Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Արարատ համայնքին է վերադարձվել Սուրենավան բնակավայրի մանկապարտեզի մասնաշենքը
19/06/2025
Արարատի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Արարատի մարզի Սուրենավան բնակավայրին 1997 թվականին սեփականության իրավունքով փոխանցված՝ Բարեկամության փողոցի 23/3 հասցեում գտնվող՝ 625.33 քմ մակերեսով մանկապարտեզի մասնաշենքի և դրանով ծանրաբեռնված 0.15878 հա մակերեսով հողատարածքի փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սուրենավան համայնքի նախկին ղեկավար Կ.Կ.-ն, մանկապարտեզի շենքի օտարման հիմքերի բացակայության պայմաններում, համայնքի ավագանու անդամներին, ինչպես նաև Կադաստրի կոմիտեի իրավասու անձանց մոլորության մեջ գցելու եղանակով, օրենքի պահանջների խախտմամբ կայացրել է ոչ իրավաչափ ակտեր: Մասնավորապես՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող՝ 22 միլիոն 248 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 625.33 քմ մակերեսով համայնքի մանկապարտեզի մասնաշենքը և դրանով ծանրաբեռնված 0.15878 հա մակերեսով հողատարածքը ձևական աճուրդի եղանակով 2018 թվականի մարտի 5-ին օտարվել է համայնքի ղեկավարի խնամուն, ինչի հետևանքով խախտվել են նախակրթական հաստատություն հաճախող երեխաների իրավունքներն ու օրինական շահերը:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Արարատ համայնքի ղեկավարին՝ անշարժ գույքն օտարելու մասին որոշումը վերացնելու և գույքը համայնքի սեփականությանը վերադարձնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա՝ Արարատ համայնքի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում՝ Սուրենավան բնակավայրի Բարեկամության փողոցի 23/3 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ 2025 թվականի հունիսի 18-ին գրանցվել է Արարատ համայնքի սեփականության իրավունքը:
Քրեական վարույթ նախաձեռնելու և պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում հայց ներկայացնելու ուղղությամբ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:

В результате прокурорского вмешательства здание детского сада населенного пункта Суренаван было возвращено общине Арарат
19/06/2025
Прокуратура Араратской области в рамках своих полномочий по защите государственных (общинных) интересов изучила документы, переданные в 1997 году на правах собственности населенному пункту Суренаван Араратской области на здание детского сада площадью 625.33 кв. м, расположенное по адресу: улица Барекамутюн, 23/3, и земельный участок площадью 0.15878 га с сооружениями.
В результате исследования установлено, что бывший глава общины Суренаван К.К. при отсутствии оснований для отчуждения здания детского сада совершил противоправные действия с нарушением требований законодательства, введя в заблуждение членов совета общины, а также уполномоченных лиц Комитета кадастра. В частности, здание детского сада общины, являющееся общинной собственностью и имеющее приблизительную рыночную стоимость 22 млн 248 тыс. драм, занимающее площадь 625.33 кв. м и земельный участок площадью 0.15878 га с сооружениями, было отчуждено свату главы общины 5 марта 2018 года путем формального аукциона, в результате были нарушены права и законные интересы детей, посещающих дошкольные учреждения.
Прокурор обратился с ходатайством к главе общины Арарат об отмене решения об отчуждении недвижимого имущества и принятии мер по возврату имущества в собственность общины.
На основании ходатайства, в результате принятых компетентными органами общины Арарат мер, 18 июня 2025 года было зарегистрировано право собственности общины Арарат на недвижимое имущество, расположенное по адресу: населенынй пункт Суренаван, улица Барекамутюн, 23/3.
Процесс по возбуждению уголовного производства и направлению в суд иска в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов продолжается.