Գլխավոր դատախազն Ազգային ժողովին է ներկայացրել պատգամավոր Արթուր Սարգսյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիրը
07/07/2025
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի հուլիսի 7-ին «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով նախատեսված կարգով ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Արթուր Լավրենտի Սարգսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիրը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով նախատեսված ժամանակահատվածում հակիրճ կներկայացնեմ Արթուր Լավրենտի Սարգսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիրը: Միջնորդագիրը պաշտոնապես ուղարկված է եղել Ազգային ժողով,  հրապարակված է Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքում:
Քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում 2025 թվականի մարտի 18-ին ստացվել է ՀՀ ԱԱԾ սահմանադրական կարգի պահպանության և ահաբեկչության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ավագ օպերլիազորի պատշաճ հաղորդումն այն մասին, որ Վազգեն Պետրոսի Գալստանյանը, Արթուր Լավրենտի Սարգսյանը, Մովսես Ռուբենի Շարբաթյանը, Հայկ Սամվելի Շահնազարյանը, Տիգրան Վահեի Թոփալյանը, Իգոր Թադևոսի Սարգսյանն այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ 2024 թվականի հուլիսից 2025 թվականի մարտի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում նախապատրաստվել են իրականացնել ահաբեկչություն և իշխանության յուրացում:
Հիշյալ հաղորդման և կից ներկայացված նյութերի հիման վրա 2025 թվականի մարտի 18-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 43-419-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է թիվ 58207025 քրեական վարույթը:
2025 թվականի հուլիսի 3-ին թիվ 58207025 քրեական վարույթի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 38-րդ հոդվածի 1-ին մասի 14-րդ կետով սահմանված կարգով ներկայացվել է առաջարկություն՝ քրեական հետապնդման անձեռնմխելիությունից օգտվող անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն ստանալու միջնորդությամբ իրավասու մարմնին դիմելու վերաբերյալ:
Հսկող դատախազի ներկայացրած առաջարկության համաձայն՝ կատարված քննությամբ ձեռք են բերվել բավարար փաստեր, որոնք հիմք են տալիս ՀՀ ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Արթուր Լավրենտի Սարգսյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 43-419-րդ հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա, մի խումբ անձանց հետ նախապատրաստել է ահաբեկչություն և իշխանության յուրացում:
Վազգեն Գալստանյանը, իր կողմից նախաձեռնված և ղեկավարվող «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժումն իրականացնելու մի քանի ամիսների ընթացքում չկարողանալով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ թույլատրված եղանակներով իրագործել իր կողմից շարժման առջև դրված՝ Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը ստանձնելու նպատակը, 2024 թվականի նոյեմբեր ամսից սկսած նպատակադրվել է այն իրագործել ՀՀ Սահմանադրությամբ չթույլատրված եղանակով, և այդ նպատակի իրականացման համար շարժման մի շարք մասնակիցների՝ Արթուր Սարգսյանի, Արսեն Ղազարյանի, Հայկ Շահնազարյանի, Մովսես Շարբաթյանի, Տիգրան Թոփալյանի, Լիդիա Մանթաշյանի, Հրայր Հակոբյանի, Կարո Օկումուշյանի, Իգոր Սարգսյանի, Արա Ռոստոմյանի, Արման Իսրայելյանի, Աղվան Արշակյանի, Արմեն Ալեքսանյանի, Միհրան Մախսուդյանի, Դավիթ Գալստյանի և այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում, ձեռք են բերել ահաբեկչություն կատարելու և իշխանությունը զավթելու համար անհրաժեշտ միջոցներ և գործիքներ, ինչպես նաև դիտավորությամբ ստեղծել են այլ պայմաններ՝ այդ կերպ կատարելով իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն:
Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը զավթելու իրենց հանցավոր նպատակն իրագործելու նպատակով Արթուր Սարգսյանը, Վազգեն Գալստանյանը և հանցավոր խմբի մյուս անդամները, պլանավորել են կատարել ահաբեկչություն, այն է՝ քաղաքացիական անձանց կյանքից զրկելու, առողջությանը ծանր կամ միջին ծանրության վնաս պատճառելու, խոշոր չափերի գույքային վնաս պատճառելու և այլ ծանր հետևանքներ առաջացնելու վտանգով զուգորդված հանրավտանգ արարքներ՝ այդ կերպ նպատակ հետապնդելով ահաբեկել բնակչությանը, բնակչության շրջանում առաջացնել անկառավարելի վիճակ, կազմալուծել հանրային իշխանության մարմինների գործունեությունը և Սահմանադրությամբ սահմանված կարգով ՀՀ իշխանությունը ստանձնած անձանց՝ հարկադրել հրաժարվել դրանից:
Նախապատրաստելով նշված հանցավոր արարքների իրագործումը՝ հանցավոր խմբի անդամները, այդ թվում` Արթուր Սարգսյանը, 2025 թվականի հունվարից սկսած շարժման մասնակիցների և համախոհների միջոցով արդեն իսկ հավաքագրել են բազմաթիվ հարվածային խմբերում ընդգրկվող 2000-ից ավելի անձանց, խոշոր փողոցներն առանձնացնելու և գործողությունները պլանավորելու համար ձեռք են բերել Երևան քաղաքի քարտեզը, շարքից հանելու նպատակով ձեռք են բերել լուսացույցների, էլեկտրաէներգիայի և համացանցի սնուցման լարերի բաժանարարների գտնվելու վայրերի վերաբերյալ տվյալները, պատվիրել և ձեռք են բերել պայթյուններ կատարելու և կրակոցներ արձակելու համար նախատեսված հազարավոր հրավտանգ միջոցներ, ինչպես նաև տրանսպորտային միջոցների անվադողերը վնասելու և տրանսպորտային շարժը կաթվածահար անելու համար պիտանի մետաղական սրածայր դետալներ՝ «աստղիկներ», տրանսպորտային միջոցների ապակիներին և ճանապարհներին լցնելու նպատակով՝ ներկեր և յուղեր, այդ միջոցները պահել են համապատասխան թաքստոցներում, շարունակել են հարվածային խմբերում ընդգրկվող անձանց հավաքագրելուն ուղղված գործողությունները՝ միաժամանակ խմբերի ղեկավարների հետ հանդիպումների ժամանակ ունեցած ելույթներով վերջիններիս վստահեցնելով, որ նախատեսվող գործողությունները հաջողության հասնելու միակ եղանակն են և վերջիններիս հրահանգելով իրենց հերթին միջոցներ ձեռնարկել խմբերի անդամների զգոնությունը, պատրաստակամությունը, տրված հանձնարարությունը ցանկացած գնով կատարելու կամքն ամրապնդելու ուղղությամբ:
Արթուր Սարգսյանը, Վազգեն Գալստանյանը և հանցավոր խմբի մյուս անդամները չեն կարողացել սկսել իրենց դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքների՝ ահաբեկչության ու իշխանությունը զավթելու եղանակով այն յուրացնելու՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ազգային ժողովի լիազորություններին ՀՀ սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակներով տիրանալու օբյեկտիվ կողմը կազմող համապատասխան գործողությունների կատարումը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից դրանք նախապատրաստելու փուլում բացահայտելու պատճառով:
Այսինքն՝ Արթուր Սարգսյանին վերագրվում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 43-419-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքներ:
ՀՀ ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Արթուր Սարգսյանի՝ վերոնշյալ հանցավոր արարքների կատարումը հաստատվել է քրեական վարույթի նախաքննությամբ ձեռք բերված մի շարք փաստական տվյալներով:
Այսպիսով, գնահատելով քրեական վարույթով հավաքված ապացույցները վերաբերելիության, թույլատրելիության, հավաստիության, իսկ բոլոր ապացույցների համակցությունը՝ բավարարության տեսանկյունից՝ պետք է արձանագրել, որ առկա են բավարար փաստեր ՀՀ ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Արթուր Լավրենտի Սարգսյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 43-419-րդ հոդվածի 1-ին մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համար, ուստի հիմք ընդունելով ՀՀ ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Արթուր Լավրենտի Սարգսյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն ստանալու համար ՀՀ Ազգային ժողով դիմելու վերաբերյալ հսկող դատախազի առաջարկությունը և ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 96-րդ հոդվածով, «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ Սահմանադրական օրենքի 108-րդ, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասի 9-րդ կետով,
Տալ համաձայնություն՝ ՀՀ ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Արթուր Լավրենտի Սարգսյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ»:

7 июля 2025 года Генеральный прокурор Анна Вардапетян подала ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата Национального Собрания РА восьмого созыва Артура Лаврентовича Саргсяна в порядке, предусмотренном конституционным законом «Регламент Национального Собрания».
В срок, установленный конституционным законом «Регламент Национального Собрания», мною будет кратко представлено ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении Артура Лаврентовича Саргсяна и опубликовано на официальном сайте Национального Собрания.
18 марта 2025 года Главное управление по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета РА получило соответствующее сообщение от старшего оперативного сотрудника Главного управления по охране конституционного строя и борьбе с терроризмом Службы национальной безопасности (СНБ) РА, в котором говорится, что Вазген Петросович Галстанян, Артур Лаврентович Саргсян, Мовсес Рубенович Шарбатян, Айк Самвелович Шахназарян, Тигран Вагеевич Топалян, Игорь Тадевосович Саргсян и другие лица по предварительному сговору готовились совершить террористический акт и захватить власть в период с июля 2024 года по 14 марта 2025 года.
На основании вышеуказанного сообщения и приложенных к нему материалов 18 марта 2025 года Главное управление по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета РА возбудило уголовное производство № 58207025 по части 1 статьи 43-308 и части 1 статьи 43-419 Уголовного кодекса РА.
