Դատախազությունը կշարունակի լինել օրինականության և իրավակարգի ամրապնդման եզրագծին կանգնած համարձակն ու պրոֆեսիոնալը. Գլխավոր դատախազը պարգևատրել է Դատախազության աշխատողներին
07/07/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի հուլիսի 5-ին տեղի է ունեցել Դատախազության կոլեգիայի հանդիսավոր նիստ:
Դատախազության աշխատողներին ուղղված ելույթում՝ հանրապետության գլխավոր դատախազը նշել է.
«Սիրելի՛ դատախազներ, Դատախազության աշխատակիցներ,
Արդեն երկրորդ անգամ է, որ Դատախազության աշխատողի օրը վերածում ենք Դատախազությանը նվիրված միջոցառումների շարքի: Այս ավանդույթը պետք է շարունակենք ու հարստացնենք միասին: Այս տարին ևս բացառություն չէ. խորհրդանշական օր՝ ՀՀ Սահմանադրության 30-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շրջանակում, կեզրափակենք Դատախազության աշխատողին օրվան նվիրված միջոցառումները, որոնք մեկնարկել էինք այս տարի հունիսի 30-ին, Դիլիջանում:
Գոհունակությամբ և երախտիքով եմ նշում, որ 2024 թվականը գերազանցեց իմ ակնկալիքները: Գերազանցեց թե՛ չափանիշներով, թե՛ ցուցանիշներով՝ փաստահեն ցուցանիշներով: Դրանց տակ պետությանն ու համայնքներին վերադարձված գույքերն են, մեղադրանքների հիման վրա կայացված դատական ակտերը:
Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը շարունակելու է կանգնած մնալ իրավակարգի և օրինականության եզրագծին: Ինչո՞ւ եմ ասում եզրագծին և ոչ սահմանին, որովհետև շատ հաճախ եզրագծին մոտեցող մարդիկ ամենահամարձակներն են: Ես ցանկանում եմ, որ Դատախազությունը շարունակի լինել օրինականության և իրավակարգի ամրապնդման եզրագծին կանգնած համարձակը, պաշտոնյան ու քաղաքացին, որը ոչ մի իրավիճակում չի խուսափում պատասխանատվությունից, պրոֆեսիոնալը, որը կարող է փաստարկված ասել «ոչ», պաշտոնյան, որին հնարավոր չէ կաշառել:
Ես լիահույս եմ, որ մենք միասին բարձրացնելու ենք այն նշաձողը, որը սահմանել ենք, շարունակելու ենք այս ճանապարհն ու դառնալու ենք պատվար, դառնալու ենք պաշտպան բոլոր նրանց համար, ովքեր ունեն մեր պաշտպանության կարիքը:
Շնորհավորում եմ բոլորիդ ու շնորհակալություն եմ հայտնում կատարած աշխատանքի համար»:
Հանդիսավոր նիստի ավարտին, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հրամաններով՝ Դատախազության կազմավորման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, պաշտոնեական պարտականությունները գերազանց և բարեխղճորեն կատարելու համար, մի շարք դատախազներ և Դատախազության աշխատակիցներ պարգևատրվել են հուշանվեր ժամացույցով, «Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 105-ամյակ» հոբելյանական մեդալով, «Իրավակարգի ամրապնդման համար» մեդալով, Հայաստանի Հանրապետության դատախազություն» կրծքանշանով, հուշանվերով, մի շարք դատախազների և Դատախազության աշխատակիցների հայտարարվել է շնորհակալություն, ինչպես նաև երեք դատախազի շնորհվել է արդարադատության առաջին դասի խորհրդականի դասային աստիճան:
Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարի հրամանով՝ իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում անձնական մեծ ավանդ ներդնելու, ինչպես նաև Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, «Օրենքի պատվար» մեդալով է պարգևատրվել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդական Եղիազար Ավագյանը:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի հրամանով՝ Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, հուշանվեր ժամացույցով են պարգևատրվել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդական Լիլիթ Գրիգորյանը և ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության պետ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Վարուժան Ղահրամանյանը:
Ծառայողական պարտականությունները բարեխղճորեն կատարելու համար ՀՀ դատախազության գլխավոր քարտուղարի հրամանով Դատախազության մի շարք աշխատակիցներ պարգևատրվել են հուշանվեր ժամացույցով, մի շարք աշխատակիցների հայտարարվել է շնորհակալություն:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 1-ին Հայաստանում նշվում է ՀՀ դատախազության աշխատողի օրը: Այս տարի Դատախազությունն իր մասնագիտական օրը խորհրդանշել է միջազգային բարձրաստիճան համաժողովի կազմակերպմամբ, որին մասնակցել են ՀՀ գործադիր և դատական իշխանությունների ղեկավարներ, ինչպես նաև եվրոպական 7 երկրների դատախազությունների և դատախազական երկու միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ:

5 июля 2025 года состоялось торжественное заседание Коллегии Прокуратуры под председательством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян.
