Հայաստանի գլխավոր դատախազն ընդունել է Ավստրիայի գլխավոր դատախազի տեղակալին
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում, ընդունել է Ավստրիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Ալեքսանդրա Ռամուշին։
Ալեքսանդրա Ռամուշը Հայաստան է ժամանել մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ Հայաստանի և Ավստիրայի միջև գործում է քրեական վարույթներով միջազգային համագործակցությունը կարգավորող լայն գործիքակազմ՝ ԵԽ «Հանձնման մասին» կոնվենցիա, ԵԽ «Քրեական գործերով վարույթների փոխանցման մասին» կոնվենցիա, ԵԽ «Քրեական գործերով փոխադարձ օգնության մասին» կոնվենցիա և այլն, որը հնարավորություն է ընձեռում արդյունավետ փոխգործակցել միմյանց հետ:
Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել վերջին 4 տարիների ընթացքում Ավստրիայի իրավասու մարմիններին հասցեագրված քրեական վարույթներով իրավական օգնություն ցույց տալու հարցումների շուրջ 80%-ը կատարելու համար և առաջարկել շարունակել աշխատանքները Հայաստանից ապօրինի եղանակով դուրս բերված դրամական միջոցներով Ավստրիայում ձեռք բերված գույքերի արգելադրման և հետագա տնօրինման ուղղությամբ:
Ալեքսանդրա Ռամուշը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ջերմ ընդունելության համար, ՀՀ գլխավոր դատախազին փոխանցել Ավստրիայի գլխավոր դատախազի ողջույններն ու բարեմաղթանքներն ու ընդգծել Հայաստանի հետ համագործակցության և հարաբերությունների խորացման կարևորությունը:
Այս համատեքստում Ավստրիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ կարևորում է դատախազների անկախության վերաբերյալ հարցի քննարկումը Համաժողովի շրջանակներում, ներկայացրել է Ավստրիայում այս ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները, հետաքրքրվել Հայաստանում դատախազների անկախության երաշխիքների վերաբերյալ օրենսդրական կարգավորումներից և ինստիտուցիոնալ մոտեցումներից:

Prosecutor General Anna Vardapetyan today received Deputy Prosecutor General of the Republic of Austria Alexandra Ramusch at the Prosecutor's Office in Dilijan.
Alexandra Ramusch arrived in Armenia to participate in the two-day international high-level conference entitled “Independence and Impartiality of Prosecutors in the Context of Prosecution of Crimes Committed by Public Officials: Corruption and Money Laundering”, launched on July 1, 2025, in Dilijan, on the occasion of the 107th anniversary of the establishment of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and the Day of Employee of the Prosecutor's Office.
The Prosecutor General noted that Armenia and Austria have a wide range of instruments regulating international cooperation in criminal proceedings: CoE Convention on Extradition, CoE Convention on the Transfer of Proceedings in Criminal Matters, CoE Convention on Mutual Assistance in Criminal Matters, etc., which provide an opportunity to effectively cooperate with each other.
In this context, Anna Vardapetyan expressed her gratitude for fulfilling about 80% of requests for legal assistance in criminal proceedings addressed to the competent authorities of Austria over the past 4 years and suggested the colleagues continuing joint efforts aimed at the seizure and further management of property acquired in Austria with funds illegally transferred from Armenia.
Alexandra Ramuch expressed her gratitude for the invitation and warm welcome, conveyed to the Prosecutor General of the Republic of Armenia the greetings and best wishes of the Prosecutor General of Austria, and emphasized the importance of strengthening cooperation and relations with Armenia.
In this context, the Deputy Prosecutor General of the Republic of Austria emphasized the importance of discussing the issue of prosecutorial independence within the framework of the Conference, presented the work being carried out in this area in Austria, and expressed interest in the legislative regulations and institutional approaches ensuring the independence of prosecutors in Armenia.