Եվրոպացի դատախազները ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հրավերով՝ Դիլիջանի երկրագիտական թանգարան-պատկերասրահում ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի կատարմամբ ունկնդրել են հայազգի կոմպոզիտոր Գեորգի Գուրջիևի ստեղծագործությունները:
Հիշեցնենք, որ պատվիրակությունների ներկայացուցիչները Հայաստան են ժամանել՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում հուլիսի 1-ին մեկնարկած՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Դաշնամուրային երաժշտության համերգից հետո պատվիրակությունների ներկայացուցիչները շրջայց են կատարել Թանգարան-պատկերասրահում, ծանոթացել գրաֆիկական աշխատանքներին, գեղանկարներին, քանդակներին։
Նշենք, որ Դիլիջանի Թանգարան-պատկերասրահում ցուցադրված են մի շարք անվանի նկարիչների կտավներ` այդ թվում Հովհաննես Այվազովսկու, Վարդգես Սուրենյանցի, Գևորգ Բաշինջաղյանի, Մարտիրոս Սարյանի:

По приглашению Генерального прокурора РА Анны Вардапетян европейские прокуроры в Краеведческом музее-художественной галерее Дилижана прослушали произведения армянского композитора Георгия Гурджиева в исполнении заслуженного артиста Армении Айка Меликяна.
Напомним, что представители делегаций прибыли в Армению для участия в международной двухдневной высокоуровневой конференции на тему: «Независимость и беспристрастность прокуроров в контексте возбуждения публичного уголовного преследования должностных лиц, совершивших преступления. Коррупция и отмывание денег», которая стартовала 1 июля в Дилижане, по случаю 107-й годовщины создания Прокуратуры РА и Дня работника прокуратуры.
После концерта фортепианной музыки представители делегаций совершили экскурсию по музею, ознакомившись с графическими работами, живописью и скульптурами.
Отметим, что в Музее-художественной галерее Дилижана выставлены полотна ряда известных художников, в том числе Ованеса Айвазовского, Варгеса Суренянца, Геворга Башинджагяна и Мартироса Саряна.