Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը, ՀՀ գլխավոր դատախազության հետ համագործակցությամբ և «Կայծ» բարեգործական հիմնադրամի հետ գործակցությամբ, 2025 թվականի հոկտեմբերին Երևանում կանցկացնի Մխիթար Գոշին և «Գիրք Դատաստանի» աշխատությանը նվիրված միջազգային գիտաժողով:
Գիտաժողովի կազմակերպման մեկնարկն ազդարարելու և բովանդակային հարցեր քննարկելու նպատակով՝ այսօր Մատենադարանում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի, Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանի և «Կայծ» բարեգործական հիմնադրամի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել համատեղ խորհրդակցություն:
Գիտաժողովի համատեքստում նախատեսվում է ներկայացնել «Գիրք Դատաստանի» աշխատության անգլերեն վերահրատարակված թարգմանությունը, հայ և օտարազգի մասնագետների գիտական զեկույցների շրջանակներում վերլուծել արդի իրավունքի կանոնական, միջնադարյան ակունքները:
Հիշեցնենք, որ Մատենադարանի հայտով 2025 թվականի ապրիլի 10-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի 221-րդ նստաշրջանում անդամ երկրների միաձայն որոշմամբ Մխիթար Գոշի «Գիրք Դատաստանի»-ն ընդգրկվել է Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում։

Matenadaran named after Mesrop Mashtots, in collaboration with the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia and in partnership with “Kaits” charitable foundation, will organize an international conference dedicated to Mkhitar Gosh and his work, “Lawcode” in October 2025.
To announce the start of the conference and to discuss issues related to it, a joint meeting was held at Matenadaran today, with the participation of Anna Vardapetyan, RA Prosecutor General, Ara Khzmalyan, Director of Matenadaran and representatives of “Kayts” charitable foundation.
In the context of the conference reprinted English translation of the “Lawcode” is planned to present. The conference also aims at the analysis of canonical, medieval origin of current law in the scope of the reports presented by Armenian and foreign specialists.
Let us remind that based on the application of Matenadaran, on April 10, 2025, during the 221st session of the UNESCO Executive Board, Mkhitar Gosh’s “Lawcode” was unanimously added to the International Memory of the World Register by member states.