Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից այսօր ընդունված որոշմամբ՝ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությանն ամրացվեցին մայրաքաղաքի հեռուստաաշտարակին հարող տարածքում գտնվող՝ շուրջ 900 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 360 միլիոն 690 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով, մոտ 1 հա մակերեսով «անտառային» նշանակության և մայրաքաղաքի հեռուստաաշտարակին հարող մեկ այլ տարածքի՝ 661 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 254 միլիոն դրամ արժեքով, 6640 քմ մակերեսով «անտառային» նշանակության հողամասերը:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճռով՝ բավարարվել է Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը, որով պահանջվել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և ֆիզիկական անձի միջև 2005 թվականի մայիսի 2-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ:
Հակակոռուպցիոն դատարանը մեկ այլ վճռով բավարարել էր Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հայցերից ևս մեկը, որով պահանջվել էր անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և ֆիզիկական անձի միջև 2005 թվականի հունիսի 30-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու դրա հիման վրա նշված անշարժ գույքերի նկատմամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:

Two land plots worth USD 1 million 560 thousand located at the territory adjacent to the TV tower of Yerevan city were attached to the Ministry of Environment: Prosecutor General’s Office
29/05/2025
Today, the Government of the Republic of Armenia rendered a decision, pursuant whereof the land plot with the surface of 1 ha and with the cadastral value approximated to the market value of AMD 360 million 690 thousand equivalent to USD 900 thousand and a land plot with the surface of 6640 m2 with the value of AMD 254 million equivalent to USD 661 thousand adjacent to the TV tower of the city of Yerevan shall be attached to the Ministry of Environment of the Republic of Armenia.
The Prosecutor General’s Office had informed that the Anti-Corruption Court had awarded another statement of claim submitted by the Department of State Interests Protection of the Prosecutor’s Office, pursuant whereof the Prosecutor’s Office required to declare invalid the sale and purchase agreement concluded between the natural person and the Municipality of Yerevan city on May 2, 2005 and to apply result of invalidity.
Pursuant to another decision of the Anti-Corruption court, another statement of claim submitted by the Department of State Interests Protection of the Prosecutor’s Office was awarded under which the Prosecutor’s Office required to declare invalid the sale and purchase agreement concluded between the natural person and the Municipality of Yerevan city on June 30, 2005 and on the basis of the abovementioned, the state registration of the ownership right over the mentioned immovable properties.