Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի հուլիսի 4-ին «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով նախատեսված կարգով ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Արծվիկ Գարեգինի Մինասյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիրը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով նախատեսված ժամանակահատվածում հակիրճ կներկայացնեմ ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Արծվիկ Գարեգինի Մինասյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիրը: Միջնորդագիրը պաշտոնապես ուղարկված է եղել Ազգային ժողով, հրապարակված է Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքում:
Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում 2017 թվականին նախաձեռնված թիվ 90101617 քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում ընդգրկված, պետական սեփականություն հանդիսացող՝ Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոցի 71 հասցեում գտնվող 10526 քմ հողատարածքը զավթվել է և 2010-2015 թվականներին, առանց կառուցապատման իրավունքի, հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձի կողմից նշված հողատարածքի վրա ինքնակամ կառուցվել է առանձնատուն: 2016 թվականի դեկտեմբերի 12-ին միջգերատեսչական մրցութային հանձնաժողովի կողմից անցկացված մրցույթի արդյունքում միանձնյա հաղթող է ճանաչվել Երևան քաղաքի բնակիչ Բենիամին Սուրենի Ղալեչյանը, ում նշված հողամասը տրամադրվել է վարձակալության և կառուցապատման իրավունքով 25 տարի ժամկետով՝ 2 տարվա ընթացքում 250.000.000 դրամի ներդրումով հանգստի գոտի կառուցելու համար:
Նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել նաև, որ ««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում ընդգրկված, պետական սեփականություն հանդիսացող՝ Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոցի 71 հասցեում գտնվող 10526 քմ հողատարածքը և դրա վրա ինքնակամ կառուցված առանձնատունը 2010 թվականից սկսած փաստացի տիրապետվում է հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձի կողմից:
Սույն վարույթի շրջանակներում 2023 թվականի մայիսի 25-ին նախաձեռնվել է թիվ 90152923 քրեական վարույթը, որով նախաքննությունը շարունակելը հանձնարարվել է ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչությանը:
2024 թվականի հունվարի 5-ին, պայմանավորված քրեական դատավարության օրենսգրքի փոփոխություններով, քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակելը հանձնարարվել է Քննչական կոմիտեին:
2025 թվականի հունվարի 29-ին նախաձեռնվել է թիվ 58201825 քրեական վարույթը, որով նախաքննությունը շարունակելը հանձնարարվել է Քննչական կոմիտեին:
2025 թվականի փետրվարի 12-ին թիվ 58201825 քրեական վարույթը միացվել է թիվ 90152923 քրեական վարույթին՝ նախաքննությունը շարունակելով 90152923 համարի ներքո:
2025 թվականի մարտի 20-ին նախաձեռնվել է թիվ 58207825 քրեական վարույթը, որով նախաքննությունը շարունակելը հանձնարարվել է Քննչական կոմիտեին:
2025 թվականի մարտի 24-ին թիվ 58207825 քրեական վարույթը միացվել է թիվ 90152923 քրեական վարույթին՝ նախաքննությունը շարունակելով 90152923 համարի ներքո:
2025 թվականի հունիսի 9-ին թիվ 90152923 քրեական վարույթի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 38-րդ հոդվածի 1-ին մասի 14-րդ կետով սահմանված կարգով ներկայացվել է առաջարկություն՝ քրեական հետապնդման անձեռնմխելիությունից օգտվող անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն ստանալու միջնորդությամբ իրավասու մարմնին դիմելու վերաբերյալ։
Հսկող դատախազի ներկայացրած առաջարկության համաձայն՝ կատարված քննությամբ ձեռք են բերվել բավարար փաստեր, որոնք հիմք են տալիս ՀՀ ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (համապատասխանում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետին) այն բանի համար, որ նա, 2016 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2018 թվականի մայիսի 12-ը զբաղեցնելով Հայաստանի Հանրապետության բնապահպանության նախարարի պաշտոնը, ի թիվս այլնի
