Դատախազությունը կշարունակի լինել օրինականության և իրավակարգի ամրապնդման եզրագծին կանգնած համարձակն ու պրոֆեսիոնալը. Գլխավոր դատախազը պարգևատրել է Դատախազության աշխատողներին
07/07/2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2025 թվականի հուլիսի 5-ին տեղի է ունեցել Դատախազության կոլեգիայի հանդիսավոր նիստ:
Դատախազության աշխատողներին ուղղված ելույթում՝ հանրապետության գլխավոր դատախազը նշել է.
«Սիրելի՛ դատախազներ, Դատախազության աշխատակիցներ,
Արդեն երկրորդ անգամ է, որ Դատախազության աշխատողի օրը վերածում ենք Դատախազությանը նվիրված միջոցառումների շարքի: Այս ավանդույթը պետք է շարունակենք ու հարստացնենք միասին: Այս տարին ևս բացառություն չէ. խորհրդանշական օր՝ ՀՀ Սահմանադրության 30-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շրջանակում, կեզրափակենք Դատախազության աշխատողին օրվան նվիրված միջոցառումները, որոնք մեկնարկել էինք այս տարի հունիսի 30-ին, Դիլիջանում:
Գոհունակությամբ և երախտիքով եմ նշում, որ 2024 թվականը գերազանցեց իմ ակնկալիքները: Գերազանցեց թե՛ չափանիշներով, թե՛ ցուցանիշներով՝ փաստահեն ցուցանիշներով: Դրանց տակ պետությանն ու համայնքներին վերադարձված գույքերն են, մեղադրանքների հիման վրա կայացված դատական ակտերը:
Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը շարունակելու է կանգնած մնալ իրավակարգի և օրինականության եզրագծին: Ինչո՞ւ եմ ասում եզրագծին և ոչ սահմանին, որովհետև շատ հաճախ եզրագծին մոտեցող մարդիկ ամենահամարձակներն են: Ես ցանկանում եմ, որ Դատախազությունը շարունակի լինել օրինականության և իրավակարգի ամրապնդման եզրագծին կանգնած համարձակը, պաշտոնյան ու քաղաքացին, որը ոչ մի իրավիճակում չի խուսափում պատասխանատվությունից, պրոֆեսիոնալը, որը կարող է փաստարկված ասել «ոչ», պաշտոնյան, որին հնարավոր չէ կաշառել:
Ես լիահույս եմ, որ մենք միասին բարձրացնելու ենք այն նշաձողը, որը սահմանել ենք, շարունակելու ենք այս ճանապարհն ու դառնալու ենք պատվար, դառնալու ենք պաշտպան բոլոր նրանց համար, ովքեր ունեն մեր պաշտպանության կարիքը:
Շնորհավորում եմ բոլորիդ ու շնորհակալություն եմ հայտնում կատարած աշխատանքի համար»:
Հանդիսավոր նիստի ավարտին, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հրամաններով՝ Դատախազության կազմավորման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, պաշտոնեական պարտականությունները գերազանց և բարեխղճորեն կատարելու համար, մի շարք դատախազներ և Դատախազության աշխատակիցներ պարգևատրվել են հուշանվեր ժամացույցով, «Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 105-ամյակ» հոբելյանական մեդալով, «Իրավակարգի ամրապնդման համար» մեդալով, Հայաստանի Հանրապետության դատախազություն» կրծքանշանով, հուշանվերով, մի շարք դատախազների և Դատախազության աշխատակիցների հայտարարվել է շնորհակալություն, ինչպես նաև երեք դատախազի շնորհվել է արդարադատության առաջին դասի խորհրդականի դասային աստիճան:
Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարի հրամանով՝ իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում անձնական մեծ ավանդ ներդնելու, ինչպես նաև Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, «Օրենքի պատվար» մեդալով է պարգևատրվել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդական Եղիազար Ավագյանը:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի հրամանով՝ Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, հուշանվեր ժամացույցով են պարգևատրվել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդական Լիլիթ Գրիգորյանը և ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության պետ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Վարուժան Ղահրամանյանը:
Ծառայողական պարտականությունները բարեխղճորեն կատարելու համար ՀՀ դատախազության գլխավոր քարտուղարի հրամանով Դատախազության մի շարք աշխատակիցներ պարգևատրվել են հուշանվեր ժամացույցով, մի շարք աշխատակիցների հայտարարվել է շնորհակալություն:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 1-ին Հայաստանում նշվում է ՀՀ դատախազության աշխատողի օրը: Այս տարի Դատախազությունն իր մասնագիտական օրը խորհրդանշել է միջազգային բարձրաստիճան համաժողովի կազմակերպմամբ, որին մասնակցել են ՀՀ գործադիր և դատական իշխանությունների ղեկավարներ, ինչպես նաև եվրոպական 7 երկրների դատախազությունների և դատախազական երկու միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ:

A ceremonial session of the Collegium of the Prosecutor’s Office took place on 5 July, 2025 under the leadership of Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia.