3 июля 2025 года прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного расследования уголовного производства № 58207025, представил предложение в порядке, установленном пунктом 14 части 1 статьи 38 Уголовно-процессуального кодекса РА, обратиться в компетентный орган с ходатайством о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении лица, пользующегося иммунитетом от уголовного преследования.
Согласно представленному предложению надзирающего прокурора, в ходе расследования получены достаточные факты, дающие основания для возбуждения публичного уголовного преследования в отношении депутата Национального Собрания РА восьмого созыва Артура Лаврентовича Саргсяна по части 1 статьи 43-308 и части 1 статьи 43-419 Уголовного кодекса РА за участие в группе лиц по подготовке терракта и захвата власти.
Вазген Галстанян, не достигнув поставленной им цели по захвату власти в Республике Армения, разрешенным Конституцией Республики Армения способом, в течение нескольких месяцев осуществления движения под названием «Священная борьба», с ноября 2024 года поставил перед собой цель достичь ее неразрешенным Конституцией РА способом, и для достижения этой цели ряд участников движения, в том числе Артур Саргсян, Арсен Казарян, Айк Шахназарян, Мовсес Шарбатян, Тигран Топалян, Лидия Манташян, Грайр Акобян, Каро Окумушян, Игорь Саргсян, Ара Ростомян, Арман Исраелян, Агван Аршакян, Армен Алексанян, Мигран Махсудян, Давит Галстян и другие лица, в составе группы по предварительному сговору приобрели необходимые средства и орудия для совершения терракта и захвата власти, а также намеренно создали другие условия, тем самым совершив подготовку к захвату власти.
Для достижения преступной цели - захвата власти в Республике Армения Артур Саргсян, Вазген Галстанян и другие члены преступной группы планировали совершать террористические акты, а именно общественно опасные деяния, сопровождающиеся угрозой лишения жизни мирных жителей, причинения тяжкого или средней тяжести вреда их здоровью, причинения имущественного ущерба в крупных размерах и наступления иных тяжких последствий, преследуя тем самым цель устрашения населения, создания неконтролируемой обстановки среди населения, дезорганизации деятельности органов государственной власти и принуждения лиц, принявших власть в Республике Армения в установленном Конституцией порядке, к отказу от нее.
В рамках подготовки к осуществлению вышеуказанных преступных деяний члены преступной группы, в том числе Артур Саргсян, с января 2025 года через участников и сторонников движения завербовали более 2000 человек для формирования многочисленных ударных групп, раздобыли карту Еревана для обозначения основных улиц и планирования действий, получили данные о местоположении светофоров, разветвителей электропроводов и шнуров интернета с целью их отключения, заказали и приобрели тысячи зажигательных устройств, предназначенных для взрывов и стрельбы, а также острые металлические детали, пригодные для повреждения покрышек транспортных средств и парализующие движение - «звездочки», краски и масла для заливки стекол транспортных средств и дорог, хранили эти устройства в соответствующих тайниках, продолжали операции, направленные на вербовку людей для включения в ударные группы, одновременно оказывая влияние на лидеров групп посредством выступлений во время встреч с последними, одновременно заверив, что намеченные действия являются единственным путем к достижению успеха, и поручив последним, в свою очередь, принять меры по усилению бдительности, готовности и воли членов группы выполнить поставленную задачу любой ценой.
Артур Саргсян, Вазген Галстанян и другие члены преступной группы не смогли приступить к исполнению соответствующих действий - терроризм и узурпация власти путем ее захвата, присвоения полномочий Правительства Республики Армения и Национального Собрания способами, не предусмотренными Конституцией РА, ввиду их раскрытия сотрудниками Службы национальной безопасности РА на стадии подготовки.
То есть, Артур Саргсян обвиняется в совершении преступных деяний, предусмотренных частью 1 статьи 43-308 и частью 1 статьи 43-419 Уголовного кодекса РА.
Совершение вышеуказанных преступных деяний депутатом Национального Собрания РА восьмого созыва Артуром Саргсяном подтверждено рядом фактических данных, полученных в ходе предварительного расследования уголовного дела.
Таким образом, имеются достаточные факты для возбуждения публичного уголовного преследования в отношении депутата Национального Собрания РА восьмого созыва Артура Лаврентовича Саргсяна по части 1 статьи 43-308 и части 1 статьи 43-419 Уголовного кодекса РА. Принимая за основу предложение надзирающего прокурора об обращении в Национальное Собрание РА за согласием на возбуждение публичного уголовного преследования в отношении депутата Национального Собрания РА восьмого созыва Артура Лаврентовича Саргсяна, руководствуясь статьей 96 Конституции Республики Армения, статьей 108 Конституционного закона РА «Регламент Национального Собрания Республики Армения» и пунктом 9 части 1 статьи 37 Уголовно-процессуального кодекса РА,
ХОДАТАЙСТВУЮ:
Дать согласие на возбуждение публичного уголовного преследования в отношении депутата Национального Собрания РА восьмого созыва Артура Лаврентовича Саргсяна.