- պատասխանատու լինելով Նախարարության առջև դրված խնդիրների և գործառույթների, այդ թվում՝ բնության հատուկ պահպանվող տարածքների վրա վնասակար ներգործության կանխարգելման և նվազեցման, բնապահպանական օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների կատարման նկատմամբ վերահսկողության ապահովման համար,
- Կառավարության 2002 թվականի մայիսի 30-ի թիվ 927-Ն որոշման համաձայն՝ ի պաշտոնե հանդիսանալով Բնապահպանության նախարարության կառավարմանը հանձնված ««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի խորհրդի նախագահի տեղակալ,
- Կառավարության 2008 թվականի դեկտեմբերի 18-ի թիվ 1578-Ն որոշման համաձայն՝ ի պաշտոնե հանդիսանալով բնության հատուկ պահպանվող տարածքների հողամասերը վարձակալության և (կամ) կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական մրցութային հանձնաժողովի նախագահ և լիազորված լինելով հրավիրել հանձնաժողովի նիստեր, նախագահել դրանք, հանձնաժողովի անունից ստորագրել դրա որոշումները և նիստերի արձանագրությունները, պետական մարմիններում մշտապես իրականացնելով կազմակերպական-տնօրինչական, վարչատնտեսական գործառույթներ,
խմբային շահերից ելնելով չի կատարել ծառայողական պարտականությունները, պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, որպիսի արարքների հետևանքով էական վնաս է պատճառվել հասարակության և պետության օրինական շահերին և անզգուշությամբ առաջացել են ծանր հետևանքներ: Մասնավորապես՝ խախտվել է պետական մարմնի, պետական ոչ առևտրային կազմակերպության և նշված մրցույթային հանձնաժողովի բնականոն գործունեությունը, բնության հատուկ պահպանվող տարածքը տևական ժամանակ չի օգտագործվել նպատակային նշանակությամբ, կատարվել է առանձնապես ծանր հանցագործություն՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից կատարված արարքների արդյունքում հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացվել է:
Արծվիկ Մինասյանը.
- տեղեկացված է եղել, որ Պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Սեյրան Օհանյանը, 2010-2015 թվականների ընթացքում ապօրինի զավթել՝ առանց իրավական հիմքերի զբաղեցրել է բնության հատուկ պահպանվող տարածք հանդիսացող, ««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում ընդգրկված, Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող, Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոցի 71 հասցեի 10526 քմ մակերեսով հողատարածքը,
- տեղեկացված է եղել, որ կառուցապատման իրավունքի բացակայության պայմաններում Սեյրան Օհանյանը հիշյալ տարածքում ինքնակամ կառուցել է ապօրինի շինություններ,
- տեղեկացված է եղել, որ իրավասու, այդ թվում՝ իրեն ենթակա պաշտոնատար անձանց կողմից նշված իրավախախտումները տևական ժամանակ չեն արձանագրվել և դրանց ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված կարգով ընթացք չի տրվել:
Վերոնշյալ տեղեկություններին տիրապետելու պայմաններում, խմբային շահերից ելնելով, չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, միջոցներ չի ձեռնարկվել թույլ տրված իրավախախտումների հետևանքները վերացնելու, համապատասխան անձանց նկատմամբ իրավական պատասխանատվության միջոցների կիրառումն ապահովելու ուղղությամբ:
Հակառակը՝ Սեյրան Օհանյանի կողմից վերոնշյալ տարածքը զավթելու և այնտեղ ինքնակամ շենք-շինություններ կառուցելու փաստը, ինչպես նաև իրավասու պաշտոնատար անձանց դրսևորած անգործությունը քողարկելու, անշարժ գույքի տիրապետմանն ու օգտագործմանն օրինական տեսք տալու նպատակով, այլ անձանց մասնակցությամբ, միջոցներ է ձեռնարկել դրանց նկատմամբ Սեյրան Օհանյանի կողմից որոշված, նրա հետ փոխկապակցված անձի անվամբ կառուցապատման իրավունքի տրամադրման ուղղությամբ:
Արծվիկ Մինասյանը 2016 թվականի սեպտեմբերի 28-ին ««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Աշոտ Գնդոյանի թիվ 25-214-Ն գրությամբ ստանալով ««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում ընդգրկված, Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող, Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոցի 71 հասցեում գտնվող հողամասը շենք-շինություններով ծանրաբեռնված չլինելու մասին կեղծ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթերը՝ դրանք ներկայացրել է բնության հատուկ պահպանվող տարածքների հողամասերը վարձակալության և (կամ) կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական մրցույթային հանձնաժողովի քննարկմանը։