В своей речи, обращенной к сотрудникам прокуратуры, Генеральный прокурор Республики отметила:
«Уважаемые прокуроры, сотрудники прокуратуры,
Во второй раз мы превращаем День работника прокуратуры в цикл мероприятий, посвященных Прокуратуре. Мы должны вместе продолжать и обогащать эту традицию. Этот год не является исключением; в рамках мероприятий, посвященных 30-летию Конституции РА, мы завершим мероприятия, посвященные Дню работника прокуратуры, которые мы начали в этом году 30 июня в Дилижане.
С удовлетворением и благодарностью отмечаю, что 2024 год превзошел мои ожидания. Он превзошел и стандарты, и показатели, основанные на фактах. Под ними — возвращенные государству и общинам имущества, а также судебные акты, вынесенные на основании обвинений.
Прокуратура Республики Армения продолжит стоять на грани закона и порядка. Почему я говорю «на грани», а не «на границе», потому что зачастую к этой грани подходят самые смелые. Хочу, чтобы Прокуратура и впредь была тем смелым человеком, который стоит на страже укрепления законности и правопорядка, тем чиновником и гражданином, который не уходит от ответственности ни в какой ситуации, тем профессионалом, который умеет аргументированно сказать «нет», тем чиновником, которого невозможно подкупить.
Я полна надежд, что вместе мы поднимем планку, которую мы поставили, продолжим этот путь и станем оплотом, станем защитником для всех тех, кто нуждается в нашей защите.
Поздравляю вас всех и благодарю за проделанную работу».
В конце торжественного заседания приказом Генерального прокурора РА Анны Вардапетян по случаю 107-й годовщины образования Прокуратуры и Дня работника прокуратуры за безупречное и добросовестное исполнение служебных обязанностей ряду прокуроров и сотрудников прокуратуры были вручены памятные часы, юбилейная медаль «105-летие Прокуратуры Республики Армения», медаль «За укрепление законности», нагрудный знак «Прокуратура Республики Армения», памятные часы, ряду прокуроров и сотрудников прокуратуры объявлена благодарность, а трем прокурорам присвоено звание советника юстиции первого класса.
Приказом министра внутренних дел Республики Армения за большой личный вклад в укрепление законности и правопорядка, а также по случаю Дня работника прокуратуры заместитель Генерального прокурора РА, государственный советник юстиции третьего класса Егиазар Авагян награжден медалью «За защиту закона».
Приказом директора Службы национальной безопасности Республики Армения по случаю Дня работника прокуратуры заместитель Генерального прокурора Республики Армения, государственный советник юстиции третьего класса Лилит Григорян и начальник Управления по особым поручениям при Генеральном прокуроре РА, советник юстиции первого класса Варужан Каграманян награждены памятными часами.
За добросовестное исполнение служебных обязанностей приказом Генерального секретаря Прокуратуры РА ряд сотрудников Прокуратуры были награждены памятными часами, а ряду сотрудников объявлена благодарность.
Напомним, что 1 июля в Армении отмечается День работника Прокуратуры РА. В этом году Прокуратура отметила свой профессиональный день организацией международной конференции высокого уровня, в которой приняли участие руководители исполнительной и судебной власти РА, а также представители прокуратур 7 европейских стран и двух международных прокурорских структур.