Կորոնավիրուսային վարակի ընթացքում բուժառուների հիվանդության 829 կեղծ պատմագրի հիման վրա՝ Առողջապահության նախարարությունից խարդախությամբ հափշտակվել է 263 մլն 480 հազար դրամ. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
25/04/2024
Դատախազը 2024 թվականի ապրիլի 25-ին հաստատել է Առողջապահության նախարարությունից խարդախության եղանակով 263 մլն 480 հազար դրամ հափշտակելու և ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու վերաբերյալ քրեական վարույթով մեղադրական եզրակացությունը և այն հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթի շրջանակում իրականացված մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ առողջապահության ոլորտում գործող ընկերություններից մեկի համահիմնադիր տնօրեն և բաժնետեր Բ.Շ.-ն և նույն ընկերության ավագ բուժքույր Լ.Հ.-ն կազմակերպել և ղեկավարել են Ընկերության բուժաշխատողների կողմից բուժառուների հիվանդության պատմագրերում կեղծ (բուժառուներին վերակենդանացման բաժանմունքներում բուժելու վերաբերյալ) տեղեկություններ ներառելը:
Արդյունքում՝ 2020 թվականի հուլիսից 2022 թվականի փետրվարն ընկած ժամանակահատվածում, Ընկերության 20-ից ավելի բուժաշխատակից կեղծել է 829 հիվանդության պատմագիր՝ դրանցում ներառելով հիվանդության ընթացքի վերաբերյալ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ այն մասին, իբրև նշված հիվանդները, սոմատիկ բաժանմունքից բացի, բուժում են ստացել նաև վերակենդանացման բաժանմունքներում:
Վերոնշյալ կեղծ պատմագրերի հիման վրա կազմված՝ հաշվետվողական բնույթ կրող փաստաթղթերը Ընկերության տնօրենի կողմից ներկայացվել են Առողջապահության նախարարություն: Դրանց հիման վրա՝ Նախարարությունում հաշվարկվել և Ընկերության հաշվեհամարին, բացի փաստացի մատուցված ծառայությունների համար նախատեսված գումարից, անհիմն փոխանցվել է հավելյալ՝ 263 մլն 480 հազար դրամ:
Քրեական վարույթով, ի թիվս այլնի, պարզվել են մի շարք հանգամանքներ.
• Բ.Շ.-ն Լ.Հ.-ին հայտնել է, որ բժշկական օգնության և սպասարկման տվյալ ոլորտի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող ՀՀ առողջապահության փոխնախարարն իր մտերիմն է` այդկերպ Լ.Հ.-ի մոտ առաջացնելով իր հանձնարարությունը կատարելու վճռականություն:
• Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ հաստատված պացիենտների տեսակավորման և հիվանդանոցային պայմաններում բուժում ստացող և դուրսգրման ենթակա պացիենտների տրիաժի պատասխանատուն ՀՀ առողջապահության փոխնախարարին հեռախոսային խոսակցությունների ընթացքում, հանդիպումների ժամանակ, ինչպես նաև ներկայացված համապատասխան զեկուցագրերով տեղեկացրել է վերոնշյալ բժշկական հաստատությունում կորոնավիրուսային հիվանդության բուժման գործընթացում հայտնաբերված կոպիտ խախտումների մասին:
• ՀՀ առողջապահության փոխնախարարը, պարտականություն ունենալով համակարգել կորոնավիրուսային հիվանդության համար անհրաժեշտ բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունները, ինչպես նաև դրա ֆինանսավորումը, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ընկերության համահիմնադիր տնօրեն և բաժնետեր Բ.Շ.-ն հանդիսանում է իր կնքահայրը, չի դադարեցրել և թույլատրել է Ընկերության ֆինանսավորումը: Բացի այդ, չի կատարել կորոնավիրուսային հիվանդության համար անհրաժեշտ բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունները համակարգելու իր պարտականությունը և Ընկերությունում տեղի ունեցող խախտումների մասին տեղեկանալուց հետո դրանք վերացնելու ուղղությամբ չի տվել անհրաժեշտ հանձնարարականներ:
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 11-ին ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարարի նկատմամբ հարուցել է նոր հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ), իսկ 2024 թվականի մարտի 19-ին՝ Բ.Շ-ի և Լ.Հ.-ի նկատմամբ՝ 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելը) և 38-325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից փաստաթղթեր կեղծելը կազմակերպելը):
2024 թվականի ապրիլի 25-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությունը քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով

На основании 829 ложных историй болезни пациентов во время коронавирусной инфекции у Минздрава обманным путем было украдено 263 миллиона 480 тысяч драмов. Прокурор направил дело в суд
25/04/2024
25 апреля 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение по уголовному производству о хищении 263 млн 480 тысяч драм у Министерства здравоохранения РА и злоупотреблении служебными полномочиями бывшим заместителем министра здравоохранения РА и направил его в Антикоррупционный суд.
В результате действий, произведённых в рамках расследованного Антикоррупционным комитетом уголовного производства, установлено, что соучредитель и акционер одной из компаний, работающих в сфере здравоохранения, Б.С., старшая медсестра того же предприятия Л.Х., дали ложные сведения (относительно лечения больных в отделениях интенсивной терапии).
В результате за период с июля 2020 года по февраль 2022 года более 20 медицинских работников Компании фальсифицировали 829 медицинских карт.
Отчетные документы, основанные на вышеупомянутых ложных сведениях, были представлены в Министерство здравоохранения директором компании. На их основании на счет компании была перечислена дополнительная сумма в размере 263 млн 480 тыс драмов, помимо суммы, предназначенной за фактически оказанные услуги.
В ходе уголовного производства, среди прочего, выявились ряд обстоятельств:
• Б.С. сообщил Л.Х., что заместитель министра здравоохранения РА, курирующий данную сферу медицинской помощи и обслуживания, близок с ним, что вселило в Л.Х. решимость выполнить свое поручение.
• Лицо, ответственное за отбор подтвержденных коронавирусной инфекцией больных, находящихся на лечении в стационарных условиях, и лиц, подлежащих выписке, проинформировало заместителя министра здравоохранения Республики Армения о грубых нарушениях, выявленных в процессе лечения коронавирусной инфекции в указанном медицинском учреждении.
• Заместитель министра здравоохранения РА, в обязанности которого входит координация необходимой медицинской помощи, а также ее финансирование, исходя из личной заинтересованности, принимая во внимание тот факт, что директор-соучредитель и акционер Компании Б.Ш. является его родственником, не прекращала и продолжал финансирование Компании.
11 марта 2024 года прокурор возбудил новое публичное уголовное преследование в отношении бывшего заместителя министра здравоохранения Республики Армения по части 2 статьи 308, а 19 марта 2024 года - в отношении Б.Ш. и Л.Х. по пункту 1 части 3 статьи 178 и части 2 статьи 38-325 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года.
25 апреля 2024 года утвержденное обвинительное заключение вместе с материалами уголовного производства было передано в Антикоррупционный суд.