Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Իջևան համայնքի տիրապետմանն ու օգտագործմանն է վերադարձվել քաղաքային զբոսայգու շատրվաններին հարակից հողամասը
22/09/2025
Տավուշի մարզի դատախազությունում, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության շրջանակում կատարված ուսումնասիրության արդյունքում, պարզվել է, որ Իջևան համայնքի նախկին ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատարի կողմից 2014 թվականի նոյեմբերի 28-ին կնքվել է համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին պայմանագիր:
Պայմանագրի համաձայն՝ կառուցապատողին է տրամադրվել Իջևան համայնքի Սպանդարյան փողոց 1/91 հասցեում գտնվող քաղաքային զբոսայգու շատրվաններին կից՝ հասարակական կառուցապատման նշանակության 0.03 հա մակերեսով հողամաս՝ 99 տարի ժամկետով:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ կառուցապատման իրավունք ունեցող անձը հողամասից օգտվել է պայմանագրի պայմաններին անհամապատասխան՝ չի իրականացրել կառուցապատում:
Մարզի դատախազի կողմից գրություն է հասցեագրվել Իջևան համայնքի ղեկավարին՝ հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու, անշարժ գույքը համայնքին վերադարձնելու վերաբերյալ:
Իջևան համայնքի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում՝ Սպանդարյան փողոց 1/91 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքի պետական գրանցումը դադարեցվել է. Իջևան համայնքի տիրապետմանն ու օգտագործմանն է վերադարձվել քաղաքային զբոսայգու շատրվաններին հարակից՝ 0.03 հա մակերեսով հողամասը:

В прокуратуре Тавушской области, в рамках защиты государственных и общественных интересов, было проведено исследование, в ходе которого выяснилось, что 28 ноября 2014 года временно исполняющим обязанности главы общины Иджеван был заключен договор о предоставлении права застройки на земельный участок, находящийся в общественной собственности.
Согласно договору, застройщику был предоставлен земельный участок площадью 0,03 га для целей общественной застройки, прилегающий к фонтанам городского парка, расположенный по адресу: община Иджеван, улица Спандаряна 1/91, сроком на 99 лет.
Исследование показало, что лицо, обладавшее правом застройки, использовало земельный участок с нарушением условий договора — строительные работы не были осуществлены.
Прокурор области направил письмо главе общины Иджеван с требованием прекратить зарегистрированное право застройки на данный участок и вернуть недвижимость в собственность общины.
В результате действий, предпринятых компетентными органами общины Иджеван, приостановлена государственная регистрация права на строительство недвижимого имущества, расположенного по адресу: улица Спандаряна 1/91. Земельный участок площадью 0,03 га, прилегающий к фонтанам городского парка, возвращен в распоряжение и пользование общины Иджеван.