Հայաստանի գլխավոր դատախազն ընդունել է Ավստրիայի գլխավոր դատախազի տեղակալին
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում, ընդունել է Ավստրիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Ալեքսանդրա Ռամուշին։
Ալեքսանդրա Ռամուշը Հայաստան է ժամանել մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ Հայաստանի և Ավստիրայի միջև գործում է քրեական վարույթներով միջազգային համագործակցությունը կարգավորող լայն գործիքակազմ՝ ԵԽ «Հանձնման մասին» կոնվենցիա, ԵԽ «Քրեական գործերով վարույթների փոխանցման մասին» կոնվենցիա, ԵԽ «Քրեական գործերով փոխադարձ օգնության մասին» կոնվենցիա և այլն, որը հնարավորություն է ընձեռում արդյունավետ փոխգործակցել միմյանց հետ:
Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել վերջին 4 տարիների ընթացքում Ավստրիայի իրավասու մարմիններին հասցեագրված քրեական վարույթներով իրավական օգնություն ցույց տալու հարցումների շուրջ 80%-ը կատարելու համար և առաջարկել շարունակել աշխատանքները Հայաստանից ապօրինի եղանակով դուրս բերված դրամական միջոցներով Ավստրիայում ձեռք բերված գույքերի արգելադրման և հետագա տնօրինման ուղղությամբ:
Ալեքսանդրա Ռամուշը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ջերմ ընդունելության համար, ՀՀ գլխավոր դատախազին փոխանցել Ավստրիայի գլխավոր դատախազի ողջույններն ու բարեմաղթանքներն ու ընդգծել Հայաստանի հետ համագործակցության և հարաբերությունների խորացման կարևորությունը:
Այս համատեքստում Ավստրիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ կարևորում է դատախազների անկախության վերաբերյալ հարցի քննարկումը Համաժողովի շրջանակներում, ներկայացրել է Ավստրիայում այս ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները, հետաքրքրվել Հայաստանում դատախազների անկախության երաշխիքների վերաբերյալ օրենսդրական կարգավորումներից և ինստիտուցիոնալ մոտեցումներից:

Генеральный прокурор Анна Вардапетян сегодня в резиденции Прокуратуры в Дилижане приняла заместителя генерального прокурора Австрийской Республики Александру Рамуш.
Александра Рамуш прибыла в Армению для участия в международной двухдневной высокоуровневой конференции на тему «Независимость и беспристрастность прокуроров в контексте возбуждения публичного уголовного преследования в отношении должностных лиц, совершивших преступления: коррупция и отмывание денег», которая стартует 1 июля 2025 года в Дилижане по случаю 107-й годовщины создания Прокуратуры РА и Дня сотрудника прокуратуры.
Генеральный прокурор отметила, что Армения и Австрия имеют широкий спектр инструментов, регулирующих международное сотрудничество в сфере уголовного судопроизводства: Конвенция Совета Европы о выдаче, Конвенция Совета Европы о передаче судопроизводства по уголовным делам, Конвенция Совета Европы о взаимной правовой помощи по уголовным делам и т.д., которые предоставляют возможность эффективно взаимодействовать друг с другом.
В этом контексте Анна Вардепетян выразила благодарность компетентным органам Австрии за выполнение около 80% запросов о правовой помощи по уголовным делам, направленных за последние 4 года, и предложила продолжить работу по ограничению и дальнейшему распоряжению имуществом, приобретённым в Австрии на средства, незаконно выведенные из Армении.
Александра Рамуш поблагодарила за приглашение и тёплый приём, передала Генеральному прокурору Армении приветствия и наилучшие пожелания генерального прокурора Австрии и подчеркнула важность углубления сотрудничества и отношений с Арменией.
В этом контексте заместитель генерального прокурора Австрийской Республики отметила важность обсуждения вопроса независимости прокуроров в рамках конференции, представила проводимую в Австрии работу в этом направлении и проявила интерес к законодательным нормам и институциональным подходам, гарантирующим независимость прокуроров в Армении.