Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Աբովյան համայնքի և ֆիզիկական անձի, վերջինիս պատկանող՝ Աբովյան քաղաքի Հատիս փողոցի թիվ 1/19/2 հասցեում գտնվող՝ հողամասի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջների մասին:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի օգոստոսի 21-ի վճռով բավարարվել է Գլխավոր դատախազության հայցը. դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Աբովյան համայնքին կվերադարձվի Աբովյան քաղաքի Հատիս փողոց 1/19/2 հասցեում գտնվող հողամասը:
Վճռի հիմքում, ի թիվս այլնի, դրվել էր այն, որ օտարված գույքը հանդիսանում է Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված և ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց օտարման ոչ ենթակա հողամաս

The Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office filed a claim to the Anti-Corruption Court against the Abovyan community and an individual, in order to demand to declare the auction of the land plot located at 1/19/2 Hatis Street, Abovyan city invalid and apply the consequences of invalidity.
The claim of the Prosecutor General’s Office was granted by the decision of the Anti-Corruption Court on August 21, 2025. After the judicial act enters into legal force, the land plot located at 1/19/2 Hatis Street of Abovyan city will be returned to the Abovyan community.
The decision was based, among other things, on the fact that the alienated property is a land plot included in the list of restrictions of Article 60 of the Land Code and is not subject to alienation by individuals and legal entities.