Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է Գագիկ Ծառուկյանից բռնագանձել 79 անշարժ գույք, 42 տրանսպորտային միջոց, 86 մլրդ դրամ, 39 իրավաբանական անձանցում բաժնեմասեր և բաժնետոմսեր
23/11/2023
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում 2020 թվականի հոկտեմբերի 8-ին սկսվել է ուսումնասիրություն՝ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող գույքի առնչությամբ:
Ուսումնասիրության ընթացքում Վարչությունը, իրացնելով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքով նախատեսված իր լիազորությունները, համապատասխան հարցումներ է կատարել տարբեր պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, հավաքել անհրաժեշտ տեղեկատվություն, այդ թվում՝ բանկային գաղտնիք կազմող տվյալներ, ինչի արդյունքում, կատարված ուսումնասիրությամբ բացահայտված և օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող գույքի նկատմամբ հայցի նախնական ապահովման միջոցներ կիրառելու դիմում է ներկայացվել դատարան:
Դատարանի որոշմամբ՝ Գագիկ Ծառուկյանին և նրան փոխկապակցված անձանց արգելվել է կատարել մի շարք անշարժ և շարժական գույքերի տնօրինման հետ կապված գործողություններ:
Ուսումնասիրությամբ շահագրգիռ անձինք ծանոթացել են ուսումնասիրությամբ հավաքված տվյալներին, նրանց տրվել է դիրքորոշում ներկայացնելու հնարավորություն, սակայն Վարչության կողմից ապօրինի գնահատված գույքերի ձեռբերման օրինականությունը հիմնավորող տվյալներ շահագրգիռ անձինք դեռևս չեն ներկայացրել:
Այնուհետև, Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող գույքի առնչությամբ սկսված ուսումնասիրության արդյունքում 2023 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմում, որը 2023 թվականի հոկտեմբերի 10-ին ընդունվել է վարույթ:
Համաձայն հայցադիմումի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Գագիկ Ծառուկյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել.
• 79 անշարժ գույք.
• 42 տրանսպորտային միջոց.
• Չնույնականացված 8 տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերման արժեք՝ 348 մլն 194 հազար դրամ.
• Զիջված պահանջի իրավունքի գումար՝ շուրջ 33 միլիոն դրամ.
• 10 անշարժ գույքի, որոնք օրենքի իմաստով պատկանում են Գագիկ Ծառուկյանին, շուկայական արժեք.
• 39 իրավաբանական անձանցում բաժնեմասեր և բաժնետոմսեր.
• 63 մլրդ դրամի փոխառությունների պահանջի իրավունք.
• 12 ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց (ում հնարավոր չի եղել նույնականացնել) տրամադրված փոխառությունների գումարի չափ գումար՝ շուրջ 16.8 մլրդ դրամ.
• 86 մլրդ 400 մլն դրամի բռնագանձման պահանջ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի օգտագործումից ստացված եկամուտների և օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող վճարումների, փոխանցումների և այլ ելքերի հանրագումար:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականին հարուցված քրեական գործով (վարույթով) Գագիկ Ծառուկյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, որից հետո Գլխավոր դատախազության Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում ստացվել են անհրաժեշտ այն տեղեկությունները, որոնց հիմքով 2020 թվականի հոկտեմբերի 8-ին սկսվել է Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող գույքի ուսումնասիրություն:

The Prosecutor General’s Office requested to confiscate from Gagik Tsarukyan 79 immovable properties, 42 transportation means, AMD 86 billion and shares in 39 legal persons
23/11/2023
On October 8, 2020 the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office started an examination with regard to the property belonging to Gagik Tsarukyan.
During the examination the Department exercising its powers provided for by the law “On confiscation of property of illicit origin” submitted requests to different state and local self-government bodies, collected necessary information, including information constituting bank secrecy, as a result whereof it submitted an application to the court on applying a preliminary measure for securing the claim.
According to the decision of the court, Gagik Tsarukyan and his related persons were prohibited to take actions related to the disposition of a number of immovable and movable properties.
Interested parties got acquainted with the data collected during the examination, they were given a chance to express their position, however the interested parties failed to submit any data substantiating the legality of acquisition of the property assessed as illicit by the Department.
Afterwards, on October 9, 2023 a statement of claim was submitted to the Anti-corruption court on confiscation of property of illicit origin as a result of examination of the property belonging to Gagik Tsarukyan, which was accepted into the proceedings on October 10, 2023.
Pursuant to the statement of claim the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office required from the Court to confiscate from Gagik Tsarukyan and his related persons in favor of the Republic of Armenia the following:
• 79 immovable properties;
• 42 transportation means;
• AMD 348 million 194 thousand— the price of acquisition of 8 non-identified transportation means;
• AMD 33 million—the amount of the right to conceded claim;
• The market value of 10 immovable properties, which belong to Gagik Tsarukyan under the meaning of the law;
• Shares in 39 legal persons
•
• The right to claim loans in the amount AMD 63 billion;
• Loans in the amount of about 16.8 billion provided to 12 natural and legal persons;
• Confiscation claims in the amount of AMD 86 billion 400 million.
Let us remind, that Gagik Tsarukyan was involved as a defendant in the criminal case (proceedings) initiated in 2020, after which the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office received the necessary information, based on which examination of the property belonging to Gagik Tsarukyan started on October 8, 2020.