Հանձնաժողովը, Արծվիկ Մինասյանի նախագահությամբ, 2016 թվականի հոկտեմբերի 5-ին կայացած նիստի ընթացքում միաձայն որոշել է Կառավարության տարածքային զարգացման և բնապահպանական նախարարական կոմիտեի քննարկմանն ուղարկել մրցույթի պայմանները և սահմանված կարգով ընթացք տալ վերոնշյալ հողամասը կառուցապատման իրավունքով մրցույթի ներկայացնելու հարցին։
Նիստից հետո՝ 2016 թվականի հոկտեմբերի 6–ին, Արծվիկ Մինասյանը ուղեկցական գրությամբ Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանին է ներկայացրել միջգերատեսչական մրցույթային հանձնաժողովի հավանությանն արժանացած վերոնշյալ 1 միավոր անշարժ գույքի տվյալները և կից փաստաթղթերը։ Ներկայացված փաստաթղթերում ևս ներառված են եղել հողամասը շենք-շինություններով ծանրաբեռնված չլինելու մասին իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ։
2016 թվականի հոկտեմբերի 27-ին տարածքային զարգացման և բնապահպանական նախարարական կոմիտեի նիստում քննարկվել է ««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի՝ Դրախտիկ համայնքի սահմանում գտնվող նշված հողատարածքը մրցույթի ներկայացնելու մասին հարցը և որոշվել է հավանություն տալ բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մրցույթային հանձնաժողովի կողմից ներկայացված առաջարկությանը՝ ՀՀ բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանին հանձնարարելով ապահովել մրցույթի թափանցիկությունը։
2016 թվականի դեկտեմբերի 12-ին միջգերատեսչական մրցութային հանձնաժողովի կողմից անցկացվել է մրցույթ, որին, ըստ փաստաթղթերի, հայտեր և գործարար ծրագրեր են ներկայացրել Սեյրան Օհանյանի հետ փոխկապակցված անձինք՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնելու ժամանակահատվածում Սեյրան Օհանյանի վարորդ հանդիսացած Արթուր Առաքելյանի մորաքրոջ որդին՝ Բենիամին Ղալեչյանը, և օգնական հանդիսացած Արթուր Գրիգորյանի եղբայրը՝ Էդգար Գրիգորյանը։
Մրցույթի արդյունքում միջգերատեսչական հանձնաժողովը,
- հիմք ընդունելով կեղծ տեղեկություններ պարունակող վերոհիշյալ փաստաթղթերը,
- նախագծային փաստաթղթերի և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննությունների բացակայության պայմաններում,
միաձայն հաղթող է ճանաչել Բենիամին Ղալեչյանին։
««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի խորհրդի՝ 2016 թվականի դեկտեմբերի 26-ի թիվ 16-03 որոշմամբ հավանություն է տրվել ՊՈԱԿ-ի և Բենիամին Ղալեչյանի միջև կնքվող 1․0526 հա չափով հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին պայմանագրին՝ կառուցապատման վճարի չափ սահմանելով 631.560 ՀՀ դրամ/տարի, իսկ պայմանագրի ժամկետ՝ 25 տարի։
««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և Բենիամին Սուրենի Ղալեչյանի միջև 2017 թվականի մայիսի 3-ին կնքվել է պետական սեփականություն հանդիսացող՝ հիշյալ հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին թիվ 1552 պայմանագիրը, որի հիման վրա 2017 թվականի մայիսի 22-ին կատարվել է Բենիամին Ղալեչյանի իրավունքների պետական գրանցում և վերջինիս տրվել թիվ 22052017-05-0015 վկայականը։
Այսպիսով, Արծվիկ Մինասյանը, խմբային շահերից ելնելով, չկատարելով ծառայողական պարտականությունները և պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով չարաշահել է պաշտոնեական լիազորությունները, որի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել հասարակության, պետության օրինական շահերին և անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ՝ պետական մարմնի, պետական ոչ առևտրային կազմակերպության և միջգերատեսչական հանձնաժողովի բնականոն գործունեության խաթարմամբ օրենքով սահմանված կարգով չեն արձանագրվել բնության հատուկ պահպանվող տարածքում գտնվող հողամասի ապօրինի զավթումը, դրա վրա շինությունների ինքնակամ կառուցումը, միջոցներ չեն ձեռնարկվել հիշյալ խախտումները վերացնելու, վնասը վերականգնելու, հակաօրինական արարքներ կատարած անձանց նկատմամբ իրավական պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ:
