the Deputy Prosecutor General of the Russian Federation Pyotr Gorodov.
The delegation arrived in Armenia to participate in the 10th jubilee anniversary meeting of the Interstate Anti-Corruption Council, which was held today in Yerevan.
Anna Vardapetyan welcomed her Russian colleague at the Prosecutor General’s Office of Armenia and emphasized the importance of cooperation between the law enforcement agencies of the two countries.
“I am confident that the decisions adopted today will contribute to increasing the effectiveness of joint efforts within the framework of the Council. When establishing the Council, the CIS member states acknowledged that corruption poses a threat to the security of any state, emphasized the importance of developing cooperation in the fight against corruption, and sought to coordinate that cooperation—realizing that combating corruption requires joint and effective mechanisms and efforts. Therefore, the assumption of the chairmenship of the Council by the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia is another opportunity for effective cooperation,” noted Anna Vardapetyan.
Deputy Prosecutor General of the Russian Federation Pyotr Gorodov expressed his gratitude to Anna Vardapetyan for the warm reception and the high-level organization of the Council’s jubilee meeting. He congratulated her on assuming the chairmanship of the Interstate Anti-Corruption Council and wished her success in this important role.