Եվրոպացի դատախազները ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հրավերով՝ Դիլիջանի երկրագիտական թանգարան-պատկերասրահում ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի կատարմամբ ունկնդրել են հայազգի կոմպոզիտոր Գեորգի Գուրջիևի ստեղծագործությունները:
Հիշեցնենք, որ պատվիրակությունների ներկայացուցիչները Հայաստան են ժամանել՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում հուլիսի 1-ին մեկնարկած՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Դաշնամուրային երաժշտության համերգից հետո պատվիրակությունների ներկայացուցիչները շրջայց են կատարել Թանգարան-պատկերասրահում, ծանոթացել գրաֆիկական աշխատանքներին, գեղանկարներին, քանդակներին։
Նշենք, որ Դիլիջանի Թանգարան-պատկերասրահում ցուցադրված են մի շարք անվանի նկարիչների կտավներ` այդ թվում Հովհաննես Այվազովսկու, Վարդգես Սուրենյանցի, Գևորգ Բաշինջաղյանի, Մարտիրոս Սարյանի:

At the invitation of Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, European prosecutors attended a performance of works by Armenian composer George Gurdjieff, interpreted by Honored Artist of Armenia Hayk Melikyan at the Dilijan Museum of Regional Studies.
It should be noted that the delegation members arrived in Armenia to participate in the two-day international high-level conference entitled “Independence and Impartiality of Prosecutors in the Context of Prosecution of Crimes Committed by Public Officials: Corruption and Money Laundering”, launched on July 1 in Dilijan, on the occasion of the 107th Anniversary of the Establishment of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and the Day of Employee of the Prosecutor's Office.
After the piano concert, the delegation representatives had a toure along the Dilijan Museum of Regional Studies, got acquainted with the graphic works, paintings, and sculptures.
It should be noted that the Dilijan Museum of Regional Studies exhibits paintings by a number of famous artists, including Hovhannes Aivazovsky, Vardges Surenyants, Gevorg Bashinjaghyan, and Martiros Saryan.