Ավելին՝ նշված հողատարածքը շինություններով ծանրաբեռնված չլինելու վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ քողարկվել են ինչպես քաղաքական պաշտոն զբաղեցրած բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի՝ Սեյրան Օհանյանի կողմից կատարված հակաիրավական գործողությունները, այնպես էլ դրանց նկատմամբ անգործություն ցուցաբերած իրավասու պաշտոնատար անձանց հակաիրավական վարքագիծը, բնության հատուկ պահպանվող տարածքը տևական ժամանակ չի օգտագործվել նպատակային նշանակությամբ, կատարվել է առանձնապես ծանր հանցագործություն, գույքի իրական բնույթը, ծագման աղբյուրը խեղաթյուրելու, ապօրինի գործարքներում քաղաքական պաշտոն զբաղեցրած բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի մասնակցությունը չբացահայտելու, գույքի նկատմամբ իրական իրավունքները և պատկանելիությունը քողարկելու նպատակով հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով գույքի նկատմամբ ձևակերպվել է Սեյրան Օհանյանի մատնանշած երրորդ անձի իրավունքը՝ ապահովելով նշված անշարժ գույքի հետագա անխոչընդոտ տիրապետումն ու օգտագործումը:
Այսինքն, Արծվիկ Մինասյանին վերագրվում է 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (համապատասխանում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժի մեջ մտած ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետին) նախատեսված հանցավոր արարքի կատարում:
Այսպիսով, գնահատելով քրեական վարույթով հավաքված ապացույցները վերաբերելիության, թույլատրելիության, հավաստիության, իսկ բոլոր ապացույցների համակցությունը՝ բավարարության տեսանկյունից՝ պետք է արձանագրել, որ առկա են բավարար փաստեր ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի նկատմամբ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (համապատասխանում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժի մեջ մտած ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետին) հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համար, ուստի հիմք ընդունելով ՀՀ ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն ստանալու համար ՀՀ Ազգային ժողով դիմելու վերաբերյալ հսկող դատախազի առաջարկությունը և ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 96-րդ հոդվածով, «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ Սահմանադրական օրենքի 108-րդ, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասի 9-րդ կետով,
Տալ համաձայնություն՝ ՀՀ ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Արծվիկ Գարեգինի Մինասյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ»:

Генеральный прокурор Анна Вардапетян 4 июля 2025 года в порядке, предусмотренном конституционным законом «Регламент Национального собрания», представила ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата Национального Собрания РА восьмого созыва Арцвика Гарегиновича Минасяна.
«В период, предусмотренный конституционным законом «Регламент Национального собрания», я кратко представлю ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата Национального Собрания РА восьмого созыва Арцвика Гарегиновича Минасяна.
В ходе предварительного расследования, проведенного Главным военным следственным управлением Следственного комитета по уголовному производству № 90101617, возбужденному в 2017 году, были получены фактические данные о том, что земельный участок площадью 10 526 квадратных метров, расположенный по адресу 1-я улица, 71, являющийся государственной собственностью, на территории ГНКО «Национальный парк Севан», общины Драхтик Гегаркуникской области, был захвачен и в 2010-2015 годах, без права застройки на указанном земельном участке самовольно был построен частный дом лицом, имеющим обязанность представить декларацию. В результате конкурса, проведенного межведомственной конкурсной комиссией 12 декабря 2016 года, единоличным победителем был признан житель Еревана Бениамин Суренович Галечян, которому указанный земельный участок был предоставлен на правах аренды и застройки сроком на 25 лет для строительства зоны отдыха с инвестициями в размере 250 000 000 драмов в течение 2 лет.
