Վարչական դատարանը 2025 թվականի ապրիլի 14-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության հայցադիմումը, որով պահանջվում է անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի՝ «Հր․ Ներսիսյան փողոցի Հ.3 հասցեում գտնվող Երևանի թիվ 2 հանրակրթական գիշերօթիկ դպրոցի («Որբ, ծնողական խնամքից զրկված երեխաների N 3 հատուկ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի) զբաղեցրած 6 հազար 577 քմ մակերեսով հողամասն առանձին երկու գույքային միավորների բաժանելու մասին» 2007 թվականի ապրիլի 3-ի թիվ 672-Ա որոշման երկրորդ կետն ու վերացնել հետևանքները:
Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետի 2003 թվականի ապրիլի 22-ի N 849-Ա որոշմամբ, Երևանի թիվ 2 գիշերօթիկ դպրոցը վերանվանվել է «Որբ, ծնողական խնամքից զրկված երեխաների N 3 հատուկ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի, իսկ Քաղաքապետի՝ 2007 թվականի սեպտեմբերի 26-ի N 3404 որոշմամբ, վերակազմավորվել է Երևանի թիվ 30 հանրակրթական դպրոցի։ Հետագայում, Կառավարության 2010 թվականի մայիսի 6-ի N 575-Ն որոշմամբ, Երևանի թիվ 30 հանրակրթական դպրոցը վերակազմավորվել է Երևանի թիվ 30 ավագ դպրոցի, իսկ Կառավարության 2012 թվականի հուլիսի 4-ի N 865-Ն որոշմամբ, վերակազմակերպվել է և միացել Երևանի Մ.Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանին՝ որպես ԵՊԲՀ-ի «Հերացի» ավագ դպրոց:
Գլխավոր դատախազության հայցադիմումի համաձայն՝ Երևանի նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի կողմից 2007 թվականի ապրիլի 3-ի՝ «Հր. Ներսիսյան փողոցի Հ.3 հասցեում գտնվող Երևանի թիվ 2 հանրակրթական գիշերօթիկ դպրոցի զբաղեցրած 6 հազար 577 քմ մակերեսով հողամասն առանձին երկու գույքային միավորների բաժանելու մասին» թիվ 672-Ա որոշումը կայացվել է «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի խախտմամբ:
Մասնավորապես՝ վերոնշյալ օրենքի համաձայն, միայն հիմնադիրն իրավունք ունի հետ վերցնել իր կողմից պետական կազմակերպությանն ամրացված գույքը: Տվյալ դեպքում՝ «Որբ, ծնողական խնամքից զրկված երեխաների N 3 հատուկ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի հիմնադիրը հանդիսացել է Կառավարությունը, սակայն լիազորությունն իրացվել է Երևանի քաղաքապետի կողմից՝ հաշվի չառնելով այն հանգամանքը, որ վերջինս լիազորված է եղել կատարելու միայն «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «գ», «դ», «ե» և «է» ենթակետերով նախատեսված լիազորությունները:

14 апреля 2025 года административный суд принял к производству исковое заявление Генеральной прокуратуры, требующее признать недействительным пункт второй решения мэра Еревана № 672-А от 3 апреля 2007 года о разделе земельного участка площадью 6 тысяч 577 квадратных метров, занимаемого Ереванской общеобразовательной школой-интернатом № 2 (ГНКО «Специальная школа № 3 для детей-сирот, детей, лишенных родительской опеки»), расположенной по адресу ул. Туманяна 3, на две отдельные имущественные единицы» и устранить последствия.
Напомним, что решением мэра Еревана № 849-а от 22 апреля 2003 года Ереванская школа-интернат № 2 была переименована в ГНКО «Специальная школа № 3 для детей-сирот, лишенных родительской опеки», а решением мэра Еревана № 3404 от 26 сентября 2007 года была преобразована в Ереванскую общеобразовательную школу № 30. Впоследствии, решением Правительства № 575-н от 6 мая 2010 года, Ереванская общеобразовательная школа № 30 была преобразована в Ереванскую старшую школу № 30, а решением Правительства № 865-н от 4 июля 2012 года- реорганизована и присоединена к Ереванскому государственному медицинскому университету имени Гераци в качестве старшей школы «Гераци» ЕГМУ.
Решение бывшего мэра Еревана Ерванда Захаряна № 672-А от 3 апреля 2007 года «О разделе земельного участка площадью 6577 квадратных метров, занимаемого Ереванской школой-интернатом № 2 по адресу ул. Г. Нерсисяна, д. 3, на два отдельных имущественных объекта» было принято с нарушением части 2 статьи 5 Закона РА «О государственных некоммерческих организациях».
В частности, согласно вышеуказанному закону, право изъять обратно закрепленное им за государственной организацией имущество имеет только учредитель. В данном случае учредителем ГНКО «Специальная школа № 3 для детей-сирот и детей, лишенных родительской опеки» было Правительство, однако полномочия осуществлял мэр Еревана, не принимая во внимание тот факт, что последний был уполномочен осуществлять только полномочия, предусмотренные подпунктами «в», «г», «д» и «е» пункта 2 статьи 13 Закона РА «О государственных некоммерческих организациях».