Դատախազը 2023 թվականի նոյեմբերի 20-ին հաստատել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդի անդամ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Վ.Ա.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:
Հիշեցնենք, որ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդի անդամ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Վ.Ա.-ն, ապօրինի կերպով ձեռք է բերել և իր փաստացի բնակության վայրում պահել ռազմամթերք հանդիսացող, գործարանային արտադրության «АКМ» տեսակի ինքնաձիգերից, «РПК» տեսակի ձեռքի գնդացիրներից և համապատասխան տրամաչափի ակոսափող այլ զենքերից կրակելու համար նախատեսված 12 հատ 7,62 մմ (7,62*39) տրամաչափի, «СВД» տեսակի նշանառու հրացաններից, «ПК» տեսակի գնդացիրներից և համապատասխան տրամաչափի ակոսափող այլ զենքերից կրակելու համար նախատեսված 2 հատ 7,62 մմ (7,62*54R) տրամաչափի մարտական փամփուշտներ, ինչպես նաև՝ «MP-446 (Viking)», «Glock» տեսակի ատրճանակներից և համապատասխան տրամաչափի ակոսափող այլ զենքերից կրակելու համար նախատեսված 34 հատ 9 մմ (9*19) տրամաչափի սպորտային-վարժանքային փամփուշտներ:
Վ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցված էր հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից և դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը):

20 ноября 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении члена Совета Республиканской партии Армении, бывшего депутата НС РА В.А. и передал дело в уголовный Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана вместе с разбирательство.
Напомним, что уголовным производством, расследуемом в главном следственном Управлении СНБ, установлено, что член Совета Республиканской партии Армении, бывший депутат НС РА В.А. незаконно приобрел и хранил по месту своего фактического проживания боеприпасы: автоматы «АКМ» заводского изготовления, боеприпасов 12 штук калибра 7,62 мм (7,62*39), предназначенных для ручных пулеметов типа «РПК» и другого нарезного оружия соответствующего калибра, снайперские винтовки типа «СВД», пулеметы типа «ПК» и соответствующие им 2 штуки боевых патронов калибра 7,62 мм (7,62*54R), предназначенные для стрельбы из другого нарезного оружия этого калибра, в том числе 34 пули спортивно-тренировочного калибра 9 мм (9*19), предназначенные для стрельбы из оружия «МР-446 (Викинг)», «Glock» и другое нарезное оружие соответствующего и другого нарезного оружия соответствующего калибра.
В отношении В.А. возбуждено публичное уголовное преследование по ч. 1 ст. 235 УК РФ, принятого 18.04.2003 г. Выбрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.