В ходе предварительного следствия также были получены данные о том, что земельный участок площадью 10 526 квадратных метров, находящийся в государственной собственности на территории ГНКО «Национальный парк Севан», расположенный по адресу 1-я улица, 71 общины Драхтик Гегаркуникской области, и самовольно построенный на нем частный дом, начиная с 2010 года фактически принадлежат лицу, обязанному представить декларацию.
В рамках настоящего производства 25 мая 2023 года было возбуждено уголовное производство № 90152923, продолжение предварительного следствия по которому было поручено Главному следственному управлению СНБ.
5 января 2024 года в связи с изменениями в Уголовно-процессуальном кодексе Следственному комитету было поручено продолжить предварительное следствие по уголовному производству.
29 января 2025 года было возбуждено уголовное производство № 58201825, предварительное следствие по которому было поручено Следственному комитету.
12 февраля 2025 года уголовное производство № 58201825 было объединено с уголовным производством № 90152923, предварительное следствие было продолжено под номером 90152923.
20 марта 2025 года было возбуждено уголовное производство № 58207825, предварительное следствие по которому было поручено Следственному комитету.
24 марта 2025 года уголовное производство № 58207825 было объединено с уголовным производством № 90152923, предварительное следствие было продолжено под номером 90152923.
9 июня 2025 года прокурором, осуществляющим надзор за законностью предварительного расследования уголовного производства № 90152923, было внесено предложение об обращении в компетентный орган с ходатайством о получении согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении лица, пользующегося иммунитетом от уголовного преследования, в порядке, установленном пунктом 14 части 1 статьи 38 Уголовно-процессуального кодекса.
Согласно предложению, представленному надзирающим прокурором, в ходе проведенного расследования были получены достаточные факты, которые дают основание для возбуждения публичного уголовного преследования в отношении депутата Национального собрания восьмого созыва Арцвика Минасяна по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (соответствует пункту 5 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса, вступившего в силу 1 июля 2022 года) за то, что он, занимая должность министра охраны прировы с 27 сентября 2016 года по 12 мая 2018 года, помимо прочего:
- будучи ответственным за задачи и функции, поставленные перед министерством, в том числе за предотвращение и уменьшение вредного воздействия на особо охраняемые природные территории, обеспечение контроля за выполнением требований, установленных природоохранным законодательством,
- согласно постановлению правительства № 927-н от 30 мая 2002 года, являясь по должности заместителем председателя совета ГНКО «Национальный парк «Севан», переданного в управление Министерству охраны природы,
- согласно постановлению правительства № 1578-н от 18 декабря 2008 года, являясь по должности председателем межведомственной конкурсной комиссии, созданной с целью предоставления земельных участков особо охраняемых природных территорий в аренду и / или на праве застройки, и будучи уполномоченным созывать заседания комиссии, председательствовать на них, подписывать от имени комиссии ее решения и протоколы заседаний, постоянно выполняя организационно-распорядительные, административно-хозяйственные функции в государственных органах,
исходя из групповых интересов, не выполнял служебные обязанности, использовал служебное положение вопреки интересам службы, в результате чего такими действиями был нанесен существенный ущерб законным интересам общества и государства, что по неосторожности повлекло тяжелые последствия. В частности, была нарушена нормальная деятельность государственного органа, государственной некоммерческой организации и указанной конкурсной комиссии, особо охраняемая природная территория длительное время не использовалась по целевому назначению, было совершено особо тяжкое преступление - легализовано имущество в особо крупных размерах, приобретенное преступным путем в результате действий, совершенных высокопоставленным должностным лицом.