In her speech the Prosecutor General of the Republic mentioned.
“Dear prosecutors and employees of the Prosecutor’s Office”,
This is the second time that we are turning the day of employee of the Prosecutor's Office into a series of events dedicated to the Prosecutor's Office. We shall continue and enrich this tradition together. This year is not an exception as well: today is a symbolic day as we complete the events dedicated to the employee of the Prosecutor’s Office, which started on June 30, 2025 in Dilijan, in the scope of the events dedicated to the 30th anniversary of the Constitution of the Republic of Armenia.
I would like to highlight with a satisfaction and gratitude that 2024 exceeded my expectations. It exceeded both in standards and indicators—evidence-based indicators. Those indicators include properties returned to the state and communities and judicial acts rendered based on charges.
The Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia shall continue to stand on the edge of legal system and legality. Why am I saying on the edge and not on the border? Because the ones approaching the edge are the bravest ones. I want the Prosecutor’s Office continue being the bravest one standing on the edge, the one, who does not avoid responsibility under any circumstances, the professional, who can say well-grounded “No”, the official, who can’t be bribed.
I am hopeful, that together we will raise the bar we have set, we will continue to follow this path and we will become a bulwark, we will protect those, who need our protection.
I would like to congratulate all of you and thank for your work”.
At the end of the ceremonial session, on the occasion of the 107th anniversary of the establishment of the Prosecutor’s Office and day of employee of the Prosecutor’s Office, by the orders of Anna Vardapetyan, RA Prosecutor General, a number of prosecutors and employees of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia were awarded certificates of gratitude, souvenir watches, jubilee medals “The 105th Anniversary of the RA Prosecutor's Office”, badges “RA Prosecutor’s Office”, souvenirs and three prosecutors were awarded the rank of First Class Counselor of Justice for the excellent and conscientious performance of their official duties.
By the order of the Minister of Internal Affairs, Yeghiazar Avagyan, Deputy Prosecutor General, Third Class State Councilor of Justice was awarded with a medal “Bulwark of law” for huge personal contribution to strengthening legal system and on the occasion of the day of employee of the Prosecutor’s Office.
By the order of the Director of the National Security Service of the Republic of Armenia Lilit Grigoryan, Deputy Prosecutor General, Third Class State Councilor of Justice and Varuzhan Ghahramanyan, Head of the Department for Special Assignments, Adjacent to the RA Prosecutor General, First Class Counselor of Justice, were awarded with souvenir watches on the occasion of the day of employee of the Prosecutor’s Office.
Several employees of the Prosecutor’s Office were awarded certificates of gratitude and souvenir watches by the order of the Secretary General of the Prosecutor’s Office for the consciences implementation of their official duties.
Let us remind that the day of the employee of the RA Prosecutor’s Office is celebrated on the 1st of July. This year the Prosecutor’s Office symbolized its professional day with the organization of high-level international conference. The leaders of the executive and judicial authorities of the Republic of Armenia as well as representatives of the Prosecutor’s Offices of 7 European countries and two international prosecutorial organizations also participated in the conference.