Հայաստանի գլխավոր դատախազն ընդունել է Հունաստանի դատախազության պատվիրակությանը
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում, ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության դատախազության պատվիրակության ղեկավար Պանագիոտա Ֆակուին։
Նշենք, որ պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ Հայաստանի և Հունաստանի միջև գործում է դեռևս 2000 թվականի նոյեմբերի 21-ին Աթենքում ստորագրված «Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության մասին» համաձայնագիրը, բացի այդ, 2018 թվականի հուլիսի 3-ին երկու երկրների գլխավոր դատախազությունների միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, Հայաստանը Հունաստանի հետ արդյունավետ աշխատում է նաև  Եվրաջասթի շրջանակներում:
Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել վերջին 4 տարիների ընթացքում Հունաստանի իրավասու մարմիններին հասցեագրված քրեական վարույթներով իրավական օգնություն ցույց տալու հարցումների շուրջ 90%-ը կատարելու համար և առաջարկել գործընկերներին շարունակել աշխատանքները Հայաստանից ապօրինի եղանակով դուրս բերված դրամական միջոցներով Հունաստանում ձեռք բերված գույքերի արգելադրման և հետագա տնօրինման ուղղությամբ:
Հունաստանի պատվիրակությունը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ջերմ ընդունելության համար ու ընդգծել Հայաստանի հետ համագործակցության և հարաբերությունների խորացման կարևորությունը:

Prosecutor General Anna Vardapetyan today received Panagiota Fakou, the Head of the delegation of the Prosecutor’s Office of the Hellenic Republic, at the Prosecutor's Office residence located in Dilijan.
It should be noted that the delegation arrived in Armenia to participate in the two-day international high-level conference entitled “Independence and Impartiality of Prosecutors in the Context of Prosecution of Crimes Committed by Public Officials: Corruption and Money Laundering”, launched on July 1, 2025, in Dilijan, on the occasion of the 107th anniversary of the establishment of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and the Day of Employee of the Prosecutor's Office.
The Prosecutor General noted that the Agreement “On Legal Assistance in the Civil, Family, and Criminal Matters”, signed between the Republic of Armenia and the Hellenic Republic in Athens on November 21, 2000, is still in force. In addition, a Memorandum of Understanding was signed between the Prosecutor General's Offices of the two countries on July 3, 2018. Armenia also works effectively with Greece within the framework of Eurojust.
In this context, Anna Vardapetyan expressed her gratitude for fulfilling about 90% of requests for legal assistance in criminal proceedings addressed to the competent authorities of Greece over the past 4 years and suggested the colleagues continuing joint efforts aimed at the seizure and further management of property acquired in Greece with funds illegally transferred from Armenia.
The Greek delegation expressed gratitude for the invitation and warm welcome and emphasized the importance of strengthening cooperation and relations with Armenia.