Арцвик Минасян
был проинформирован о том, что Сейран Оганян, занимавший должность министра обороны, в течение 2010-2015 годов незаконно, без законных оснований, захватил земельный участок площадью 10 526 квадратных метров по адресу 1-я улица, 71 общины Драхтик Гегаркуникской области, являющийся особо охраняемой природной территорией, входящий в состав ГНКО «Национальный парк «Севан», принадлежащий Республике Армения,
- был проинформирован, что в условиях отсутствия права на застройку Сейран Оганян самовольно построил незаконные строения на указанной территории,
- был проинформирован, что нарушения, указанные компетентными, в том числе подчиненными ему должностными лицами, не были зафиксированы в течение длительного времени и им не был дан ход в порядке, предусмотренном законодательством РА.
В условиях владения вышеуказанной информацией, исходя из групповых интересов, не выполнил свои служебные обязанности, не были приняты меры по устранению последствий допущенных правонарушений, обеспечению применения мер правовой ответственности к соответствующим лицам.
Напротив, с целью сокрытия факта захвата Сейраном Оганяном вышеуказанной территории и строительства на ней самовольных зданий и сооружений, а также бездействия, проявленного компетентными должностными лицами, придания законного вида владению и использованию недвижимого имущества с участием других лиц были предприняты меры по предоставлению им права на застройку на имя связанного с ним лица, определенного Сейраном Оганяном.
Арцвик Минасян, исходя из групповых интересов, не исполняя служебных обязанностей и используя служебное положение вопреки интересам службы, злоупотребил должностными полномочиями, в результате чего был нанесен существенный ущерб законным интересам общества, государства, что по неосторожности повлекло за собой тяжелые последствия: с нарушением нормальной деятельности государственного органа, государственной некоммерческой организации и межведомственной комиссии в установленном законом порядке не был зафиксирован незаконный захват земельного участка, находящегося на особо охраняемой природной территории, самовольное строительство, не были приняты меры по устранению указанных нарушений, возмещению ущерба, применению мер правовой ответственности к лицам, совершившим противоправные действия.
Более того, с использованием поддельных документов о том, что указанный земельный участок не перегружен строениями, были замаскированы как противоправные действия, совершенные высокопоставленным должностным лицом, занимающим политическую должность, Сейраном Оганяном, так и противоправное поведение компетентных должностных лиц, проявивших бездействие в отношении них, особо охраняемая природная территория длительное время не использовалась по целевому назначению, было совершено особо тяжкое преступление, искажение истинного характера имущества, источника происхождения, в отношении имущества в особо крупных размерах, приобретенного преступным путем с целью сокрытия участия высокопоставленного должностного лица, занимавшего политическую должность, в незаконных сделках, в отношении имущества, приобретенного преступным путем в особо крупных размерах, было сформулировано указанное Сейраном Оганяном право третьего лица, обеспечивающее дальнейшее беспрепятственное владение и использование указанной недвижимости.
То есть, Арцвику Минасяну инкриминируется совершение преступного деяния, предусмотренного частью 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, принятого 18 апреля 2003 года (соответствуют пункту 5 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса РА, вступившего в силу 1 июля 2022 года).
Таким образом, оценивая доказательства, собранные в рамках уголовного производства, с точки зрения относительности, допустимости, достоверности, а совокупность всех доказательств- с точки зрения достаточности, необходимо констатировать, что имеется достатовно фактов для возбуждения публичного уголовного преследования в отношении депутата Национального Собрания РА восьмого созыва Арцвика Минасяна по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (соответствуют пункту 5 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса РА, вступившего в силу 1 июля 2022 года), следовательно, принимая за основу предложение надзирающего прокурора об обращении в Национальное Собрание РА для получения согласия на возбуждение публичного уголовного преследования в отношении депутата Национального Собрания РА восьмого созыва Сейрана Оганяна и руководствуясь статьей 96 Конституции Республики Армения, статьей 108 Конституционного закона «Регламент Национального собрания Республики Армения», пунктом 9 части 1 статьи 37 Уголовно-процессуального кодекса,
О даче согласия на возбуждение публичного уголовного преследования в отношении депутата Национального собрания восьмого созыва Арцвика Гарегиновича Минасяна».