Վարչական դատարանը 2025 թվականի ապրիլի 14-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության հայցադիմումը, որով պահանջվում է անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի՝ «Հր․ Ներսիսյան փողոցի Հ.3 հասցեում գտնվող Երևանի թիվ 2 հանրակրթական գիշերօթիկ դպրոցի («Որբ, ծնողական խնամքից զրկված երեխաների N 3 հատուկ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի) զբաղեցրած 6 հազար 577 քմ մակերեսով հողամասն առանձին երկու գույքային միավորների բաժանելու մասին» 2007 թվականի ապրիլի 3-ի թիվ 672-Ա որոշման երկրորդ կետն ու վերացնել հետևանքները:
Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետի 2003 թվականի ապրիլի 22-ի N 849-Ա որոշմամբ, Երևանի թիվ 2 գիշերօթիկ դպրոցը վերանվանվել է «Որբ, ծնողական խնամքից զրկված երեխաների N 3 հատուկ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի, իսկ Քաղաքապետի՝ 2007 թվականի սեպտեմբերի 26-ի N 3404 որոշմամբ, վերակազմավորվել է Երևանի թիվ 30 հանրակրթական դպրոցի։ Հետագայում, Կառավարության 2010 թվականի մայիսի 6-ի N 575-Ն որոշմամբ, Երևանի թիվ 30 հանրակրթական դպրոցը վերակազմավորվել է Երևանի թիվ 30 ավագ դպրոցի, իսկ Կառավարության 2012 թվականի հուլիսի 4-ի N 865-Ն որոշմամբ, վերակազմակերպվել է և միացել Երևանի Մ.Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանին՝ որպես ԵՊԲՀ-ի «Հերացի» ավագ դպրոց:
Գլխավոր դատախազության հայցադիմումի համաձայն՝ Երևանի նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի կողմից 2007 թվականի ապրիլի 3-ի՝ «Հր. Ներսիսյան փողոցի Հ.3 հասցեում գտնվող Երևանի թիվ 2 հանրակրթական գիշերօթիկ դպրոցի զբաղեցրած 6 հազար 577 քմ մակերեսով հողամասն առանձին երկու գույքային միավորների բաժանելու մասին» թիվ 672-Ա որոշումը կայացվել է «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի խախտմամբ:
Մասնավորապես՝ վերոնշյալ օրենքի համաձայն, միայն հիմնադիրն իրավունք ունի հետ վերցնել իր կողմից պետական կազմակերպությանն ամրացված գույքը: Տվյալ դեպքում՝ «Որբ, ծնողական խնամքից զրկված երեխաների N 3 հատուկ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի հիմնադիրը հանդիսացել է Կառավարությունը, սակայն լիազորությունն իրացվել է Երևանի քաղաքապետի կողմից՝ հաշվի չառնելով այն հանգամանքը, որ վերջինս լիազորված է եղել կատարելու միայն «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «գ», «դ», «ե» և «է» ենթակետերով նախատեսված լիազորությունները:

The decision on deviding land plot belonging to N2 secondary boarding school of Yerevan city was rendered in violation of the law: the court accepted the statement of claim of the Prosecutor General’s Office into the proceedings
23/04/2025
On April 14, 2025, the Administrative Court accepted into proceedings the statement of claim submitted by the Prosecutor General’s Office, pursuant whereof the Prosecutor’s Office required to declare invalid point 2 of Decions № 672-A “On deviding the land plot located at 3 Hr. Nersisyan Str.,  with the surface of 6 thousand 577 m2, occupied by № 2 secondary boarding school of Yerevan city (“Special School № 3 for Orphans and Children Deprived of Parental Care" SNCO) into 2 separate property units” dated April 3, 2007 and eliminate the consequences.
Let us remind that based on Decision N 849-A of the Mayor of Yerevan city, dated April 22, 2003, the № 2 Boarding School of Yerevan city was renamed “Special School № 3 for Orphans and Children Deprived of Parental Care" SNCO and by Decision N 3404 of the Mayor dated May 6, 2010, it was restructured into № 30 Comprehensive School of Yerevan city. Afterwards by decision N 575-N of the Government dated May 6, 2010,  № 30 Comprehensive School of Yerevan city was restructured into №30 High School of the city of Yerevan and by Decision N 865-N of the Government dated July 4, 2012 it was reorganized and joined Yerevan State Medical University after M. Heratsi as "Heratsi" High School.
Pursuant to the statement of claim of the Prosecutor General’s Office, Yervand Zakharyan, former Mayor of Yerevan city, rendered decision № 672-A “On deviding the land plot located at 3 Hrachya Nersisyan Str.,  with the surface of 6 thousand 577 m2, occupied by № 2 Secondary Boarding School of the city of Yerevan into 2 separate property units” in violation of part 2 of article 5 of the RA Law “On non-governmental organizations”.
In particular, pursuant to the abovementioned law, only the founder shall have the right to take back the property attached to the state organization. In this case the founder of “Special School № 3 for Orphans and Children Deprived of Parental Care" SNCO was the Government, however the power was excercised by the Mayor of Yerevan city, failing to take into consideration the fact that the latter was authorized to excersise powers envisaged by supoints “c”, “d”, “e” and “g” of point 2 of article 13 of the RA Law “On non-governmental organizations”.