Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը, ՀՀ գլխավոր դատախազության հետ համագործակցությամբ և «Կայծ» բարեգործական հիմնադրամի հետ գործակցությամբ, 2025 թվականի հոկտեմբերին Երևանում կանցկացնի Մխիթար Գոշին և «Գիրք Դատաստանի» աշխատությանը նվիրված միջազգային գիտաժողով:
Գիտաժողովի կազմակերպման մեկնարկն ազդարարելու և բովանդակային հարցեր քննարկելու նպատակով՝ այսօր Մատենադարանում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի, Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանի և «Կայծ» բարեգործական հիմնադրամի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել համատեղ խորհրդակցություն:
Գիտաժողովի համատեքստում նախատեսվում է ներկայացնել «Գիրք Դատաստանի» աշխատության անգլերեն վերահրատարակված թարգմանությունը, հայ և օտարազգի մասնագետների գիտական զեկույցների շրջանակներում վերլուծել արդի իրավունքի կանոնական, միջնադարյան ակունքները:
Հիշեցնենք, որ Մատենադարանի հայտով 2025 թվականի ապրիլի 10-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի 221-րդ նստաշրջանում անդամ երկրների միաձայն որոշմամբ Մխիթար Գոշի «Գիրք Դատաստանի»-ն ընդգրկվել է Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում։

Матенадаран имени Месропа Маштоца в сотрудничестве с Генеральной прокуратурой РА и благотворительным фондом "Искра" в октябре 2025 года проведет в Ереване международную конференцию, посвященную Мхитару Гошу и его работе «Судебник».
С целью ознаменования начала организации конференции и обсуждения содержательных вопросов сегодня в Матенадаране состоялось совместное совещание с участием генерального прокурора РА Анны Вардапетян, директора Матенадарана Ары Хзмаляна и представителей благотворительного фонда "Искра".
В контексте конференции планируется представить переизданный на английском языке перевод работы "Судебник", проанализировать канонические, средневековые истоки современного права в рамках научных докладов армянских и зарубежных специалистов.
Напомним, что по заявке Матенадарана 10 апреля 2025 года на 221-й сессии Исполнительного совета ЮНЕСКО единогласным решением государств-членов «Судебник» Мхитара Гоша была включена в международный реестр Памяти мира.