2025 թվականի հունիսի 2-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքի Մ.Մկրտչյան փողոցի 30/1 հասցեում գտնվող՝ շուրջ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք 375 միլիոն 297 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 2,3 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի հունվարի 12-ի վճռով բավարարել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության՝ ընդդեմ Սամվել Մայրապետյանի ներկայացված հայցը: Հայցով պահանջվել էր անվավեր ճանաչել հողամասի աճուրդը և կիրառել անվավերության հետևանքներ:

2 июня 2025 года было зарегистрировано право собственности Республики Армения на земельный участок площадью 2,3 гектара, расположенный по адресу: Котайкская область, город Цахкадзор, улица М. Мкртчян, дом 30/1. Приближённая к рыночной кадастровой стоимости сумма составляет 375 миллионов 297 тысяч драмов, что эквивалентно примерно 1 миллиону долларов США.
Напомним, что Антикоррупционный суд своим решением от 12 января 2024 года удовлетворил иск Генеральной прокуратуры (Управления по защите государственных интересов) против Самвела Майрапетяна. В иске требовалось признать недействительным аукцион по продаже земельного участка и применить последствия признания сделки недействительной.