Աննա Վարդապետյանը մասնակցել է «Արդարադատությունը որպես արդարության հասնելու գործիք» խորագրով համաժողովին
21/04/2025
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր մասնակցել է Արդարադատության նախարարության կազմակերպած՝ «Արդարադատությունը որպես արդարության հասնելու գործիք» խորագրով համաժողովին:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ անցկացված համաժողովին մասնակցել են ՀՀ օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության ղեկավար կազմը, փաստաբանական համայնքի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները, այլք:
Պանելային քննարկման առաջին հատվածում ՀՀ գլխավոր դատախազն իր ելույթում անդրադարձել է նախաքննության նկատմամբ դատախազական հսկողության և վերահսկողության ժամկետներին, ռեսուրսները «կալորիականություն» ունեցող գործերի քննությանն ուղղելու անհրաժեշտությանը, փորձաքննությունների կատարման ժամկետների պահպանման նկատմամբ դատախազական պատշաճ հսկողություն ապահովելու հանձնարարականին, դատարանում մեղադրանքի պաշտպանության ողջամիտ ժամկետների պահպանմանը և այլն:
Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը, մասնավորապես, նշել է. «Վիճակագրական տվյալների վերլուծությունը ցույց տվեց, որ 2022-2024 թվականներին նախաքննության փուլում ավարտված քրեական վարույթների մոտ 66,7 տոկոսը քննվել է մինչև 4 ամիս ժամկետում: Այս ելակետը հիմք ընդունելով՝ Դատախազության բոլոր ստորաբաժանումներին տրվել է գրավոր հանձնարարական՝ անմիջական դատախազական հսկողության ներքո գտնվող քրեական վարույթներով ոչ ուշ, քան չորս ամիսը մեկ պարբերականությամբ վարույթի նյութերը պահանջել վարույթն իրականացնող մարմնից, ստուգել իրականացվող նախաքննության պատշաճությունը, անհրաժեշտության դեպքում՝ կիրառել դատախազական ներգործության միջոցներ: Նշված ժամկետների պահպանումը մարդկային գործոնից զերծ պահելու նպատակով՝ մշակվել և ներդրվում է «Դատախազի աշխատանքի հաշվետվության» թվայնացված վիճակագրական ծրագիրը: Այս ծրագիրը գործիք է՝ առցանց ռեժիմով ստուգելու Դատախազության յուրաքանչյուր ստորաբաժանման և յուրաքանչյուր դատախազի աշխատանքի ծավալները, անմիջական հսկողության ներքո գտնվող վարույթների թիվը, կայացված վարութային ակտերի քանակը և որ ամենակարևորն է՝ այս ծրագիրն ապահովում է ինքնաշխատ հիշեցումներ (այդ թվում՝ վերադասներին)՝ իմ կողմից նշված հանձնարարականով սահմանված վերջնաժամկետների վերաբերյալ»:
Պանելային քննարկման երկրորդ հատվածում ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Արամյանն անդրադարձել է խափանման միջոցների ընտրության գործընթացին՝ տեղեկացնելով, որ 2023 թվականին անձի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել նախաձեռնված քրեական վարույթների համամասնությամբ հաշվարկելու պարագայում՝ քրեական վարույթների 4.02%-ով, 2024 թվականին՝ 3.87%-ով:
Անդրադառնալով արդարացման դատական ակտերին՝ Գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ 2023 և 2024 թվականներին արդարացման դատավճիռներ են կայացվել դատարանում ավարտված գործերի 1.8%-ով, ինչը, ի թիվս այլնի, պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ բարձրացել է քրեական վարույթների քննության, դատախազական հսկողության, մեղադրանքի պաշտպանության որակը, թույլ ապացուցողական բազայով քրեական վարույթները մեծամասամբ չեն հանձնվում դատարան՝ այս առումով մեծապես կարևորելով նաև Վճռաբեկ դատարանի կողմից ձևավորած դատական պրակտիկան:

Генеральный прокурор Анна Вардапетян сегодня приняла участие в конференции под названием «Правосудие как инструмент достижения справедливости», организованной Министерством юстиции.
В конференции, проведенной под руководством премьер-министра РА Никола Пашиняна, приняли участие руководящий состав законодательной, исполнительной и судебной властей РА, представители адвокатского сообщества и гражданского общества, другие.
В первой части панельной дискуссии генеральный прокурор РА в своем выступлении коснулась сроков прокурорского надзора и надзора за предварительным следствием, необходимости направления ресурсов на рассмотрение дел, имеющих «калорийность", поручения обеспечить надлежащий прокурорский контроль за соблюдением сроков проведения экспертиз, соблюдения разумных сроков защиты обвинения в суде и т. д.
В этом контексте Анна Вардапетян, в частности, отметила: "Анализ статистических данных показал, что около 66,7% уголовных производств, завершенных на этапе предварительного следствия в 2022-2024 годах, были расследованы в срок до 4 месяцев. Исходя из этой отправной точки, всем подразделениям Прокуратуры было дано письменное поручение запрашивать материалы производства по уголовным производствам, находящимся под непосредственным прокурорским надзором, не позднее, чем каждые четыре месяца с периодичностью не реже одного раза, п роверять правильность проводимого предварительного расследования и при необходимости применять меры прокурорского реагирования. Для того, чтобы на установленные сроки не влиял человеческий фактор, разработана и внедрена цифровая статистическая программа «Отчет о работе прокурора». Эта программа представляет собой инструмент для проверки в режиме онлайн объемов работы каждого подразделения Прокуратуры и каждого прокурора, количества производств, находящихся под непосредственным контролем, количества принятых процессуальных актов, и, что наиболее важно, эта программа обеспечивает автоматическое напоминание (в том числе вышестоящему руководству) о сроках, установленных указанным мною поручением».
Во второй части панельной дискуссии заместитель генерального прокурора РА Арам Арамян коснулся процесса выбора меры пресечения, сообщив, что в 2023 году было подано ходатайство об избрании заключения под стражу в качестве меры пресечения в отношении лица с учетом доли возбужденных уголовных производств- 4,02% уголовных производств, в 2024 году-3,87%.
Касаясь оправдательных судебных актов, заместитель генерального прокурора отметил, что в 2023 и 2024 годах оправдательные приговоры были вынесены по 1,8% дел, завершенных в суде, что, в том числе, обусловлено тем обстоятельством, что повысилось качество расследования уголовных производств, прокурорского надзора, защиты обвинения, уголовные производства со слабой доказательной базой в большинстве случаев не передаются в суд, придавая в этом отношении большое значение также судебной практике, сформированной Кассационным судом.