Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Աբովյան համայնքի և ֆիզիկական անձի, վերջինիս պատկանող՝ Աբովյան քաղաքի Հատիս փողոցի թիվ 1/19/2 հասցեում գտնվող՝ հողամասի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջների մասին:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի օգոստոսի 21-ի վճռով բավարարվել է Գլխավոր դատախազության հայցը. դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Աբովյան համայնքին կվերադարձվի Աբովյան քաղաքի Հատիս փողոց 1/19/2 հասցեում գտնվող հողամասը:
Վճռի հիմքում, ի թիվս այլնի, դրվել էր այն, որ օտարված գույքը հանդիսանում է Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված և ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց օտարման ոչ ենթակա հողամաս

Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в Антикоррупционный суд к общине Абовян и физическому лицу, о признании недействительным аукциона земельного участка, принадлежащего последнему по адресу: улица Атис 1/19/2 города Абовяна, и применении последствий недействительности.
Решением антикоррупционного суда от 21 августа 2025 года иск Генеральной прокуратуры был удовлетворен. После вступления судебного акта в законную силу общине Абовян будет возвращен земельный участок, расположенный по адресу: улица Атис 1/19/2 города Абовяна.
В основу решения, в частности, было положено то, что отчужденное имущество является земельным участком, включенным в список ограничений статьи 60 Земельного кодекса и не подлежащим отчуждению физическими и юридическими лицами.