Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է «Զվարթնոց» մաքսատան նախկին պետ Արմեն Ստեփանյանից բռնագանձել 28 անշարժ գույք, շուրջ 2 միլիարդ դրամ
14/05/2025
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ «Զվարթնոց» մաքսատան նախկին պետ Արմեն Ալբերտի Ստեփանյանից և նրա հետ փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 28 անշարժ գույք.
• 3 շարժական գույք.
• 1 տրանսպորտային միջոցի շուկայական արժեք.
• 234 միլիոն 156 հազար դրամով ձեռք բերված պարտատոմսերի չմարված մաս.
• 1 միլիարդ 265 միլիոն դրամ՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող դրամական միջոցների մնացորդ.
• 709 միլիոն 616 հազար դրամ՝ որպես օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող, ապօրինի ծագում ունեցող և բարեխիղճ ձեռքբերողների փոխանցված կամ չնույնականացված դրամական միջոցների հանրագումար.

The Prosecutor General’s Office required to confiscate 28 immovable properties and about AMD 2 billion from Armen Stepanyan, former Head of “Zvartnots” Customs House
14/05/2025
The Department of Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office submitted a claim to the court with the requirement to confiscate from Armen Stepanyan (father’s name: Albert), former Head of “Zvartnots” Customs House and related persons in favor of the Republic of Armenia:
• 28 immovable properties;
• 3 movable properties;
• Market value of 1 transportation means;
• Share in 1 legal person;
• AMD 234 million 156 thousand as an unpaid part of acquired bonds;
• AMD 1 billion 265 million as a remainder of illicit income;
• AMD 709 million 616 thousand as the sum of funds, not justified by legal income, having an illicit origin and transferred to bona fide third parties or not identified.