Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է Գագիկ Ծառուկյանից բռնագանձել 79 անշարժ գույք, 42 տրանսպորտային միջոց, 86 մլրդ դրամ, 39 իրավաբանական անձանցում բաժնեմասեր և բաժնետոմսեր
23/11/2023
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում 2020 թվականի հոկտեմբերի 8-ին սկսվել է ուսումնասիրություն՝ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող գույքի առնչությամբ:
Ուսումնասիրության ընթացքում Վարչությունը, իրացնելով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքով նախատեսված իր լիազորությունները, համապատասխան հարցումներ է կատարել տարբեր պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, հավաքել անհրաժեշտ տեղեկատվություն, այդ թվում՝ բանկային գաղտնիք կազմող տվյալներ, ինչի արդյունքում, կատարված ուսումնասիրությամբ բացահայտված և օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող գույքի նկատմամբ հայցի նախնական ապահովման միջոցներ կիրառելու դիմում է ներկայացվել դատարան:
Դատարանի որոշմամբ՝ Գագիկ Ծառուկյանին և նրան փոխկապակցված անձանց արգելվել է կատարել մի շարք անշարժ և շարժական գույքերի տնօրինման հետ կապված գործողություններ:
Ուսումնասիրությամբ շահագրգիռ անձինք ծանոթացել են ուսումնասիրությամբ հավաքված տվյալներին, նրանց տրվել է դիրքորոշում ներկայացնելու հնարավորություն, սակայն Վարչության կողմից ապօրինի գնահատված գույքերի ձեռբերման օրինականությունը հիմնավորող տվյալներ շահագրգիռ անձինք դեռևս չեն ներկայացրել:
Այնուհետև, Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող գույքի առնչությամբ սկսված ուսումնասիրության արդյունքում 2023 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմում, որը 2023 թվականի հոկտեմբերի 10-ին ընդունվել է վարույթ:
Համաձայն հայցադիմումի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Գագիկ Ծառուկյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել.
• 79 անշարժ գույք.
• 42 տրանսպորտային միջոց.
• Չնույնականացված 8 տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերման արժեք՝ 348 մլն 194 հազար դրամ.
• Զիջված պահանջի իրավունքի գումար՝ շուրջ 33 միլիոն դրամ.
• 10 անշարժ գույքի, որոնք օրենքի իմաստով պատկանում են Գագիկ Ծառուկյանին, շուկայական արժեք.
• 39 իրավաբանական անձանցում բաժնեմասեր և բաժնետոմսեր.
• 63 մլրդ դրամի փոխառությունների պահանջի իրավունք.
• 12 ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց (ում հնարավոր չի եղել նույնականացնել) տրամադրված փոխառությունների գումարի չափ գումար՝ շուրջ 16.8 մլրդ դրամ.
• 86 մլրդ 400 մլն դրամի բռնագանձման պահանջ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի օգտագործումից ստացված եկամուտների և օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող վճարումների, փոխանցումների և այլ ելքերի հանրագումար:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականին հարուցված քրեական գործով (վարույթով) Գագիկ Ծառուկյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, որից հետո Գլխավոր դատախազության Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում ստացվել են անհրաժեշտ այն տեղեկությունները, որոնց հիմքով 2020 թվականի հոկտեմբերի 8-ին սկսվել է Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող գույքի ուսումնասիրություն:

Генеральная прокуратура требует конфискации у Гагика Царукяна: 79 объектов недвижимости, 42 транспортных средств, 86 миллиардов драм, акции и доли в 39 юридических лицах
23/11/2023
8 октября 2020 года Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры начало расследование в отношении имущества, принадлежащего Гагику Царукяну.
Решением Суда Царукяну Гагику и аффилированным с ним лицам запрещено совершать действия, связанные с управлением рядом недвижимого и движимого имущества.
Заинтересованные в расследовании лица ознакомились с собранными в ходе расследования данными, им была предоставлена ​​возможность изложить свою позицию.
9 октября 2023 года в Антикоррупционный суд был подан иск о конфискации имущества незаконного происхождения по результатам расследования в отношении имущества, принадлежащего Гагику Царукяну, который был принят к производству 10 октября 2023 г.
Согласно иску, Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА представило в суд ходатайство о конфискации имущества Гагика Царукяна и связанных с ним лиц в пользу Республики Армения.
• 79 единиц недвижимости.
• 42 автомобиля.
• Стоимость 8 единиц транспортных средств: 348 млн 194 тыс драмов.
• Цена уступленного права требования составляет около 33 миллионов драмов.
• Рыночная стоимость 10 объектов недвижимости, принадлежащие Гагику Царукяну.
• 39 ценных бумаг и паев юридических лиц.
• Право требования кредитов на сумму 63 млрд драм.
• Кредиты на сумму около 16,8 млрд драм, предоставленных 12 физическим и юридическим лицам (идентифицировать которых не удалось).
• Требование конфискации 86 миллиардов 400 миллионов драмов, от доходов за использование имущества незаконного происхождения и платежей, переводов и других выходов, не обоснованных законными доходами.
Напомнаем, что Царукян Гагик привлекался в качестве обвиняемого по уголовному делу (производству), возбужденному в 2020 году, после того как Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры 8 октября 2020 года получило необходимую информацию, на основании которой началось расследование.